Na posao od 8.30 do 16.30?

Dnevnice za službena putovanja državnih službenika mogle bi od Nove godine da se uvećaju sa 150 na 800 dinara, ali i da im se radno vreme promeni, odnosno da na posao dolaze sat vremena kasnije, saznaje “Blic”.

Za ove izmene sagledavaju se finansijska i tehnička opravdanost, a konačna odluka biće doneta nakon što radna grupa završi analize efekata postojećih i novih mera na građane i privredu, koju je zatražio kabinet premijerke Ane Brnabić. Ukoliko se pokaže da sadašnji propisi treba da se menjaju, opcije za troškove službenog putovanja u zemlji bi bile između 800 i 1.100 dinara, umesto sadašnjih 150 dinara, dok bi za inostranstvo taj iznos sa sadašnjih 15 evra trebalo da se uveća bar na 35.
Što se tiče radnog vremena, po predloženim opcijama, trebalo bi da traje od 8.30 do 16.30 ili od 9 do 17 sati. Za koje će se rešenje opredeliti Vlada znaće se do kraja oktobra. Većina ministra je saglasna da se sa povećanjem plata uvećaju i dnevnice jer je njihovo smanjenje bilo sastavni deo mera štednje iz 2015. Takvo jedinstvo, međutim, ne postoji kod pomeranja radnog vremena jer neki od ministara smatraju da ga ne treba dirati jer je to ideja bivšeg premijera Aleksandra Vučića.
Izvor “Blica” iz Nemanjine 11 tvrdi da će aršin i za jednu i drugu promenu biti interesi građana i privrede.
– Premijerka želi da se analiziraju i pozitivni i negativni efekti i postojećih i predloženih mera i tek nakon toga da se pristupi izmenama uredbe. Naime, javna je tajna da su ovako niske dnevnice u nekim segmentima javne uprave pravile probleme jer se dešavalo da se izbegavaju putovanja posu radnici bili na gubitku. Pošto im je i plata smanjena, to se značajno odražavalo na njihov standard, pa je u poslednje vreme dolazilo do izbegavanja službenih putovanja. Vlada je već dozvolila pripadnicima Vojske povećanje dnevnica za neka putovanja, a nova uredba bi trebalo da sve stavi u istu ravan. Bilo je zloupotreba kod dnevnica, ali zbog pojedinaca ne treba da ispaštaju svi – objašnjava naš sagovornik.
On dodaje da je siguran da će se dnevnice uvećati, ali da je neizvesnost oko promene početka radnog dana.
– Neki ministri smatraju da to ne treba dirati jer ovu meru vezuju za Vučića. Međutim, neka istraživanja jasno ukazuju da efekat ranijeg dolaska na posao nije dao rezultate jer radni dan za mnoge privredne subjekte i banke počinje kasnije, pa službenici su sat vremena bili značajno neiskorišćeni. Zato se ostajalo i posle radnog vremena što je uslovljavalo plaćanja prekovremenog rada. Privreda i privatni sektor u više navrata upozoravali su da im ovakvo radno vreme administracije, predstavlja prepreku za mnoge aktinost a i Brisel nam je to stavio do znanja – objašnjava naš sagovornik.
“Blic” je pokušao da ova saznanja proveri u Vladi, ali nam je samo nezvanično potvrđeno da su „u toku sagledavanja za izmene uredbi o dnevnicama i vremenu“.
Sindikati za
Dok Vlada još razmišlja šta će da uradi i sa dnevnicama i radnim vremenom u sindikatima javnih preduzeća i uprave pozdravljaju moguće promene.
– U EPS je smanjenje dnevnica imalo negativne efekte jer je bilo teško prinuditi ljude da idu na teren van mesta rada sa 150 dinara, a pre toga je primao desetak puta više. Pozdravili bi taj potez Vlade jer bi se kod nas i neki organizacioni problemi rešili kada nastanu specifični problemi koji zahtevaju angažovanje vrhunskih stručnjaka iz svih gradova. Bilo bi dobro i radno vreme da se pomeri jer se pokazalo u EPS da do devet sati je manje posla – kažu u Sindikatu EPS.
I zaposleni u javnoj upravi smatraju da bi ove dve mere bile dobar potez.
– Imam problem sa detetom kome časovi počinju od osam. Moram da plaćam ženu jer i suprug radi u javnom sektoru – objašnjava jedna službenica u državnom preduzeću.