Kupili ste detetu mobilni telefon, a da li ste uspostavili pravila?

Vaše dete ima svoj mobilni telefon i taj ste prag već prešli, ali da li ste uspostavili pravila? Kada su u pitanju tinejdžeri i mobilni telefoni ona su obavezna.

Ako se tek sada dvoumite da li da detetu kupite mobilni telefon savet pronađite u tekstu Kad je pravo vreme da detetu nabavite mobilni telefon. A ako ga dete već ima budite sigurni, zbog njega, njegove sreće i sigurnosti, da se poštuju obavezna pravila.
Naravno, i vaše ponašanje je važno. Ako dete vidi da za vreme ručka, porodičnih druženja ili vožnje tipkate po telefonu i ono će raditi isto. Deca su spužve i imajte na umu da upijaju sve oko sebe.
Noćna zabrana
Zabranite im da nose telefon u sobu u krevet kada idu na spavanje, posebno ako imate wireless u kući. Pisaće poruke celu noć ili će “visiti” na Facebooku. Spavanje će biti poremećeno, koncentracija smanjena, a dete će se lagano krišom ”otimati kontroli”. A da ne govorimo o štetnosti zračenja telefona. Najlakše ćete sprovesti ovo pravilo ako svi ostavljate telefone, recimo u dnevnom boravku ili na mesto za punjenje.
Oni će se, svakako, kao i na sve, buniti. Rećiće vam standardnu opasku – da svi njihovi prijatelji mogu da nose telefone u krevet. Naravno, slab potez. Vi morate da ostanete pri svojoj odluci.
Zabrana u školi
Oko ove zabrane se i sami roditelji još uvek dvoume, posebno kada se radi o deci koja putuju malo dalje u školu. Škole obično imaju neka pravila kada su u pitanju mobilni telefoni, ali deca uvek pronalaze načine da ih zaobiđu. Telefone smanje, skrivaju ih u duksericama, pišu poruke za vreme nastave, varaju na testovima i slično. Najbolje bi bilo da ih ne mogu nositi u školu ili da ih moraju ugasiti za vreme nastave, dok su u školi celo vreme. Telefon može, recimo, biti upaljen na putu do i od škole.

Pročitajte i Evo koliko su zaista OPASNI telefoni i bežični internet!

Poštovanje
Kao i u životu tako i sa telefonom – decu morate naučiti poštovanju. Ako svi sedite za stolom i tipkate na telefon od porodičnog druženja, zajedničkog odlaska na pizzu u restoran ili slično, nema ništa. Ni vi, pa tako ni deca ne smete da kvarite porodična druženja neprestano proveravajući telefon, poruke, poruke na društvenim mrežama i slično. Naučite decu da je to nepristojno raditi i kada su u društvu. Mogu da odgovore samo na “hitne” poruke (ako deca uopšte imaju takve). Tinejdžeri će se posebno buniti zbog ovog, jer će tvrditi da će nešto propustiti, da će im se prijatelji naljutiti ako im ne odgovore, ali vi im morate istaći da sve razgovore i dogovore zaključe i da prijateljima sa kojima su najčešće u kontaktu daju do znanja da je porodično vreme kod vas vrlo važno.
Fotografije, mail i društvene mreže
Deca nisu ni svesna kakve sve posledice može da izazove fotografisanje i postavljanje fotografija na društvene mreže ili slanje putem cirkularnih mailova. Nešto što je svima neprimereno njima se može učiniti sasvim normalnim i samo smešnim. Morate pratiti šta fotografišu i šta postavljaju na mreže (poznato nam je da mnoštvo maloletne dece ima profile na društvenim mrežema iako nije dozvoljeno). Sa decom obavezno porazgovarajte o tome šta je primereno a šta ne i da uvek tri puta razmisle pre nego neku fotografiju “puste” online.
Provera
Iako trebate poštovati dečiju privatnost imajte i na umu da ona još uvek nisu dovoljno zrela da odlučuju i razlučuju o nekim stvarima. Kao obavezno pravilo postavite da u telefonu mogu da imaju samo brojeve članova porodice i najbližih prijatelja. Nepoznati ljudi i opasno dopisivanje u kasne sate je nešto što svakako želite izbeći.
Ova pravila su posebno namenjena za mlađu decu, a sa starijima postepeno menjate pravila u skladu sa njihovim odrastanjem i razumevanjem stvari.
 
Izvor: lifepressmagazin.com