Poslednjih godina u Srbiji je sve više dece s poremećajima u učenju. Predsednik Komiteta svetske Mense za darovitu decu dr Ranko Rajović savetuje roditeljima da svojim mališanima ne zabranjuju da skaču po krevetima, barama, da se prevrću, jer je dokazano da upravo te instinkivne igre utiču na razvoj mozga deteta i inteligencije.
Najnoviji podaci iz svetske Mense govore da dete sa malo fizičke aktivnosti ima smanjene duboke strukture mozga koje učestvuju u kognitivnim (saznajnim) procesima, rekao je Rajović i savetovao da deca, posebno u predškolskom uzrastu do pete godine, što više skaču, trče, borave u parku, prirodi. (više…)
Slušala sam njegova predavanja i slažem se da deca ne treba da provode puno vremena pred kompjuterom ali iz prakse znamo da sve ovo nije tačno.
Rene Dekart je bio bolešljiv dečak koji je detinjstvo provodio u 4 zida. Znamo i da je većina dece pre 30-40 godina sve slobodno vreme provodilo napolje, igrajući se i skačući bez nadzora roditelja pa nisu svi izrasli u inteligentne ljude. Ne znam kakve su to studije mogle da dokažu da je fizička aktivnost u detinjstvu sve što ti treba za visoku funkcionalnu inteligenciju?
Problem i jeste u tome što su deca prepuštena sama sebi. Roditelji ih ne vaspitavaju pod izgovorom da vaspitavanje sputava. Sve je prepušteno dečjoj dobroj volji i uticaju medija koji je nakaradan i štetan. I tako, razvijaju se u ljude bez radnih navika i ambicija jer su navikli da sve dobiju na tacni, da nemaju nikakve obaveze a bezobrazluk se ne kažnjava. Šta ste očekivali?
Takvo su vaspitanje predlagali pedagozi a kad su se pojavile loše posledice, „studije“ su pokazale da je problem samo u tome što ih roditelji nisu puštali da skaču po baricama kad su bili mali.
potrazite ma internetu montesori sistem, i bice vam jasnije o comu ovaj covek govori. malo ste otisli u krajnost.
Ovo nije jedini cinilac potreban za pravilan razvoj deteta, ali slazem se da je izuzetno vazan, narocito u dobu u kojem trenutno zivimo i koje nam namece, bukvalno utrpava, koriscenje tehnoloskih medija tokom najranijeg i citavog detinjstva. A posto se tako tesko tome odupreti i skoro svaka porodica je zrtva tog uticaja, bilo zbog nerazmisljanja bilo zbog nemoci, ovakva vrsta edukacije i podrske je svakako dobrodosla!
Da edukujete vaspitače?? Pa zar nisu dovoljno o tome učili na fakultetu, visokoj školi??? Ili se gleda kroz prste pojedincima pa im se aktivnosti sastoje iz gledanja crtanih filmova?? Da li znate da postoje vaspitači koji sa decom ne rade ništa, ali baš ništa? Svi znamo da su seminari za skupljanje poena, a koliko njih primeni to u praksi? Kad bi dopustili da rade pravi vaspitači, a ne da budu u senci ovih drugih,glasnijih, i da isto tako primene neke nove načine rada koje žele, sve bi bilo drugačije. I kad bi naravno bili zapošljavani vaspitači prema kvalitetima a ne vezama. Ovako, nikada neće biti situacija bolja!
Znaci Vi smatrate da se deca vaspitavaju u vrticu? A roditelje niste ni pomenuli hm… interesantno
Pre godinu dana sam pronašla snimke dr.Rajovića i pažljivo ga saslušala .Pojedinci su me gledali kao da sam pala sa marsa kad sam pričala o tome i naravno i dalje nastavili sa igricama i crtanim filmovima.Teško je steći nove navike ali vredi pokušati.
Uz dužno poštovanje,ono što kaže dr. Rajević nije tačno. Današnja deca u Srbiji su vrlo inteligentna i radoznala a i roditelji su vrlo zainteresovani za svoju decu, i žele da ih pravilno stimulišu i usmere na pravi put,… posle dvadeset godina neposrednog rada sa decom u vrtiću kao vaspitač to odgovorno tvrdim. Zapravo vređa me kada neko omalovažava odrasle i njihovu decu u Srbiji na ovakav način. A što se tiče vaspitačica odnosno vaspitača u vrtićima u Srbiji velika većina mojih koleginica su vrlo stručne i puno ulažu u rad sa decom. S obzirom na uslove i okolnosti i više nego što mogu.