Младен Шарчевић: Доносимо кровни закон против лоших директора

И даље ће школски одбори предлагати кадровска решења
Министар мора да има надлежност над избором директора школа, али не због оне већине која ради поштено и по закону, већ због оних који, уз подршку школских одбора, владају колико хоће и како хоће. И даље ће школски одбори давати своје предлоге, а министар ће интервенисати само у изузетним случајевима, где постоји спрега школског одбора и директора и када покушавају да протежирају лошијег кандидата.
Овако, за “Новости”, министар Младен Шарчевић одговара на оптужбе синдиката да ће, доношењем Закона о основама система образовања и васпитања, сва просветна власт бити у рукама министра.
– Ово је механизам који треба да спречи партијско запошљавање, а не да га уведе – каже Шарчевић. – Провераваћемо компетенције директора, како је оцењен у претходном мандату, да ли је запошљавао фамилију… Имамо 30 случајева у којима је Агенција за борбу против корупције предложила разрешење директора, а школски одбор се оглушио. Е то више неће моћи.

Прочитајте и Sindikati prosvetnih radnika protiv otvorenih konkursa

Министар каже да је кандидат са подршком колектива до сада биран у 75 одсто случајева и да ће остати и даље тако.
Управо поводом новог закона министар и његов тим састали су се јуче са представницима репрезентативних синдиката, који су изнели своје замерке. Најпроблематичнији им је, кажу, члан закона према коме директор може да узима радника са листе технолошких вишкова или прима новог запосленог.

ПРЕТЊА ШТРАЈКОМ
УКОЛИКО њихове замерке не буду прихваћене, синдикалци кажу да су спремни да започну штрајк. Они траже и да буду укључени у израду других просветних закона – о предшколском, основној школи, високом образовању…

– Будући закон оставља могућност директору да бира да ли ће да преузме некога ко нема пуну норму или ће да распише конкурс за новог запосленог, што оставља простор за манипулације – тврди Валентина Илић, председница Синдиката образовања Србије.
Наша саговорница каже да је трн у оку синдиката и то што директорима није ограничен број мандата. Предлаже да максимум буду два мандата.

Прочитајте и Za koje prestupe svoje dece će roditelji plaćati visoke novčane kazne

И из Уније синдиката поручили су да су ставови синдиката готово идентични по питању запошљавања, преузимања запослених, састава и ингеренције школских одбора и Националног просветног савета. Посебно су незадовољни неблаговременим укључивањем у израду ЗОСОВ-а. Министарство су упозорили да мора да се придржава споразума из априла 2015. године, на основу ког је прекинут најдужи штрајк у историји просвете.
И. МИЋЕВИЋ
Извор: Новости