Српски филантропски форум отворио је конкурс којим ће подржати иницијативе за унапређење квалитетнијег образовања, кроз промоцију активизма, солидарности и филантропије.
Конкурс је намењен организацијама цивилног друштва које ће заједно са основним или средњим школама радити на спровођењу иницијатива које негују и промовишу активизам, емпатију, солидарност и доброчинство, а такође окупљају грађане и пословну заједницу око унапређења услова за образовање деце и младих.
Веран Матић, Јелена Ђорђевић Перц и Сузана Станковић Чикић. Аутор фотографије: Горан Срданов
Конкурс за прикупљање средстава за унапређење квалитета образовања се иначе реализује у оквиру „Године доброте“ која је званично почела 9. октобра, када се обележава Национални дан давања. „Година доброте“ је осмишљена и покренута како би се надахњивали и промовисали доброта, позитивне вредности, хуманост и добра дела у школама широм Србије.
„Веома често заборављамо колико је важна генерацијска солидарност, колико је важно другарско одавање признања у разреду, колико је важан тај вршњачки подстицај за праве вредности. То је изузетно важно и у нашим животима, давати признања ономе ко заиста учини нешто племенито, добро или корисно. Заборавили смо на пристојне међусобне односе, а то је веома битно за подстицај да се такве активности шире, на тај начин стварамо ланац доброте,“ изјавио је Веран Матић, извршни директор Српског филантропског форума.
„Сви говоримо о доброти, али добро морамо чинити. Модерно време носи неке нове вредности, али то не значи да не треба да негујемо и исконске вредности попут емпатије и хуманости. Ми, родитељи страдале деце, изгубили смо оно највредније што имамо, али то не значи да немамо потребу да учинимо нешто добро, да животи наше деце не буду узалуд угашени, да оно што су они оставили иза себе, у својим младим годинама, искористимо као покретач нечег доброг, као мотивацију младих, да чине добро, да верују да могу да остваре своје снове. А све креће од нас, наша деца гледају шта ми радимо и како се понашамо и то је најважнији путоказ нашој деци, који се касније у школи и друштву развија“, изјавила је Сузана Станковић Чикић, мајка убијеног ученика Андрије Чикић у ООШ „Владисав Рибникар“.
„Наша пажња је посебно усмерена на младе, а то смо схватили када су тинејџери почели да потражују књиге за самопомоћ у току пандемије. То нам је био аларм да морамо да их саслушамо и помогнемо. Зато смо им на личном примеру показали како могу да се укључе, и како заједно можемо да направимо боље друштво у којем сви живимо“, рекла је Јелена Ђорђевић Перц, уредница културних програма Градске народне библиотеке „Жарко Зрењанин“ из Зрењанина, која је добитник признања „Сведочанство о доброти“.
У оквиру конкурса, планирано је да се подржи до 15 иницијатива чији ће носиоци бити организације цивилног друштва и које ће се реализовати у партнерству са основним или средњим школама у њиховој локалној заједници.
Пријава на конкурс је отворена од 20. октобра до 20. новембра 2023. године. Резултати ће бити познати најкасније 30. новембра 2023. године и биће објављени на веб-сајту и друштвеним мрежама Српског филантропског форума и Траг фондације.
Одабрани пројекти ће се реализовати од 1. децембра 2023. године до 01. маја 2024. године. Свим учесницима реализованих пројеката биће уручена признања за солидарност приликом обележавања Националног дана давања 09. октобра 2024. године у Београду.
Више информација о конкурсу можете пронаћи на веб-страници: Конкурс за подршку акцијама прикупљања средстава за унапређење квалитета образовања и промоцију активизма, солидарности и филантропије
Извор: Саопштење за медије Српског филантропског форума
Напишите одговор