Свака епоха имала је своје време ручка.
Пре оног, оног рата, ручало се у дванаест сати. После ручка, негде око два, одлазило се на послеподневни одмор, а из затамњених соба у време летњих врућина чуло се блажено хркање. Неки левантински градови од дванаест до пет дизали су покретне мостове преко шанчева испуњених водом и затварали градске капије да неко не би пореметио време неприкосновеног одмора.
После оног рата ручало се између два и три јер се радило од седам до два када су се кућама враћали достојанствени уморни очеви са смотаним новинама. Ручак је био нека врста мале породичне свечаности. За столом су се окупљале три породичне генерације. У челу је седео деда кога су првог послуживали, бирајући за њега најсласније комаде меса и осталих ђаконија, онда отац, на крају деца, док мајка није седала за астал, већ је служила доносећи јела са шпорета. Села би на крају када већ сви напусте сто и оду да се одмарају од ручка. Јела би оно што остане иза њих.
Из тог времена остала је чувена апсурдна реченица када би неко проговорио за столом „За ручком се не говори!“ Просто је невероватно откуд се појавила та глупа мисао, кад се свугде у свету ручкови управо праве због тога да би се за време њих разговарало. „За ручком се не говори“ једна је од чувених глупости по којој се разликујемо од осталог света.
Распад система почео је када је укинута институција заједничког ручка. Данас једе како ко стигне: успешни очеви углавном једу напољу, по ресторанима, на службеним ручковима, а деца протрчавајући кроз кућу између школе и тренинга. Кухиња у којој се ручавало и мајка која покушава нешто да скува између козметичарке, педикира и соларијума, личи на дежурног саобраћајца, који чека да неко наиђе да би му самом поставила тањир и прибор за јело.
Потпуно је изгубљено осећање блискости – велика плава шерпа са белим туфнама да дасци на којој се туче месо (да се не изгори мушема), кутлача која равномерно дели порције свима за столом што је нека врста лутрије јер се не зна ко ће добити најслађи део. За столом нема салвета, чак ни папирнатих; сви се бришу заједничком крпом „факс хелизим“ у којој је некада био детерџент. „Додај ми крпу!“, најчешћа реченица за време ручка. Привилегија је стећи право да се омаже шерпа и онај најслађи део ручка, загорени део јела прилепљен за дно шерпе. Ех, ти носталгични столови за којима нас је било никад мање од шесторо и данашње осамљеничко једење за једним јединим тањиром на пустом столу око кога седе духови ближњих који су се разишли по свету и животу.
У међувремену, постало је непристојно да жена за себе каже да је домаћица. На питање „Чиме се ви бавите, госпођо?“ она ће се снебивати, застати један дуги тренутак, па тек онда изговорити то поражавајуће признање да је домаћица и да не ради ништа друго. У време када су жене менаџери, секретарице, министарке или у најмању руку пи-арови којих има мали милион, бити домаћица, која не ради ништа друго, поражавајуће је признање о узалудности живота. А има ли ичега светијег од тог најчешћег занимања у нашим крајевима, од тог жртвовања каријере и таштине, да би се служило ближњима са љубављу која је све ређа у нашим животима? Одлазити на пијацу, бирати прстима најбоље воће и поврће, смишљати за сваки дан нове оброке који се неће понављати, а уз то водити рачуна да се што мање потроши, кувати, прати и пеглати, чистити кућу, држати је увек блиставом и удобном, плаћати рачуне за струју, воду, грејање и телефон, тражити од мужа са нелагодом сваког дана паре за све то, бити секретар и пи-ар породице, а често и лекар и неговатељица, уз то (повремено) и љубавница, а при том рећи у друштву да се не бавите ничим, да сте само домаћица за мене је прави подвиг раван монашком послушању.
Зато драге моје домаћице, када вас оне пи-арке дугих лакираних ноката питају чиме се бавите, слободно им реците: Бавим се онима које волим.
Момо Капор
Strašno seksistički članak, da ne kažem da, uz to, idealizuje poziciju domaćice. Prvo, žene koje su bile „časne domaćice“, vrlo često su bile ponižavane od strane svojih muževa, koji su prosto obožavali što žena materijalno od njih zavisi. Da ne spominjem da se takva domaćica pretvarala u služavku i da su se njene „usluge“ uzimale zdravo za gotovo. Da dodam uz to da je neretko bio slučaj (a ponegde je i danas) da se mužu „omakne“, pa da pretuče neposlušnu mu ženturaču, jer zašto i ne bi, neće ona nikud pobeći, nema od čega da preživi.
Drugi problem sa ovim člankom je što se podrazumeva da sve današnje menadžerke, piarke i ministarke provode sve svoje vreme kod manikira, pedikira i frizera – što u velikom broju slučajeva nije tako. A i da jeste, šta vas briga. I niste li zaboravili da pomenete sve te džabalebaroše od muškaraca – muževa i očeva – koji traće svoje vreme i novac po kladionicama, i još uče svoje sinove da u tome nema ništa loše?!
Da, mi „moderne“ žene smo se zaista mnogo unakaradile. Umesto da mislimo samo na druge, počele smo da mislimo malo i na sebe. Mislite da smo sebične? Mislite da je biti domaćica tako bajno i sjajno i časno? Eto, savetujte svim tim menadžerima, piarovima, biznismenima i ministrima da se okanu svoje karijere, da budu nesebični i postanu domaćini!
dobar odgovor
Ништа Ви нијесте разумјели што је Момо Капор заправо написао, али баш ништа, нажалост!
E baš tako!
Nisam ovaj tekst doživela kao seksistički. Naprotiv, shvatila sam ga kao odu svim domaćicama koje su često omalovažavane i od društva i od sopstvenih ukućana. Takođe mislim da fokus teksta nije na statusu žene već na nostalgičnom prisećanju na ritual porodičnog ručka koji je usled savremenog načina života nepovratno izgubljen a koji je nekada igrao važnu ulogu u povezivanju članova porodice…
Tako sam i ja razumela 🤗
Svaka Vam je na mestu. Pozdrav.
Управо о тој твојој болести он и говори.
Obožavam što sam domaćica, što ni sekunde u danu ne kasnim nigde jer sve je po mom ritmu. Svoje ukućane dočekujem ručkom, a onda oni sve pospreme sa stola. Niko me nikad ne ponižava niti omalovažava. Moj muž i ja ravnopravno raspolažemo budžetom. Nije bajka stvarno tako živim kao domaćica. Sama sam sebi šef ne trpim mobing,niti ogovaranja saradnika, nemam striktne rokove niti plaćam kaznu ako mi nije uspeo projekat. Da sam pre udaje znala da tako želim da živim ne bi završavala mašinski fakultet
Polemisati sa pričicom Mome Kapora na način kao da je on politički aktivista zadužen za borbu protiv prava žena je, u najmanju ruku, besmisleno…Autor nam pobuđuje emocije, izaziva prisecanja i nostalgiju i ničim ne unizava zaposlene žene, već nas podseća i na one koje to nisu , a ipak rade puno radno vreme na poslovima koji se „podrazumevaju“ i ne primecuju. Ovo je vinjeta, umetničko delo i „omage“ ženi i porodičnoj ljubavi.
Одличан текст.
Немам шта додати ил‘ одузети, све је на свом месту !
Predivan tekst koji evocira detinjstvo.
Hvala Vam na ovome!
Elem, po vokaciji sam profesor knjizevnosti, ali se trenutno u zivotu bavim onima koje volim i vrlo sam ponosna na to što sam domaćica.