Ministar: Sva nevolja u školama kreće od školskih odbora

Prvi dan rasprave o predlogu Zakona o obrazovanju i vaspitanju je završen. Poslanici koji se protive usvajanju Zakona izneli su niz primedbi na račun onoga što će njegovo usvajanje doneti. Najveća primedba odnosi se na činjenicu da se ministru daju daleko veća ovlašćenja nego što je to slučaj sa postojećim Zakonom. Tu se pre svega misli na to da će on imati poslednju reč prilikom izbora svih direktora u svim školama u Srbiji. Neki poslanici nazvali su to „hegemonijom ministra”.
Na ove optužbe ministar odgovara da nije on taj koji će birati direktore u 1750 škola koliko ih ima u Srbiji. Direktor mora biti onaj koji je najbolji u kolektivu, a za izbor je zadužen sam kolektiv, školske uprave, timovi, pomoćnici… Ministar je zadnja karika u tom nizu i tu je samo da aminuje izbor.
Govoreći o trenutnoj situaciji u školama, ministar se osvrnuo na školske odbore i izjavio da od njih polazi sva nevolja u školama. „Ko napravi većinu u školskom odboru – on vlada. To moramo da promenimo.” – kaže ministar.
Ministar se osvrnuo i na Zakon o udžbenicima i rekao da će se i on menjati. „Biće više besplatnih udžbenika, biće jeftiniji i digitalni.” – dodaje Šarčević.
Kritike su bile upućene i na to što će humanitarni rad biti svojevrsna kazna za đake.
„Vi to zovite kako god hoćete, ali vaspitna je mera kad đaci izađu iz učionice i srede dvorište ili park, bilo to voljno ili nevoljno.” – odgovara Šarčević.
Poslanici su podsetili i na izjavu premijerke Brnabić da ne mogu istu platu imati nastavnici koji rade i oni koji čitaju novine  na času i postavili pitanje vrednovanja rada nastavnika.
„Posao nastavnika ako se odgovorno obavlja, rudarski je posao. Pozvali smo ljude iz instituta za pedagogiju, psihologiju i druge stručnjake da nam pomognu da napravimo alat kojim ćemo vrednovati rad nastavnika. Samo pisanje priprema njima oduzme i 1/4 radnog vremena.” – kaže ministar.
A. C.