Да је малолетни К. свој безумни чин извршио као средњошколац, можда би основну школу завршио као ђак генерације.
Одличан ученик. Такмичар. Промовише школу својим наградама. И што је најважније – миран.
У исту школу са К. иде један А.
Он није пример за друге, а камоли кандидат за ђака генерације. Има прилично лоше оцене, током одмора је врло немиран, само јурца. При том, једино га занима фудбал. Књигу слабо хвата у руке. Наставници су његове родитеље више пута звали на отворена врата.
Верујем да родитеље К. нису морали да зову. Он није правио проблеме.
Док А. – не д’о ти Бог!
И сад, почне та језива трагедија, једна наставница се снађе и закључа учионицу. Спасе децу. Та наставница вероватно није била кандидат за најбољу у школи, нико је никад није видео као могућу директорку. Ако нема награде са такмичења, сигурно није могла ни да проба да се пробије.
Ако се на њеним часовима чује жагор, могуће је и да је колеге критикују. Најчувенији су они који имају успехе – награде и децу која се одмах у њиховом предмету истакну кад оду у средњу школу или на факултет.
Дакле, закључана деца, пратећи упутства наставнице, којима је нико није учио, чучну испод столова и ћуте.
К. помисли да је било доста – одложи оружје, зовне полицију и преда се.
Деца се полако евакуишу. Старији на Цветни трг, млађи у Мањеж.
А. не потрчи на Цветни трг. Он прво оде да види где му је млађа сестра. Загрли је и почне да плаче. Она се расплаче, потпуно несвесна шта се дешавало. Она је други разред.
Затим А. кад се увери да је сестра безбедна, оде код својих другара, а она на другу страну.
Суров је живот и ово ће све проћи, можда се неће заборавити али – живот иде даље.
И опет ће се бирати неки ђаци генерације. Неко као А. неће ући у избор јер нема све петице. Немиран је. Непослушан.
Одликаши са много диплома и награда ће и даље бити постављани као пример. И само ће то бити критеријум. Неки од њих биће сјајни људи, други можда и неће. Јер није академски успех тај који одаје најбоље међу нама.
И то је све у реду. Постоје правила за избор вуковаца и ученика генерације, и зашто то мењати? А правила јасно кажу: највише се бодују дипломе и петице. Супер је ако си ти, учениче, био сјајан другар и помагао онима којима је то потребно. Али да ми пребројимо дипломе и успехе. Исто тако и ако ниси био неки другар. Важно је да си накупио највише медаља. Али ако си био сјајан, најбољи, ако си помагао свима и увек, али ти се поткрала и нека четворка – жао нам је, наш систем каже да ти ниси најбољи.
Само, би било добро да свака школа, која на улазу има латинску сентенцу „Non scholae sed vitae discimus“, замоли домара или неког високог наставника или ученика да је скину. Није фер да свакога ко у школу крочи сачека лаж. У нашим школама се учи све осим живота.
Текст је заснован на истинитој причи, а дечак А. је заиста један од „лоших ђака“. Бар по критеријумима школског система. А намера овог текста није да умањи значај и важност свих успеха које постижу добри ђаци. Међу њима, као и међу „лошим ђацима“ много је људи који ће бити сјајни. Само је питање шта је то што ће их сјајним учинити. Петице или карактер. Или обоје.
Аутор: Маја Бугарчић
Филм Горана Марковића
,,Мајстори, мајстори“ (1980)
Сенка Соколовић (директорка)
Раде Марковић (Милоје)
43 године касније:
ДИРЕКТОРКА: Док смо били у оној страћари која је била све пре него школа, све је било у реду. Сад кад имамо услове као нико, сад се људи насилили, намрзли, побеснели… Доводе нам делегације, јер смо школа за оглед и сад све ово… Па зашто?
МИЛОЈЕ: Како ти се зове онај наставник што је био првак уже Србије у просеку оцена? Онај што је теро децу да уче и за време одмора?
ДИРЕКТОРКА: Није више код нас…
МИЛОЈЕ: Све једно, имаш ти и других. Је ли, колко имаш ове године одличних? 60 одсто?
ДИРЕКТОРКА: Четрдесет и седам…
МИЛОЈЕ: Па дабоме, јел’ има неко да је бољи?
