Она је паметна и млада Мексиканка која привлачи светску пажњу због свог IQ и изванредне интелигенције – Адара Перез Санчез! Последњих година ово чудо од детета постало је „вирално“ на друштвеним мрежама, јер је прави геније. Њен коефицијент интелигенције је 162 – већи него IQ Алберта Ајнштајна и Стивена Хокинга. И да, њу су некада малтретирали вршњаци у школи!
Данас је ова тринаестогодишњакиња сјајна звезда у области свемирске науке, упркос изазовима кроз које је прошла попут малтретирања и дискриминације због дијагнозе Аспергеровог синдрома. Заправо, са коефицијентом интелигенције који надмашује легендарне личности попут Алберта Ајнштајна и Стивена Хокинга, Адарина достигнућа укључују стицање две дипломе из инжењерства и математике у изузетно младом добу.
Упознајте „генијалну девојку“ Адару Перез Санчез
Адара Перез је рођена у Веракрузу, а када је имала 3 године дијагностикован јој је аутизам. Иако су је у школи малтретирали и називали „роботом“, била је изузетна и рушила баријере у академској заједници. У средњу школу је кренула са 7 година.
Упркос великом здравственом страху – нападу и коми у седмој години – Адарина одлучност се никада није поколебала. Након опоравка, наставила је своје академско бављење новом снагом. Постала је панелиста на Мексичком сајму ваздухопловства, охрабрујући жене да остваре каријеру у областима науке.
Са 10 година већ је дипломирала системско инжењерство и управо је стекла другу диплому из индустријског инжењерства. Такође је похађала курсеве гравитационих таласа и астрономије на Националном аутономном универзитету Мексика (УНАМ), са крајњим циљем да постане прва мексичка жена астронаут.
„… мој сан од малих ногу био је да ходам по Месецу.“, рекла је Адара Перес Санчез.
Са толико достигнућа у тако младој доби, Адара је заиста инспирација другима. Позвана је да говори на престижним догађајима широм Мексика и представљена је у међународним медијима. Магазин Форбес прогласио ју је једном од 100 најважнијих жена у Мексику, додатно учврстивши њен статус узора младим људима.
Чиме се бави Адара данас?
Адара Перез Санчез наставља студије и ради на остварењу свог сна да постане први астронаут Мексика. Такође се осећа пријатно са својим надимком „генијална девојка“.
Као тинејџерка са Аспергером, страствено жели да помаже другој деци са аутизмом. Верује да наставници треба да разумеју шта је аутизам како би знали да третирају аутистично дете на одговарајући начин, а не као дете са проблемом.
Поред ходања по Месецу, Адара се нада да ће створити наруквицу која мери емоције код аутистичне деце. Такав уређај би требало да омогући родитељима да прате емоционално стање свог детета.
Адарина импресивна академска достигнућа привукла су пажњу Универзитета у Аризони, који јој је понудио стипендију за њихов програм астрофизике. Међутим, проблеми са визама су одложили њен упис. У међувремену, она остаје фокусирана на своје студије и свој сан да се придружи НАСА-и.
Адарина прича није само о њеној изузетној интелигенцији, већ и о њеној невероватној резилијентности и одлучности да превазиђе личне и друштвене препреке. Она је светионик наде, који доказује да се храброшћу и вредним радом могу достићи изузетне висине, без обзира на изазове са којима се суочава.
Све похвале за девојчицу,благо њеним препоносним родитељима. А онима који пишу овај чланак проверите да коефицијент интелигенције не постоји него IQ-квоцијент интелигенције.Сви греше али рекох да кад сам већ прочитала дај да прокоментаришем.