Ako ste imali ili sad imate dvogodišnjaka (ili godinu, dve starije dete) onda, verovatno, znate šta znači tantrum. Ok, možda spadate u one malobrojne čija deca nemaju potrebu da svoje emocije iskažu glasno. I osim ako je razlog tome to što su uplašeni vaše reakcije, onda možemo samo da vam zavidimo na tempu emotivnog razvoja koji vaše dete postiže.
Mi, ostali, znamo kako izgleda ljutnja jer se iz parkića mora kući. Ili zbog toga što baka i deka moraju da krenu. Ili zato što je rođendan u igraonici gotov. Ili zato što je dan bio previše uzbudljiv, pa je teško posložiti sva ta osećanja.
Tantrumi su, u većini slučajeva, neizbežan sastavni deo roditeljstva, ali to kako ih vi prihvatate i kako na njih reagujete može napraviti veliku razliku.
Postoje dve vrste tantruma, za nas roditelje – oni koji se dešavaju kod kuće i oni koji se dese na javnom mestu. A strategija kojom ćete ih rešavati zavisi upravo od mesta gde se tantrum dogodio.
Tehnike za rešavanje ispada besa kod kuće, u skladu sa Montesori metodama
Kad se tantrum dogodi kod kuće, najbolje je da udahnete duboko i provozate se na talasu emocija. To je onaj trenutak kad treba da pokažete detetu da su sva njegova osećanja u redu i da je s njim sve u redu, te da njegova prejaka osećanja nisu nešto sa čim vi, kao roditelj, ne možete da se suočite. Pokazujući im da možete da podnesete suze i glasan plač, pokazujete im da je normalno imati snažne emocije. Samo je potrebno da, korak po korak, naučimo šta s njima.
1. Budite tu i budite strpljivi
Ako možete, sedite na pod sa svojim detetom kad krene „histerija“. Pogledajte ih, ali nemojte ih odmah dodirivati ili im se obraćati (osim ako je u pitanju bezbednost).
Ne činite ništa što će im dati do znanja da vi zapravo samo želite da se njegove emocije što pre sklone, da nestanu, jer vam smetaju.
2. Ne požurujte
Napišite odgovor