Ситуација са корона вирусом у школама је ескалирала, бар ако је судити по речима просветних радника. Настава се све теже организује, јер број заражених наставника и ученика расте из дана у дан.
Онлајн настава умести распуста? На столу 2 опције, ево шта поручују из Министарства просвете
Зато се све ћешће као опција помиње увођење „Сретењског распуста“. Наиме, због Дана државности, који се празнује на Сретење, ђаци већ имају два нерадна дана 15. и 16. фебруар.
„Сретењски распуст“ значио би да се с овим данима споје и преостали радни дани у тој недељи, па би ученици били слободни од суботе 12. фебруара до понедељка 21. фебруара, када би се вратили у клупе.
Кризни штаб против ове идеје
Међутим, медицински део Кризног штаба је против овакве идеје. Како кажу за Телеграф, дужи распуст био би мач са две оштрице, јер се претпоставља да би због зимовања, скијања и генерално окупљања током распуста, број заражених само наставио да расте.
– Онда је боље да настава буде онлајн – поручују у Медицинском делу Кризног штаба.
Чини се да је и Министарство просвете ближе одлуци да се школски календар у том погледу не мења. Али, како поручују размотриће ипак и опцију „Сретењског распуста“, и узети у обзир ситуацију у школама.
– Тим за школе донеће одлуку у вези са похађањем наставе за следећу недељу, али и размотрити ситуацију у вези са евентуалним продужењем распуста. Одлука ће, свакако бити донета у најбољем интересу ученика и запослених у школама, водећи рачуна о здрављу и безбедности – наводе у Министарству просвете.
Увелико прелазе на онлајн
Бројна одељења увелико прелазе на онлајн, чим троје или више ђака буде заражено короном.
Просветари су с друге стране веома забринути. Јасна Јанковић из Уније синдиката просветних радника Србије пита се, ако не буде овог распуста, да ли је циљ онда опште заражавање.
Она је у име Уније, Министарству просвете послала читав списак захтева, а многи се не тичу само короне.
– Горући проблеми су: све тежа епидемиолошка ситуација и могућ распад образовног система због разбољевања наставника. Затим потраживања запослених у просвети за које имамо и предлоге. Па измене и допуне ЗОСОВ-а које су предвиделе комбинацију одељења од 5. до 8. разреда, што би дефинитивно погасило све мање школе у Србији. Затим притиска на све школе и запослене који не желе да прихвате партијске директоре, за шта је илустрација Гимназија у Смедеревској Паланци. И на крају, судских процеса који ће вишеструко поскупети исплате по ИОП-у, топлом оброку и регресу – наводи списак захтева.
Извор: Телеграф
Odluka će kao i do sada biti doneta u NAJGOREM interesu nastavnika i učenika.Nista novo već 2 godine smo pokusni kunići.
Eeeeee, ko vise veruje u vase projektovane fikcije o korona infekcijama među školskom decom? Broj dece koja odsustvuje sa nastave nije nista veci u poređenju sa istim periodom ranijih godina. Pri tom moram da naglasim da najvise odsustvuju zdrava deca zbog „pozitivno“ prehlađenih roditelja i nametnutog karantina. Vi ste gospodo iz senke placeni da sprovodite necija belosvetska uputstva i da sistematski radite na degradaciji sistema vrednosti i školstva u celini.
,,могућ распад образовног система „,па ту више нема система распао се одавно.Да не буде два дана распуста већ онлајн,када је онлајн то је исто као и распуст.Свако лупа на свој начин,а реалност је нешто друго.