Kako se, po NOVOM, računaju bodovi na maloj maturi i koliko poena nosi koji test

Foto Milena Anđela Novosti

Za manje od dve nedelje osmaci će polagati završni ispit. Mala matura zakazana je za 17, 18. i 19. jun, a to je, sasvim sigurno, najvažniji ispit u njihovom dosadašnjem školovanju.

Tokom ova tri dana, maturanti će rešavati zadatke u okviru tri testa:

  • Srpski jezik i književnost, odnosno maternji jezik i književnost,
  • Matematika,
  • Jedan od pet predmeta koje su mogli da biraju sa liste nastavnih predmeta iz prirodnih i društvenih nauka: Biologija, Geografija, Istorija, Fizika i Hemija.

Testovi na završnom ispitu sadrže zadatke kojima se proverava ostvarenost obrazovnih standarda definisanih na tri nivoa postignuća – osnovnom, srednjem i naprednom. Dosadašnja praksa je pokazala da su na testovima od 20 zadataka, 9 zadataka osnovnog nivoa, sedam srednjeg i četiri zadatka naprednog nivoa.

Ovde pogledajte i sve važne datume za polaganje male mature i upis u srednju školu.

Kako se računaju bodovi za upis u srednju školu?

Za upis u četvorogodišnju srednju školu neophodno je da učenik ostvari ukupno najmanje 50 bodova, od mogućih 100. Kada kažemo ukupno, onda mislimo na bodove koji se dobijaju na osnovu uspeha ostvarenog u šestom, sedmom i osmom razredu i one ostvarene na završnom ispitu. Od ukupno 100 bodova, učenik na osnovu opšteg uspeha iz škole može da ostvari najviše 60 bodova, a na osnovu male mature 40 bodova.

Da biste izračunali broj bodova koje učenik nosi iz škole, potrebno je da saberete opšti uspeh đaka u 6, 7. i 8. razredu i da ih pomnožite sa 4.

(4.50 + 4.47 + 5.00) *4= 55.88

Bodovi sa testova računaju se na sledeći način:

Test iz srpskog jezika – najviše 14 bodova

Test iz matematike – najviše 14 bodova

Test iz izabranog predmeta – najviše 12 bodova.

Svaki od testova ima ukupno 20 zadataka, a svaki zadatak nosi 1 poen. Broj bodova na završnom ispitu se dobija tako što se ostvaren broj poena na testu iz srpskog jezika i matematike (maksimalno 20) množi sa 0.70, dok na testu iz izbornog predmeta sa 0.60.

Primer:

Učenik je tačno uradio 15 od 20 zadataka iz srpskog jezika. To znači da je osvojio ukupno 15*0,7=10,5 bodova iz srpskog jezika.

Ako je iz matematike imao 17 tačno urađenih zadataka, onda je iz tog testa osvojio 17*0,7=11,9 bodova.

Kod trećeg testa računa se drugačije. Učenik koji je tačno rešio, recimo, 18 zadataka, svoje bodove računa tako što 18 pomnoži sa 0,6. Dakle, 18*0.6=10.8 bodova.

Učenik iz ovog primera sa završnog testa nosi ukupno 10,5 + 11,9 + 10,8 = 33,2 od mogućih 40 bodova.

Sad kad znate da izračunate bodove koje donosi opšti uspeh i testovi, preostaje samo da još malo obnovite gradivo pred ispit i da verujete u sebe!