ДИРЕКТОРКА: Нема, што?
МИЛОЈЕ: Јел’ ти то сматраш нормалним? Забила си главу у песак као ној па гураш, гураш! Шта је сад на реду? Хотел? Да нико не иде кући, да седе ту да уче, да ти стварају нови још већи просек, јел’ тако? Децу код куће и тако мазе и нико их не пропиткује… Кад ти је наставник прошетао са дететом и попричао с њим после предавања тек тако… Папири, бројке, поени, признања, похвале – то тебе интересује!
Mnogo se sad manipuliše.Da li ovaj tekst treba da rehabilituje neradne učenike i nastavnike.Analize su vam uvek pogrešne.Da li je mali K . žrtva svojih roditelja koji su od njega napravili monstruma tražeći da bude najbolji ? Ovaj tekst je još jedan doprinos veličanja neradnika i lezilebovića.Škola je obrazovna a manje vaspitna ustanova jer pod uticajem ovakvih tekstova roditelji počinju sve više da uče svoju decu da su nastavnici neznalice i da nije bitno šta oni misle,već šta roditelji kažu .
Bravo! Svaka je na mestu.
Odličan tekst .Sad nam je jasno svima da na pogrešnim temeljima leži čitavo naše školstv
Odlican tekst!
Svaki nastavnik treba da bude ujedno i pedagog a to danas retko mozemo sresti. Znamo kako se zaposljava, kako opstaju skole na osnovu broja djaka i upisa dece „daj sta das“. U starijim razredima nema ko da predaje pa se kod odredjenih nastavnika javlja ista ona bahatost kao kod roditelja koji imaju moc, uticaj i jake kontakte. Skole nemaju instrumente kojima mogu da sankcionisu neprimereno ponasanje djaka i roditelja. Bahati roditelji, bahata deca a ima i bahatog kadra…
Tako se decenijama vrtimo u zacaranom krugu…
Kakvo drustvo, takvo i skolstvo!
moj sin je dobio 3 iz vladanj..smeje se ne moze da se zaustavi! prospe bezazlenu foru smeju se i ostali! necu da reagujem…zabavljaj sine drugare,pa neka ostane i ta trojka vazno mi je da nije bezobrazan❤
Bravo za tekst. Sve je receno
Decu u skoli treba gredati u odnosu a to kako se ponasanju a ne po znanju. Ne mogu svi da budu odlicni ali mogu da se pristojno ponasanju i da rastu u dobre ljude
Svaka Vam čast na tekstu!
Svaka dodatna reč je svuvišna.
Bezvezan tekst, sramota sta pisete.Pametnom,dosta.
Bravo za komentar. U svim školama je isto.
Dodaću i jednu poučnu rečenicu koju sam čuo kao dete od jednog starijeg čoveka “ Nema čoveka bez živahnog deteta“
Apsolutno uspeh u skoli ne treba da bude jedini kriterijum. Narocito poslednjih godina kad svedocim tome da su djaci izuzetni po uspehu obicno potpuno bledi na drugim poljima, kao prijatelji, kolege, a cesto i manjkaju u razumevanju i primeni tog znanja koje imaju na papiru.
U mojoj OŠ ja sam izabrana za djaka generacije, iako je druga devojka imala vise diploma i nagrada (bila vrlo asocijalna, sebicna, bolesno ambiciozna i maliciozna), ali je nastavno vece odlucilo da i djaci treba da imaju svoj glas, a ubedljivo je vecina njih glasala za mene kao nekoga ko se druzio sa svima, i trudio se uvek svima da pomogne oko ucenja i drugih problema. Hvala mojim nastavnicima koji su tada (pre skoro 20godina) znali da papir nije jedino merilo uspeha
Šta reći, a ne zaplakati! 😰😰😰
Ovo je jedina istina.💔
Verovatno je ispravljala nastavnike pa su hteli da joj se osvete.
Svaka čast za tekst.
Драга госпођо, текст је површан, уопштен, нетачан,и пре свега опасан. Није сваки немиран ученик добар човек, као што није ни сваки вуковац. Зар није довољно подела и шиканирања и добрих и лоших ђака? Знате ли колико је добре деце која трпе насиље због тога што су боља од других? Ако је добар ученик одмах га треба окарактерисати даје штребер и лош човек?
