Kalendar psihomotorike od 0 do 3 godine – pitanja i dileme – večiti problem zabrinutih roditelja 0 Komentara
Dragi roditelji, za Vas smo napravili kalendar psihomotorike da bi Vam bilo lakše da pratite psihomotorni razvoj vašeg deteta i da biste znali da li i kada treba da posetite stručnjaka. Ljubičastim slovima označena su eventualna odstupanja od razvojnih normi koja treba da budu alarm kada se treba zapitati da li je sve u redu.
0 – 4 MESECA
– Ležeći na stomaku diže glavu i miče se kao da puzi. Podupire se podlakticama ležeći na stomaku. Drži glavu uspravno i čvrsto.
– Čvrsto drži zvečku i nehotice njome trese.
– Pogledom prati predmet koji se pomera u stranu, okreće glavu prateći kretanje predmeta, igra se rukama, hvata predmet na dodir.
– Reaguje na zvuk zadržavanjem pogleda ili pokretom, okreće glavu ka izvoru zvuka, očima prati osobu koja se kreće, zaustavlja pogled na majčinim očima.
Ako primetite da dete ne reaguje (ne okreće glavu) na zvukove iz okoline, ne hvata predmete kada ih oseti pod rukom, ne igra se rukama.
4-8 MESECI
– Hvata predmete celom šakom, razgleda i trese predmet stavljen u ruku, stavlja igračku u usta, prebacuje igračku iz ruke u ruku, pruženu igračku hvata obema rukama.
– Pogledom prati kružno kretanje predmeta, primećuje manje predmete na stolu, pokazuje zainteresovanost za okolinu pogledom, pokušava da uzme i treći predmet dok u obe u ruke drži po jedan.
– Sve stavlja u usta, pomoću predmeta proizvodi zvukove.
– Uzima zvečku na dohvat ruke.
– Podiže se sve do sedećeg položaja ako se vuče za podlaktice.
Ako dete ne hvata predmet celom rukom, ne stavlja predmet u usta, ne drži zvečku.
8-12 MESECI
– Horizontalno pomera predmet napred/nazad, ispituje kažiprstom detalje predmeta, ubacuje sitne predmete u veće.
– Sedi samo i oslobađa se pelene ako mu se stavi na glavu.
– Uspravlja se samo. Stoji bez potpore.
– Počinje da žvrlja olovkom.
– Palcem i kažiprstom hvata sitnije predmete.
Ako dete ne sedi samo, ne može da se uspravi samo, ne ubacuje sitne predmete u veće.
12-18 MESECI
– Samo hoda.
– Puže četvoronoške uz stepenice.
-Više koristi jednu ruku, precizno hvata i stavlja sitne predmete u veće predmete/posudu/bočicu, gradi kulu od 2-3 kocke (krajem 18. meseca od 5 kocaka).
-Prepoznaje likove i predmete na slici (pas, krava, lopta), na zahtev pokazuje predmete iz neposredne okoline, ume da pokaže na sebi delove tela (oko, glava, nos).
– Donosi predmete da ih pokaže drugima, oponaša jednostavne aktivnosti ukućana, ponavlja aktivnost na koju poznata lica reaguju pozitvno, gura stvari koje ne želi i odmahuje glavom ili se odmiče.
Ako dete ne pokazuje predmete iz neposredne okoline, ne pokazuje delove tela, ne imitira jednostavne aktivnosti ukućana.
18 MESECI – 2 GODINE
– Baca predmete u neodređenom smeru.
– Vadi sitne predmete iz većeg, gradi kulu od 6 kocaka.
– Savija papir na pola, crta krive linije.
– Ispravlja sliku okrenutu naopako, samostalno lista slikovnicu (stranicu po stranicu).
– Savladava jednostavne prepeke, služi se pomagalima u rešavanju problema, na nalog izdavaja određeni predmet iz gomile, pridružuje iste oblike ili boje (dva oblika ili dve boje) u odgovarajući skup.
Ako ne baca predmete, ne savija papir na pola, ne želi da crta po papiru, ne pridružuje boje ili oblike.
Ukoliko primetite neka od navedenih odstupanja, predlažemo vam da odvedete kod stručnjaka (reedukatora psihomotorike) koji će da proceni psihomotorni status vašeg deteta i predložiti adekvatnu stimulaciju.
Izvor: http://www.logoped-drcabarkapa.com/
Napišite odgovor