Možda ste imali prilike da ispratite, možda i niste, ali se u poslednje vreme sve češće pominje termin „lenjo roditeljstvo“. To bi, otprilike, bilo nešto na suprotnoj strani štapa u odnosu na helikopter roditeljstvo i, dok mu ime sugeriše lenjost, ono je zapravo sasvim drugačije.
U čemu je, zapravo, štos sa lenjim roditeljstvom? Kako se to postaje lenj roditelj i šta biva sa decom tih roditelja?
Kad sam prvi put čula za taj termin, pomislila sam da je neko špijunirao moju porodicu petkom posle posla i škole.
To je, ukratko, vreme koje muž i ja provedemo u sedećem/ležećem položaju, dok čekamo da stigne pica koju smo poručili za večeru, dok razmišljam o gomili veša koja me čeka ovog vikenda, dok deca jurcaju po kući, a niko ih ne požuruje da se spremaju za krevet jer sutra rano ustaju.
U tim momentima osećam se samo kao nekakav poluprisutan supervizor, neko ko je zadužen samo da pazi da se niko (mnogo) ne povredi i da se ništa ne zapali. Svakako ne zvuči kao neko „dobro“ roditeljstvo. I često, baš baš često se ne osećam kao dobar roditelj. Dakle, u tim trenucima, ja sam roditelj i lenja sam. To je, valjda, lenjo roditeljstvo? Pa, ne sasvim.
Ali je rezultat zapravo sličan.
Lenjo roditeljstvo je kad svojoj deci namerno stvarate prilike da razvijaju osećaj za samostalnost, što će im podstaći samopouzdanje, nezavisnost i odgovornost. To je ono kad promišljeno odstupite kako biste dozvolili detetu da bije svoje bitke radije nego da požurite da rešite problem za njih. Ono kad ih pustite da otkriju koliko zapravo mogu sami, a da nisu bili ni svesni. A mogu mnogo!
Deca mogu imati velike koristi od ovog pristupa roditeljstvu. Ako roditelji uskaču uvek kada zadatak deluje preteško za dete ili im čak ne dozvoljavaju da sami uđu u situaciju koja je za njih potencijalno izazovna, deca gube šansu da upoznaju sve svoje sposobnosti i nauče šta zapravo mogu.
Napišite odgovor