Na takmičenju 80 odsto učenika palo je na testu, a dvosmisleni odgovori, gramatičke greške i zadaci koji ne odgovaraju uzrastu učenika neke su od primedbi učenika i roditelja na test, preneli su ranije mediji.
Pročitajte i Kako je takmičenje iz engleskog posvađalo roditelje, nastavnike i organizatore
– Ministarstvo je pažljivo razmotrilo predlog. Kalendar takmičenja je tako koncipiran da bi svako ponavljanje dovelo do preklapanja sa drugim takmičenjima, tako da ne postoji mogućnost ponavljanja testiranja. Datum koji je Društvo za strane jezike predložilo kao datum ponovnog testiranja je predviđen za takmičenje iz fizike – navedeno je u saopštenju Ministarstva.
Ministarstvo je navelo da je Kalendar takmičenja pripremljen pažljivo i da se vodilo računa o tome da se učenici previše ne opterete.
– Stav Ministarstva je da učenici ne smeju biti ni na koji način oštećeni i predlažemo Društvu da pronađe neko drugo rešenje. Jedno od rešenja moglo bi da bude da se spusti prag za prolaznost na sledeći nivo takmičenja – navodi se u saopšenju.
Kako se ističe dalje, nedopustivo da se izradi testova pristupa nedovoljno promišljeno.
– Apelujemo na sva društva koja organizuju takmičenja da pri sastavljanju testova imaju u vidu uzrast i karakteristike učenika, kao i nivo takmičenja, kako se u buduće ne bi dešavale slične situacije – navedeno je u saopštenju.
Ministarstvo je navelo i da podržava održavanje takmičenja, „jer je to aktivnost u kojoj i deca i nastavnici ulažu dodatne napore koji su vredni svake podrške i poštovanja“.
Teska ludaja!