Научници: Гледање у екране компјутера и телефона мења структуру мозга код деце


Стручњаци из дана у дан позивају родитеље да својој деци ограниче употребу паметних телефона и рачунара.


Паметни телефони, таблети и видео игрице физички мењају структуру мозга адолесцената, показало је истраживање америчког Националног Института здравља.

Научници су више од деценије посматрали преко 11.000 десетогодишњака да виде на који начин искуства из детињства утичу на развој мозга и на емоционални развој ментално здравље.

Прво што се открило је да екрани паметних телефона, таблета и рачунара мењају мозак и то не нужно на боље.

Скенирање мозга 4.500 деце показало је да се код оне деце која су седам и више сати гледала у екран кортекс мозга стањио.

„Још увек не знамо због чега је дошло до стањивања кортекса нити је ли то лоше. То нећемо моћи знати док не прође одређено време и док не прикупимо нове информације. Видећемо како ће се мозак развијати“, казала је шефица студије Гаја Довлинг.

Први резултати истраживања показују да су деца која су проводила више од два сата дневно пред екранима имала лошије резултате у менталним задацима и у тестовима језика. Завршетак ове велике студије предвиђен је за почетак 2019. године.

Раније су већ педијатри и психолози саветовали родитељима да деци млађој од две године не дају у руке паметне телефоне и дигиталне игрице јер то лоше утиче на њихов развој.

Извор: Данас