Novi predmet za veću bezbednost učenika

Bezbednost dece jedan je od prioriteta MUP-a Srbije. Od ove školske godine učenici četvrog i šestog razreda moći će putem novog predmeta da se upoznaju sa opasnostima koje vrebaju u saobraćaju, ali i na internetu, rekao je za RTS direktor policije Vladimir Rebić.

Jednom mesečno učenici četvrtog i šestog razreda osnovnih škola u Srbiji moći će da uče o svojoj bezbednosti i opasnostima u saobraćaju, kako da se zaštite od vršnjačkog nasilja, droge, alkohola, tehnoloških opasnosti, trgovine ljudima, vanrednih situacija – požara i poplava, najavio je gostujući u Dnevniku RTS-a direktor policije Vladimir Rebić.
Jedan od ključnih prioriteta MUP-a Srbije je bezbednost dece i mladih i u tom smislu ministartvo je i ranijih godina preduzimalo niz preventivnih mera a sada se otišlo i korak dalje.
„Na inicijativu ministra Stefanovića u junu je potpisan protokol o saradnji sa Ministarstvom prosvete koji omogućava pokretanje ovog projekta. Od 1. septembra ćemo jednom mesečno na času razrednog starešine u osam nastavnih jedinica pokušati da promenimo svest dece o bezbednosti u saobraćaju, postojanju policije u lokalnim zajednicama i o svim vrstama nasilja i zloupotrebama na internetu sa kojim se deca mogu susretati. Tri nastavne jedinice biće posvećene i temi trgovine ljudima“, rekao je Rebić za RTS.
Ova predavanja će izvoditi policijski službenici koji imaju ogromno iskustvo ali i penzionisani službenici. Reč je o 1.300 policijskih službenika koji su spremni da od 1. septembra đacima drže ove teme.
Tradicionalno svakog septembra se sprovodi i edukacija najmlađih učenika da da im se objasne osnovni principi kretanja ulicom od škole do kuće. Održana su predavanja i maturantima uoči maturskih večeri o opasnostima od upotreba droga i prekomernog konzumiranja alkohola.
Već dugi niz godina policija proverava i autobuse i vozača koji prevoze decu na ekskurzije i rekreativne nastave.
Bezbednost u saobraćaju je stalna tema a rezultati različitih akcija koje su sprovođene kao i pojačana kontrola na putevima doveli su do smanjenog broja poginulih na putevima.
„Ukoliko se smanji brzina a poveća broj putnika koji koriste pojaseve značajno se smanjuje broj nesreća sa smrtnim ishodom. Svake godine se smanji broj žrtava na srpskim putevima za pet do deset odsto i mi se polako približavamo evrospkom proseku“, rekao je direktor policije.
Primena zakona o sprečavanju nasilja  od 1. juna ove godine rezultirala je sa 5.000 hitnih mera a tokom juna njih 200 koji su prekršili meru poslato je u zatvor.
„Činjenica je da je ovaj zakon odmah dao rezultate i zbog dobre medijske kampanje. Međutim, u 87 slučajeva nasilnici nisu ispoštovali izrečene mere zbog čega je usledilo vođenje prekršajnog postupka kao i izricanje kazne zatvora do 60 dana. To će preventivno delovati na same počinioce nasilja ali i na sve druge  uz poruku da nasilje nije dozvoljeno i da ono što se dešava u četiri zida nije ničija privatna stvar nego je to stvar društva“, rekao je Rebić.
Žrtve su se ohrabrile da prijave nasilje što pokazuje da građani više veruju policiji i pravosudnim organima. To je put kojim kao društvo morano ići, rekao je za RTS direktor policije Vladimir Rebić.
Iz gostovanja Vladimira Rebića u Dnevniku RTS-a
IZVOR:RTS