На једног учитеља у боравку два одељења ђака

ucenici
Од 135 ученика уписаних у први разред ОШ „Свети Сава”, родитељи су за 130 тражили да остају у школи после наставе. – За исти посао учитељице зарађују 15.000 динара из градске или више од 40.000 из републичке касе
Прочитајте и Шарчевић: Инсистираћу на класама у школама
Стотине раздраганих основаца од првог до четвртог разреда размилело се у пространом школском дворишту осмолетке „Свети Сава”. Одзвања жамор док се клинци јуре, добацују лоптом, играју „између две ватре”, прескачу ластиш… И то у поподневним сатима, после ручка, када би могли да буду код куће. Идиличну слику уобичајене гужве у кући знања богатој децом необичном чини то што се у њој часови одржавају искључиво пре подне и одавно су били завршени кад је сат откуцао 13.30. Гомилу деце у том тренутку једва су на оку држали учитељи. Само њих десетак бринуло је о безмало 400 основаца млађих разреда.
Прочитајте и За вишкове у просвети потребно 5.500 радних места
Више од 200 учитеља лане је упослио град
Број учитеља које ће престоница ангажовати и плаћати у овој школској години још немају у Секретаријату за образовање. Али, наводе да се у претходној из градске касе издвајало за зараде 182 учитеља у 84 школе за продужени боравак трећака и четвртака, и за 40 учитеља у 31 осмолетки који су у боравку бринули о ученицима првог и другог разреда.
Пре пет школских година, у септембру 2012, када се Београд упустио у овај посао привремено је запослио 141 учитеља у 73 основне школе да раде у боравку за трећаке и четвртаке, а упослио је и 17 учитеља у 11 школа у додатним групама боравка за прваке и ђаке другог разреда.
Тако изгледа продужени боравак са много ђака и мало учитеља, који упркос томе – функционише, наизглед без потешкоћа.

Прочитајте и Липковски: Родитељи нису компетентни да “оцењују” професоре!

– Пет одељења првака у боравку, а три учитеља. Од 135 ученика уписаних у први разред, родитељи су за 130 тражили да остају у школи. Исто је у другом разреду, један учитељ на 40 до 50 деце у боравку. Тражили смо одобрење ресорног министарства да оформимо бар по групу више од постојећих три за прваке и три за ђаке другог разреда. Чекамо сагласност. Ако нам не дозволе да формирамо више група за прва два разреда, обратићемо се граду – објашњава Дејан Станковић, директор ОШ „Свети Сава”.
Ситуација је слична у многим осмолеткама које се хватају у коштац са проблемом претрпаних боравишних група. Константно расте интересовање родитеља за овај бесплатни вид збрињавања малишана, јер они јесу стасали за школске клупе, али не и да сами одлазе кући и о себи брину док су мама и тата на послу.
У пракси се показало да малтене у свакој осмолетки која има довољно простора да организује боравак има деце која уз учитеље проводе и по 10 сати, од седам до 17. Поједини ђаци у школском крилу остају и до 18 часова, када је крајње време да их преузму јер се школа закључава. Обрвани обавезама, родитељи често не успевају да дођу по малишане кад се настава заврши и оберучке се хватају за продужени боравак. Најсигурније је децу поверити учитељима, рачунају маме и тате, немајући на располагању „бака и дека сервис” ни сличну помоћ. А таквих је све више.

Прочитајте и Најновија идеја министра просвете Младена Шарчевића je увођење ђачких униформи

– Продужени боравак преко је потребан родитељима и деци. Ту раде учитељи, школовани и стручни за тај позив. Није наш посао само да чувамо децу. Организујемо им слободно време, објашњавамо све што нису разумели на часу, проверавамо како су урадили домаћи задатак и наравно бринемо о њима. Превише деце, као и у настави, онемогућава квалитетан рад са децом у боравку – дочаравају Зорица Бурмуџија и Гордана Крнета, учитељице у продуженом боравку ОШ „Свети Сава”.
Нерадо говоре о плати која је испод сваког минималца. Зарађују 15.000 динара месечно. Нису запослене за стално. Нису на платном списку ресорног министарства које продужени боравак предвиђа само у првом и другом разреду основне. Додуше, ово је пета школска година како републичка просветна власт прећутно аминује то што градска потпомаже рад продуженог боравка у осмолеткама престонице. Град је увео организован боравак за трећаке и четвртаке, који Министарство просвете не предвиђа. Београд је отишао још даље излазећи у сусрет школама. Одобрава да се тамо где постоји потреба формира већи број група од оног који је одобрила републичка просветна власт за прваке и ученике другог разреда. Тако је настала ситуација да учитељице у боравку за исти посао зарађују 15.000 динара ако их плаћа град и више од 40.000 динара ако их плаћа република. И то се не мења од 2012. године, откако се престоница „на иницијативу родитеља београдских основаца” умешала у посао државе, како је тада објашњавано.
У јуну ове године просветним круговима одјекнуло је да ће град одустати од финансирања додатних учитеља за продужени боравак за ђаке првог и другог разреда, да би могао да повећа плате привремено ангажованим учитељима у боравку за трећаке и четвртаке. Од те приче, изгледа, нема ништа.
– Пријављивање броја група за продужени боравак који финансира град Београд за ову школску годину још траје. Наставници чије се ангажовање плаћа из градске касе закључују уговор о привременим и повременим пословима са директором школе, а месечна нето накнада износи 15.000 динара. У овом моменту не постоје могућности да се она повећа – образложили су у Секретаријату за образовање.
Аутор: Миленија Симић-Миладиновић
Извор: Политика