Бар у овом тренутку водимо рачуна о последицама својих речи.
Poštovani Ubi nas prejaka reč,
U tekstu se nigde ne pominje da je SVAKI nemiran niti miran učenik dobar. Ne vrše se podele ni šikaniranja (naročito dobrih đaka – moje dete je „vukovac“). Pokušajte da pročitate tekst (uključujući i napomenu koja je tu baš da se ne bi donosili ishitreni zaključci) još jednom „hladne glave“ i videćete da je jedina poenta da se u školama (i među roditeljima) toliko insistira na ocenama, nagradama i „lepom ponašanju“ da se sve druge vrednosti zanemaruju.
Tokom školovanja bio sam upravo taj problematični đak koji nije želeo da uči iako je bilo potencijala. Prosto nisam jurio za peticama niti sam želeo da budem vukovac. Već tada u osnovnoj školi sam kristalno jasno znao šta želim i gde želim da budem u životu. Prosto rečeno jedina stvar koja me je zaminala tada, a i danas je boravak na planini i osvajanje planinskih vrhova. A, upravo ti đaci generacije „vukovci“ su ti što ugrožavaju i uništavaju ono što zaista volim, prirodu.
Tako je pravo u metu.Sirota deca koja ne vole da uce a koja su puna zivota,su odbacena i pogresno shvacena ili ne shvacena.Trebalo bi ukinuti sistem ocenjivanja i nauciti decu da prestanu da se takmice.Nego ih uciti da budu ljudi,dobri ljudi.A skola treba da bude kreativna i puna ljubavi.A ne samo strogoca i kaznjavanja.Pa gde da ova sirota deca nadju malo ljubavi,paznje i razumevanja.Mi svi treba da volimo svu decu kao da su nasa.Jer to jesu nasa deca.Bog ih poziveo i sacuvao.
U Japanu prve tri godine djeca se ne ocjenjuju. Uče se dobrim manirima i razvija se karakter djece.
Када би у овој држави систем образовања уређивали људи који осим диплома вреднују и неке друге ствари,они који заиста треба то и да раде,а не запад…Не разумем да је циљ само што више оних који ће завршити факултете јер овој држави требају и занатлије,а не само доктори,магистри,професори.Мени као мајци троје деце понеки овакав текст много значи.Онда схватим да ја ипак можда нисам луда када не разумем учитељицу која брани деци да на одмору играју фудбал,а разлог је јер се увек посвађају …а то је каже вршњачко насиље.
Bravo. Divan tekst. Da je ih je samo vise, mozda bi i roditelji bili bolji i shvatili pravi smisao vaspitanja. A to je-da nam deca budu DOBRI LJUDI.
Ziveo decak A. I svi slicni njemu.
Bices sjajan covek!
Rasplakala Sam se.
Sviđa mi se ovaj portal i uglavnom tekstovi koji se ovde pojavljuju.
Takođe odlično shvatam očaj iz kojeg je tekst proizašao. Pokušavam da razumem i motiv zašto je ovaj tekst ovako po osnovi „stori telinga“ predstavljen. Pa još naglašeno da je zasnovan po istinitoj priči.
Međutim, ono što ne razumem je, kako možete, pobogu, da ovim tekstom banalizujete ovakav jedinstveni tragičan (zlo)čin, koji se dogodio jedanput u istoriji? Uzimate za primer još neispitan mentalni sklop dečaka K. kao polazni primer…primer za ŠTA? Za propali sistem?
Za raspad vrednosti društvenog i školskog sistema? Bravo.
Pa nisu svi dobri djaci potencijalne ubice, niti su svi loši djaci budući propaliteti ili dobri ljudi i samarićani.
Empatiju bi trebali da imaju i gaje i dobri i loši djaci, trebamo svi da gledamo i na svoju decu i na tuđu. To bi trebalo da znamo i bez dečaka K. ili dečaka A. kao primere za nešto.
