Блага анемија може да се појави без икаквих симптома. Како ниво гвожђа постаје мањи, ваша беба или дете може да има следеће симптоме:
Делује раздражљиво
Повремено као да остаје без даха
Мање једе
Делује уморно и слабо
Има главобоље и вртоглавице
Боја коже постаје бледуњава
Нокти постају слаби и ломљиви
Малокрвна деца су релативно добро расположена, али се брже умарају при напору, а може се јавити и отежано дисање. Код веће деце могу се приметити и тежи знаци поремећаја снабдевања кисеоником, посебно од стране мозга и срца јер су ова два органа у том смислу најосјетљивија (вртоглавица, зујање у ушима, титрање пред очима, главобоља, убрзан рад и лупање срца или неодређени болови у грудима око срца).
Симптоми које родитељ најчешће препознаје као могуће знакове малокрвности код своје бебе и малог детета су јаче или слабије изражено бледило коже и слузница (бледило коже није поуздан знак анемије јер боја коже зависи од њене дебљине, прокрвљености и пигментације). Други знакови анемије су незаинтересованост за игру, слабији апетит , појачано знојење. Код деце са јачом анемијом јавља се ломљивост ноктију и косе.
Како се анемија дијагностилкује?
Дијагнозу анемије успоставља лекар прегледом и обавезним лабораторијским налазима крви. Раде се тестови крви који мере ниво гвожђа у организму као и способност везивања гвожђа (ТИБЦ). Поред испитивања броја крвних ћелија, саставним делом анализе крви се сматра и утврђивање нивоа хемоглобина и хематокрита који показују квалитет крви.
По критеријумима Светске Здравствене Организације анемијом се сматра смањена концентрација хемоглобина у крви испод 110гр/л за децу од шестог месеца до пете године живота, испод 115гр/л од пете до дванаесте године и испод 120гр/л за децу узраста од дванаесте до петнаесте године живота.
Уколико сумњате да је ваше дете анемично,обратите се лекару. Немојте на своју руку давати детету суплементе гвожђа.
Извор: Бебац
Напишите одговор