Parovi koji se bore sa sterilitetom i koji su prvo dete dobili vantelesnom oplodnjom, moći će o trošku RFZO istom metodom da pokušaju da dobiju i drugo dete, najavila je danas ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacinu politiku Slavica Đukić Dejanović.
To je samo jedna od mera, pored finansijske pomići porodicama sa decom, predviđena Strategijom podsticaja rađanja, koju je usvojila Vlada Srbije.
Ministarka ukazuje da samo osam odsto parova u Srbiji ima troje i više dece i da je zato finansijska podrška usmerena pre svega na rađanje trećeg i četvrtog deteta.
Pročitajte i Evo koji su uslovi za dobijanje uvećanog roditeljskog dodatka
– Moramo stimulisati što veći broj žena da rode treće, odnosno četvrto dete. Zbog toga su naše mere prioritetno usmerene ka toj populaciji – kaže Dejanović.
Ona je dodala da je Strategijom predviđeno da svaka majka za drugo rođeno dete dobija 10.000 dinara mesečno dve godine, a za treće i četvrto 12.000 dinara, odnosno 18.000 dinara narednih deset godina.
Strategija je usvojena na Vladi Srbije, a, kako kaže Dejanovićeva, sada predstoji tehnički deo – akcioni plan koji podrazumeva konkretizaciju mera, kao i objavljivanje u Službenom glasniku.
Ministarka pojašnjava da će mere finansijske podrške koje se odnose na drugo, treće i četvrto dete važiti za svu decu koja su rođena od 1. januara 2018. godine i kada budu počele da se primenjuju roditeljima će novac biti isplaćen retroaktivno.
– Zakon o finasijskoj podršci porodici već je predvideo jednokratnu pomoć za prvo dete od 100.000 dinara i ovo je mera koja se odnosi na decu rođenu od 1. jula tekuće godine – rekla je Dejanovićeva.
Isplata PDV-a na bebi opremu zajedno sa roditeljskim dodatkom
Ona je naglasila da novim merama nijedna postojeća mera nije ukinuta, te da roditeljima ostaje dečji dodatak, a da će umesto povraćaja PDV-a na bebi opremu biti uveden paušal od oko 5.000 dinara za svako rođeno dete, što proističe iz već usvojenog Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom.
– Zakon o finansijskoj podršci porodici predvideo je da ukupna suma novca koja je do sada išla na povraćaj PDV-a bude podeljena ravnopravno na svako dete. Majke će kod prvog isplaćenog roditeljskog dodatka dobiti po pet do šest hiljada dinara – naglasila je Dejanović.
Time se, kako kaže, postiže ravnopravnija raspodela ukupne sume novca jer su do sada samo roditelji koji su sakupljali račune dobijali određena finansijska sredstva, a oni zauzeti poslom, koji nisu imali vremena da sakupljaju račune, nisu to svoje pravo ostvarivali.
Ministarka kaže da se osim finansijske podrške porodici sa decom posebna pažnja biti usmerena na edukaciju žena koje su u reproduktivnom periodu, kako bi se smanjio broj abortusa.
Napominje da je neotuđivo pravo svake žene da odlučuje o rađanju i da u to pravo niko ne sme da dirati, ali da komisije u institucijama u kojima se obavljaju prekidi moraju više raditi sa ženama – da im ukažu na sve moguće posledice prekida trudnoće, koji se moraju odvijati isključivo u ustanovama koje imaju apsolutnu sigurnost za zdravlje žene.
Kontrola namernih pobačaja
Strategija za podsticanje rađanja insistira na merama kao što su – poboljšanje kontrole prijavljivanja namernih pobačaja, kao i na usvajanju nacionalnih kliničkih smernica za izvršenje namernih pobačaja.
Strategijom je predviđeno i bolje usaglašavanje rada i roditeljstva, odnosno da se više koriste postojeća dobra zakonska rešenja.