Naravno da treba da se mnogo toga promeni u celoj zemlji i u školstvu, slažem se. Međutim, ono što ne razumem je da retko ko vidi da je jedan od glavnih problema uviđanje da su ekstremizam, generalno kategorizacija ljudi, dece(!) kao i neumerenost u društvu nosioci zla na više nivoa.
“Najbolji medju nama” je toliko površni opis. Najbolji na takmičenju u tenisu? U vaterpolu? Košarci? Najbolji đak? Đak generacije? Pitam se koliko momenata traje to biti “najbolji”. Najbolji čovek medju nama – ne postoji.
U životu je retko sve samo crno ili belo, ili sve ekstremno: odličan djak/loš djak, siromašan/bogat, sve same kategorizacije vremenski ograničenih momenata.
Koliko loših djaka imate u odeljenju? A koliko vukovaca? A gde je u svemu ovome većina đaka, onih osrednjih, vrlo dobrih i dobrih? Onih što imaju šareniš od ocena? Jel tih više nema? Sećate se, one zlatne sredine…
Ono što je crno-belo to je samo; jesi li živ ili mrtav. I jedina žalosna činjenica u svemu ovome je da je toliko mrtvih djaka.
Nemojte, molim Vas, da koristite ovaj dogadjaj da samo punite sadržaj i povećavate trafik na portalu i skupljate komentare. Za to Vas suviše cenim.
Hajde da prihvatimo da naše društvo pliva u moru površnosti i hajde da uvedemo u nastavni program „nauku o umerenosti u svemu“, jer nam to svima mnogo fali.
Poštovana Jedna majko,
Žao mi je što je poenta teksta prošla mimo Vas. Ovde se ne priča o K.K. a kamoli o njegovom mentalnom sklopu. Naročito se ne kaže da su svi dobri đaci potencijalne ubice i da su svi loši đaci dobri samarićani. Ovde se priča o tome da se u školama, a vrlo često i među roditeljima, prevelik akcenat stavljen na ocene, nagrade i vladanje, da su samo „vukovci“ potencijalni đaci generacije (koji bi trebalo da budu uzor narednim generacijama), a da deca koja nemaju baš neke ocene ili su nemirna najčešće budu okarakterisana kao problemi. Latinska sentenca sa kraja teksta i njena neprimenjivost u ovakvom školskom sistemu objašnjava poentu teksta. Čisto da napomenem, moje dete je „vukovac“, pa je jasno da ne mislim da su svi odlični đaci zločinci.
Svaka cast, Majo! Ponosna sam ato te poznajem!!!
Ponosna sam sto sam bila djak tvoje mame!
Komsinica Simic
Draga moja, baš me je raznežio tvoj komentar. Hvala ti na divnim rečima i sećanju na Radmilu. Ljubi decu i sve ostale.
Програмирано понашање у васпитно образовном систему.
„Образован човек је онај који има образа“ Свети Владика Николај Жички и Охридски
Свети Сава је у школи али само формално и Исус Христ је у нама али само формално.
Дјецу вашу ће трњети зуби јер ви једосте кисјело грожђе.
Вјерујети радо бих водио да се врате реалне гимназије.
Toliko dobar i pravican tekst, potpuno tacno opisuje sistem vrednovanja u nasem drustvu
Istina. Svaka Vam cast.
Takvi kao Vi treba da budu direktori. A ne politicki izabranici!!!
Čitam tekst i ježim se. Svaka Vam čast. I ne brinite, ja Vas nisam shvatila pogrešno. Pomogli ste mi da se prisetim i podsetim šta je zaista važno. Za druge ne mogu da garantujem.
A ovaj tekst je pisao/la neko ko je smatrao da treba da bude đak generacije, ali NV nije takvo mišljenje imalo. Postali smo društvo koje veliča neradnike, koje veliča lenjivce, društvo koje se bavi lošima, a dobre, koje ne može da dosegne, razvlači po blatu i kaljuzi. Zlato je zlato i u blatu, a govno uvek i navek govno. pametnome dosta!
Ja sam u srednjoj školi bila đak generacije, a nisam imala sve petice, nekolicina nastavnika me je predložilo zbog svega ostalog što nije bilo samo u vezi sa ocenama i većina nastavnika je podržala njihov predlog. Tako da nije samo do sistema i do nas je.