Министарство тражило да се одложе све провере знања у средњим школама

Министарство просвете тражило је јуче да се одложе све провере знања које би се по плану одржавале у средњим школама јер је циљ да се контакти сведу на минимум, пише Политика.

Одлуку о томе да ли ће настава од 15. 3. бити реализована онлајн или у школама донеће Кризни штаб, а одлука ће зависити од епидемиолошке ситуације.

Foto: Canva

Како би се контакти смањили на најмању могућу меру, потребно је одложити провере знања које су ове седмице планиране да се реализују непосредно у школама, укључујући и писмене и контролне задатке, стоји у Упутству које је Министарство послало средњим школама.

Подсећају да настава на даљину треба да омогући континуирано праћење и оцењивање ученичких постигнућа путем формативног (описног) као и сумативног (бројчаног) вредновања знања, ангажованости, самосталности у раду, домаћих задатака, презентација, практичних радова ученика, али коришћењем савремених информационо-комуникационих технологија.

– Код свих метода оцењивања треба инсистирати на битним садржајима и активностима, то јест на онима који су кључни за остваривање исхода наставних предмета. Наставник је аутономан у планирању оцењивања. Евиденција образовно-васпитног рада остварује се тако што се у дневник, према утврђеном распореду часова, уносе реализоване наставне јединице, с напоменом о начину реализације (облик комуникације с ученицима) – прецизира се у упутству које су јуче добиле школе.

У евиденцији присуства ученика наставници су у обавези да забележе који ђаци нису учествовали у раду на часу путем наставе на даљину, тако да ће се знати број оправданих и неоправданих изостанака.

Ресорно министарство предвидело је и да се образовно-васпитни рад у школама за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом, као и у музичким и балетским школама, због специфичности наставе и учења у овим кућама знања организује уз уважавање индивидуалних образовних потреба средњошколаца, али тако да образовне установе остану епидемијски високо безбедна места.

Изузетно, уколико је неопходно, на пример, музичким школама одобрено је да омогуће ђацима да уколико немају инструмент, вежбају у школи.

Извор: Политика / Зелена учионица