„Ma, je l’ ti to OPET čitaš one tvoje stripove?! Hajde, ostavi to i uzmi knjigu u ruke! Dokle ćeš da dangubiš s tim?!“
Mnogi od nas rođenih sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka pamte ove rečenice, izgovorene ljutitim tonom. Ali, uz najbolju nameru. Jer naši roditelji nisu znali da je strip umetnost, da je strip ljubav, da je to forma potrebna svakom detetu da bi im mašta rasla i kreativnost bujala. Nisu znali da obogaćuje rečnik i podstiče na čitanje i onu decu koju velika količina teksta plaši.
Moj muž je, zato, stripove kupovao krišom i kad bi ih čitao, ležeći na krevetu, držao bi ispred njih neki udžbenik, kako bi mama i tata, ako upadnu u sobu, pomislili da uči.
Tu ljubav prema stripu nasledila je i naša ćerka koja je grafičke romane autorke Rejne Telegemajer zavolela već na prvoj strani. Nakon prvog pročitanog stripa ove autorke koji nosi naziv Hrabrost i na jedan veoma iskren, otvoren, ali i topao i duhovit način govori o mukama odrastanje jedne tinejdžerke, moja desetogodišnja devojčica nije mogla da dočeka objavljivanje nastavka priče o ovoj simpatičnoj junakinji, koja nosi naziv Osmeh. Kao i Hrabrost i drugi deo romana nastao je na osnovu elemenata iz života same autorke, pa tako i glavna junakinja nosi ime – Rejna.
Autorka Rejna Telgemajer inače je jedna od omiljenih u savremenom svetu grafičkih novela. Pišući i crtajući o svemu onome što može biti razlog za zabrinutost desetogodišnjakinje – loš uspeh u školi, pubertet, vršnjačko nasilje, problemi sa prijateljima – u knjizi „Hrabrost“ Telgemajer zapravo poziva decu da progovore iskreno o sopstvenim emocijama. Na neverovatan način ulazi u „kožu“ devojčice tog uzrasta, tačno razumevajući sve ono što ih muči i brine, o čemu razmišljaju i šta vole.
Autobiografske elemente Rejna će uključiti i u svoj drugi grafički roman „Osmeh“. junakinja stripa se saplela, pala i polomila dva prednja zuba. Kao da pubertet i odrastanje nisu dovoljno teški, njen mladi život se dodatno komplikuje stalnim odlascima stomatologu, hirurškim zahvatima i nošenjem veštačkih proteza. Kako jedna devojčica može da izdrži svaku od ovih bolnih procedura kada je uporedo muče zaljubljivanje, briga o samopouzdanju i odnosi sa prijateljicama?
Čitajući vickast tekst, vedar pristup tematici i uz ilustracije, čitalac ovog strip romana zapitaće se nad nekim ozbiljnim temama kao što su pravo prijateljstvo, vršnjačko nasilje i veze između tinejdžera. Zbog svih posebnosti koje se kriju na stranicama „Osmeha“ deca osnovnoškolskog uzrasta apsolutno će uživati u čitanju stripa.
Ista autorka stoji i iza serijala „Klub bebisiterki“, koji je baziran na popularnim romanima En. M. Martin, koji su doživeli i svoju TV adaptaciju, tako da postoji i istoimena serija na platformi Netflix. Prvi deo serijala „Kristi ima sjajnu ideju“ govori o četiri najbolje prijateljice koje osnivaju Klub bebisiterki koji će im pomoći da se nose sa izazovima mladih bebisiterki, ali i i sa strogim roditeljima, promenama u porodici, modnim krizama i svim velikim tajnama koje prate odrastanje.
Strip za ljubitelje Bitlsa, ali i one koji ih tek otkrivaju
Još jedna zanimljiva priča o odrastanju dolazi iz pera čuvene francuske autorke Magali le Iš, čije je ime poznato svim čitaocima muzičkih avantura i knjiga o nestašnom psu Peci.
Ovog puta, ova nagrađivana autorka predstavlja se autobiografskih grafičkim romanom „Nowhere Girl“, šarmantnoj priči o odrastanju. Radnja stripa i priče smeštena je u devedesete godine 20. veka, gde čitalac prati jedanaestogodišnju Magali koja se suočava s teškoćama izazvanim prelaskom iz nižih u starije razrede osnovne škole, kao i prelaskom iz detinjstva u adolescenciju.
Na upečatljiv i svom stilu dosledan način, Magali pripoveda o jednom periodu zbunjenosti, nepripadanja i nesnađenosti koji dožive skoro sva deca u pubertetu. Put pronalaženja sebe za glavnu junakinju znači i povezivanje sa muzikom Bitlsa, otkrivanje novih šarenih dimenzija i autentičnosti.
Za koji koji god od stripova da se odlučite, setite se da se strip čita od korice do korice, kao i da ovaj tip knjiga čije se ilustracije upijaju sa entuzijazmom mogu biti prva stanica vašeg deteta na putu kroz zanimljiv svet književnosti.
Napišite odgovor