– Rad ne mora biti fiksan, može biti varijabilan za roditelje. Roditelji treba da napišu molbu, a poslodavac da pozitivno odgovori. Rad može biti i kod kuće, postoji mogućnost skraćenog radnog vremena – pojasnila je ministarka.
Dodaje da ugovori o delu, privremeno- povremenim poslovima daju ženama ista prava kao i ženama koje su u stalnom radnom odnosu sa finansijskog asperkta. Radi se na tome, kako je rekla, da poslodavce koji izađu zaposlenima u susret, koji imaju socijalno odgovorno ponašanje, budu nagrađeni i stimulisani od države.
Izvor: Blic
Znači mi ne zapošljene majke koje treba da se porodimo pre prvog jula ,prvi put ,nismo važne,ta deca nema veze šta će da jedu … Vazno da će ona od prvog jula lepo da žive. Bravo Srbijo! Objasni zašto je zakin retroaktivan za sve osim za prvo dete?????
Šta mi koji imamo treće dete koje je rodjeno pre dve godine kakva mi prava imamo
Porodila sam se u februaru sa drugim detetom i mene ne kaci zakon za 10 000 dinara mesecno ja primam po 6500 mesecno 2 god
E upravo tako…šta im je taj jul toliko značajan? Moglo je od januara…
Kad su već zeznuli roditelje koji radjaju u 2018 sa ukidanjem pdv-a
A jeste li Vi bebu pravili samo zbog para ili jednostavno zato sto je zelite? Sta bi bilo da sve to nije ni pocelo, prica, usvajanje zakona o promeni pomoci roditeljima? Kazete da deca nece imati sta da jedu, o tome ste trebali da razmisljate ranije.
Mene isto ne kaci ova promena, da ne dodje do zabune, ali bebu smo pravili jer smo je jako zeleli. I jos jedna stvar, kada je prva beba u pitanju, obzirom sta sve treba da se kupi, i 100000 din je malo…
Bravo Ivana.
Moja cerka rodila tri deteta,snalaze se kako znaju i umeju,Srbijo sramna li si, sada znam ko ce decu da pravi
I mene to zanima… zasto su nasa deca manje bitna? A nemamo pravo ni na povracaj PDV-a?
A šta je sa trećim detetom koje je rodjeno pre dve godine
Zanima me sta je sa nama koje smo na zavodu i nismo nikad nigde radile? Ja imam dvoje dece od 3 godine i od 9 meseci.Ja i suprug zivimo sami i nemamo roditelje samo on radi.A da se zaposlim nemogu zbog dece.Hvala unapred na odgovoru.
A trece dete i svako naredno do punoletstva nije dete…ono ne treba ni da se skoluje ni da jede…mi smo radjale sebi a ova sad deca ce se radjati drzavi…zalosno.Treba podstrek al ne podcenjujte majke koje su do sad rodile trece i cetvrto.Mi znamo s kojom mukom izvodimo nasu decu na put.
A sta je sa nama koi živimo na Kosovo, što nemamo poso jer nemamo gde da se zaposlio?
A imamo po troje dece.
Ja imam tri mala deteta treće mi je rodjeno juna 2017 god, zasto moje i nečije drugo dete ne može da prima pomoć od države?
Rodilasam ih iz ljubavi i zahvalna sam Bogu sto ih imam jer su oni moj smisao za život.
Ali mislim da bi trebalo da budemo ravnopravni.
Ja imam tri predivna decaka. Radjala sam ih sebi a ne drzavi. Zato necu dozvoliti da nijedan od njih ne sluzi vojni rok i da nema nikakvu obavezu prema drzavi. Jer za drzavu oni i ne postoje….
I ja sam to danas rekla, moje treće muško je na putu. Ja decu radjam sebi,ostala sam trudna kada nije ni pomena o ovoj priči bilo…Vojnici ove zemlje neće biti, makar oči kopala redom po vladi.
