На такмичењу 80 одсто ученика пало је на тесту, а двосмислени одговори, граматичке грешке и задаци који не одговарају узрасту ученика неке су од примедби ученика и родитеља на тест, пренели су раније медији.
Прочитајте и Како је такмичење из енглеског посвађало родитеље, наставнике и организаторе
– Министарство је пажљиво размотрило предлог. Календар такмичења је тако конципиран да би свако понављање довело до преклапања са другим такмичењима, тако да не постоји могућност понављања тестирања. Датум који је Друштво за стране језике предложило као датум поновног тестирања је предвиђен за такмичење из физике – наведено је у саопштењу Министарства.
Министарство је навело да је Календар такмичења припремљен пажљиво и да се водило рачуна о томе да се ученици превише не оптерете.
– Став Министарства је да ученици не смеју бити ни на који начин оштећени и предлажемо Друштву да пронађе неко друго решење. Једно од решења могло би да буде да се спусти праг за пролазност на следећи ниво такмичења – наводи се у саопшењу.
Како се истиче даље, недопустиво да се изради тестова приступа недовољно промишљено.
– Апелујемо на сва друштва која организују такмичења да при састављању тестова имају у виду узраст и карактеристике ученика, као и ниво такмичења, како се у будуће не би дешавале сличне ситуације – наведено је у саопштењу.
Министарство је навело и да подржава одржавање такмичења, „јер је то активност у којој и деца и наставници улажу додатне напоре који су вредни сваке подршке и поштовања“.
Teska ludaja!