Неке бебе плачу пола сата дневно, а друге и више од пет сати. Студије откривају и због чега је тако

Бебе у прве две недеље живота плачу око два сата дневно.

Након шест недеља плакање достиже врхунац и траје око два сата и 15 минута дневно, а до 12. недеље се смањује на просечно један сат и 10 минута дневно.

Foto: Canva

Међутим, утврђено је да неке бебе плачу само 30 минута дневно, а друге и више од пет сати у једном дану. Највише плачу деца рођена у Уједињеном Краљевству, Италији, Канади и Холандији, а најмање она рођена у Данској, Немачкој и Јапану, показало је истраживање Ворвик универзитета.

Професор Дитер Волк са Одсека за психологију споменутог универзитета формулисао је универзалне таблице које приказују нормалну количину плача код беба током прва три месеца живота.

У мета-анализи студија које су укључивале готово 8.700 дојенчади из Немачке, Данске, Јапана, Канаде, Италије, Холандије и Уједињеног Краљевства, професор Волк израчунао је колико дуго бебе плачу у 24 сата у различитим културама у првих 12 недеља.

Највиши ниво грчева или колика, који су водећи узрок плача новорођенчади, откривена је међу бебама у Великој Британији, Канади и Италији, а најмања у Данској и Немачкој.

“Бебе се јако разликују по томе колико плачу у првим недељама живота. Постоје велике варијације. Можда ћемо научити више ако детаљније истражимо културе у којима бебе мање плачу. Не знамо да ли је то последица родитељства или других фактора који се односе на искуство трудноће или генетику”, рекао је професор Волк након што су резултати његовог истраживања објављени у часопису “The Journal of Pediatrics”.

Извор: 021.rs/index.hr