Licemerno, bedno, BRUKA „gospođo“ Slavice Đukić Dejanović… ne znam šta bih već sve rekla…. Moje treće dete puni uskoro 16 godina a o podršci majkama sa troje i više dece se PRIČA još od perioda kada mi je prvo najstarije dete imalo deset godina a sada ima 22. Zar nismo i mi doprinele natalitetu ove zemlje? Ja sam lično na svakom koraku od kada imam decu doživljavala samo neprijatnosti od toga, koliko budem na bolovanju zbog dece, preko smanjene plate, poprekih pogleda kolega do primitivizama od strane poznatih i nepoznatih u smislu „Šta si rodila toliku decu?!!!!!“ I sad ste se setili? A šta sa nama koji se mučimo već 20 godina u ovoj Nedođiji?
Bravo Gricko.
Moje prvo dete od tri koliko imam, je napunilo 21. godinu. Sada ću ja koji imam troje dece da punim budžet, preko poreza i raznih drugih dažbina, da bi BUDUĆI roditelji bili nafilovani parama, skandal.
Država, nama sa troje i više dece treba da isplati sto hiljada eura, a i to je malo, koliko smo uložili u decu. Kada ostali vide kako se država ponaša odgovorno prema porodicama koje imaju troje i više dece, požuriće da i oni ispune to isto. Samo tako može da se poveća natalitet.
U suprotnom, ako ove nove mere zažive siromašni krajevi Srbije, a to je 99.99% Srbije, pohrliće da prime tu milostinju, jer i to je mnogo bolje nego da rade pi 10 sati u Vučićevim fabrikama za 150 eura.
O cemu vi polemisete to je zalosno. Ako neko radja decu zbog para svaka njemu cast! Ja sam dobila jedno dete pisle DVADESET GODINA BRAKA vantelesnom oplodnjom. Drzava mi nine dala ni dinar. Uspelo mi je iz SEDMOG puta i hvala dragom Bogu imam divnog sina od devet godina. I da, zaboravih da napomenem da me svaki pokusaj kostao PET HILJADA EVRA jer tada se radilo samo u Beogradu a ja sam iz Nisa. Ja sam placala da dobijem dete a ne meni da placaju neku mizeriju da radjam drzavi decu. RADJAJTE IZ LJUBAVI A NE ZBOG SITNIH PARA.
„Ponosna“, mnogo mi je žao što ste se toliko namučili ali mi je drago što ste srećni dobijanjem sina. Srećni ste naravno i jer ste sami uspeli da finansirate to (bruka je što vam niko-država nije pomogao) jer imam drugaricu koja nema takve uslove i ostaće nesrećna…. Da, naravno da se iz ljubavi rađaju )a kako drugačije) deca, ima ih troje ali ne može se, svi znamo, živeti od ljubavi.
Vaša sugestija o rađanju nije primerena ovde, jer velike su razlike među ljudima u mišljenju i odnosu prema novcu te šta su nekome „sitne“ pare a šta „velike“.
(slovna greška):… imam ih troje…
Nije važno kada, uslovno rečeno, važno je da ovo zaživi. Biće podsticaj sadašnjim generacijijama, mada ni to nije ništa posebno, ali nije ni za bacanje. Moji roditelji imaju nas četvoro. Nikada ništa od države. Tata je sam radio i uspeo da nas odškoluje. Na put je izveo jednu učiteljicu, ekonomistu i lekara. Trenutno izdržava brata srednjoškolca. Pomoći od države NIKADA.
Divno, lepo je ovako nesto procitati, a zalosno sto se na ovo niko ne osvrne….valjda pomisle „bot“ .
Mislim da jednostavno treba svi da podrzimo ovu strategiju, ne moze nikako da bude losa. Čemu tolika negativnost? U prirodi je čoveka da ima svoje potomke pa ako će to država da podrži onda super! Gledajte na ovo kao na nesto najlepše sto je odlučeno u poslednjih 100godina. Sad je odlučeno od sad vazi o kraj price.,A ako ovo da rezultate biće dobro za sve pa nam pomoć države neće ni trebati
u potpunosti se slazem sa tobom..
