Kvalitetno obrazovanje za sve: Dan obrazovanja za demokratsku kulturu u Ugostiteljsko-turističkoj školi

Već šestu godinu za redom, Ugostiteljsko-turistička škola, sada već kao škola mentor, organizovala je „Dan obrazovanja za demokratsku kulturu“, u okviru projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“. U pitanju je zajednički projekat Saveta Evrope i Evropske unije koji se sprovodi kao deo Programa Evropske unije i Saveta Evrope „Horizontal facility za Zapadni Balkan i Tursku – treća faza“, čiji je opšti cilj podsticanje demokratske kulture u školama, kroz primenu Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope.

Projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve“ promoviše kvalitetno obrazovanje pružanjem podrške školama u njihovim naporima da se uklone predrasude i diskriminatorni pristupi osetljivim grupama, kao i da se prevenira vršnjačka nasilje, kroz razvijanje demokratske školske kulture.

Projekat koristi Referentni okvir kompetencija za demokratsku kulturu za sistematsku podršku na dva nivoa – školskom i na nivou obrazovnih politika. Baziran je na iskustvu pilot projekta „Podsticanje demokratske kulture u školama“ koji je u sistem obrazovanja uveo Model kompetencija za demokratsku kulturu, pilotirajući aktivnosti u 20 osnovnih i srednjih škola širom Srbije.

Nova trogodišnja faza projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“ ima za cilj da dobre prakse i iskustva škola u razvijanju demokratske školske kulture prenese novim školama u Srbiji, te da u najvećoj meri uspostavi ili dodatno učvrsti demokratsku kulturu u novim školama. Da bi se to ostvarilo, projekat ima podršku ukupno 36 mentorskih škola koje su se pokazale kao izuzetne u prethodnim fazama projekta.
Generalno govoreći, uloga novih škola je da, u saradnji sa mentorskim školama definišu akcioni plan te isti realizuju, što podrazumeva sprovođenje aktivnosti u nastavi i učenju, vannastavnih aktivnosti kao i aktivnosti u lokalnoj zajednici, uključujući obeležavanje Dana obrazovanja za demokratsku kulturu.

U okviru „Dana obrazovanja za demokratsku kulturu“ obeleženom u Ugostiteljsko-turističkoj školi održane su brojne aktivnosti, među kojima tri radionice. Prvu radionicu pod nazivom „Bezbednost dece na internetu“ održala je Fondacija „Tijana Jurić“, ispred koje je govorio Slobodan Negić, otac Sofije Negić koja je ubijen u OŠ „Vladislav Ribnikar“. Drugu radionicu „Stereotipi, predrasude, diskriminacija i antisemitizam“ održali su predstavnici Udruženja Haver, a treća radionica ticala se modela razrešavanja konflikata, i vodila ju je psihološkinja škole. Nakon završetka radionica upriličen je koktel, na kojem su se učenicima i školskom osoblju obratili predstavnici Udruženja, Saveta Evrope, Ministarstva prosvete i same škole.

Sve tri radionice bile su izuzetno posećene od strane učenika, koji su bili veoma aktivni, postavljali pitanja i učestvovali u diskusijama. Njihova zainteresovanost i angažovanost dodatno su doprineli uspehu radionica, čineći ih interaktivnim i dinamičnim.

Ove aktivnosti nisu samo dragocen primer, već i ključni korak ka stvaranju sigurnijeg i inkluzivnijeg obrazovnog okruženja. Kroz angažovanje škola, organizacija i podršku zajednice, ove inicijative nude nadu i konkretna rešenja za unapređenje kvaliteta obrazovanja u celini.

Autor: Tatjana Jovanović