A sta je sa decom koja su rodjena pre tri godine nemaju prava na zivot onda ?
Doslovce mi se povraća od mnogih komentara ovde….. hmmm…. da nisam trudna opet…. biće mi četvrto…
Ja se iskreno nadam da ove konkretne mere nece dati povecanje nataliteta – jer ce to znaciti da ta deca nisu rodjena iz ljubavi.
Na stranu to sto su dodatna finansijska sredstva mnogim ljudima potrebna, ona ne resavaju problem nataliteta. Kada ova drzava bude nasla nacin da izmeni mentalitet ljudi koji su ovde ostali posle silnih emigracija – da prestanu da se bave rialitijima, drustvenim mrezama, starletama, njihovim nerealnim instagram zivotima, video igricama i slicnim infantilnostima u svojim tridesetim, onda ce se izmeniti i njihov stav prema zasnivanju i prosirenju porodice. Zreo i stabilan covek je sposoban da ostvari kvalitetne partnerske odnose, uglavnom zeli porodicu i spreman je da se bori za nju bez obzira na finansijske beneficije koje drzava pruza, a takodje je sposoban i da pravilno odgaji decu. Infantilni odrasli ljudi ce mozda radjati decu podstaknuti ovakvim merama, ali kako ce ih odgajiti – vidi se svuda oko nas.
Doduse – sve zavisi kakvi gradjani su dugorocno ovoj drzavi potrebni – potencijalno kvalitetni ili stancovani, bez perspektive za pravilni razvoj licnosti koji uvek potice iz primarne porodice.
Odakle poceti a nikoga ne uvrediti…ali ove komentare zadnjih para dana nesto ne mogu da svarim…rekla bih svima…mame vi koje ne radite (zbog dece) na birou ste ?ali opet postavljam pitanje zasto ne radite?nema posla ili?postoje vrtici,skole negde gde deca borave kad vi niste kuci…ili da ostanu kuci sama posebno ako su velika deca 7 i vise…i moj muz i ja samo sami,radimo nismo birali poslove i imamo dvoje dece…snalazimo se…nikad mi nije bilo opravdanje ne mogu da radim imam decu…a druge mame…vasad deca pune 16 i 17 i 18 godina i neka su zivi i zdravi i neka napune jos 117 godina…ali vi ste radjali decu pre tog vremena kad su bila druga vremena…zasto unistavati cak i taj pokusaj da se pomogne roditeljima sa finansijama…i treba…i treba da se radjaju deca…ali treba se poceti odnekud…odakle nego od novih porodica…slazem se svima treba malo pomoci i onima od pre i onima od sad…ali ne moze se sve odjednom…treba da nas bude..
Iskreno se nadam da će nešto krenuti na bolje. Ja sam majka troje dece, i ni za jedno nisam imala nikakve povlastice, rađala sam ih za sebe a ne za državu. Prvo sam rodila kao student. Kada sam rodila drugo radila sam na određeno i vratila se na posao posle 4 meseca. Tek za treće sam radila za stalno i koristila 2 godine porodiljskog, posle kojih sam bila kažnjena ne napredovanjem jer sam dugo bila na bolovanju. Najmlađe dete ima 20 godina. Sada sam baka i gledam kako mi najstarije dete jedva krpi kraj sa krajem iako ima fakultet, ali ne i stalan posao, a isplate za porodiljsko kasne bar 3 meseca. A posle porodiljskog da li će imati posao? Ne treba majkama jednokratna pomoć, već sigurnost da će imati gde da se vrate. A da li će dete primiti u vrtić? Gde su babe. Rade do 65 god. i kome više one trebaju? Definitivno nešto ne štima u ovoj državi. Kamo sreće da mogu da odem u penziju dok sam normalna i da gajim unučiće. Ovako sam kažnjena što sam rodila troje dece u nekim normalnim godinama, a dobila prvo unuče u 52 god. Niko meni nije pomagao, a sad kada ja želim, ja ne mogu da pomognem. Toliko o natalitetu i svesti ove države.