Buduće mame pre otvaranja bolovanja moraće da rade 12 meseci u kontinuitetu kako bi primale punu zaradu, dok je ranije bilo dovoljno da budu u radnom odnosu tri meseca
Novousvojeni Zakon o zdravstvenom osiguranju stavlja trudnice u nezavidan položaj, jer će buduće mame pre otvaranja bolovanja morati da rade 12 meseci u kontinuitetu, kako bi za vreme bolovanja primale pun iznos naknade zarade. Prema važećem zakonu, bilo je dovoljno da buduće majke budu u radnom odnosu tri meseca.
Ni tu nije kraj nevoljama trudnica koje su zaposlene svega nekoliko meseci – kada budu otišle na porodiljsko odsustvo primaće samo nekoliko hiljada dinara, jer po drugom propisu, Zakonu o finansijskoj podršci porodicama sa decom, moraju da budu zaposlene 18 meseci pre odlaska na porodiljsko odsustvo da bi primale punu zaradu, upozoravaju iz inicijative „Mame su zakon”.
– Prema slovu novog zakona o zdravstvenom osiguranju, plata trudnice koja je bila zaposlena svega tri meseca izračunava se tako što se njenoj zaradi dodaje devet meseci minimalne republičke zarade i onda se taj iznos deli na 12 meseci. To u finansijskom prevodu znači da će trudnica čija je plata iznosila 30.000 dinara i koja je otvorila bolovanje tri meseca po zasnivanju radnog odnosa, mesečno dobijati 21.100 dinara do porođaja. Kada bude otišla na porođaj, dobijaće svega 5.000 dinara, jer po važećem Zakonu o finansijskoj podršci porodici sa decom, koji je stupio na snagu 1. jula 2018. godine, trudničko bolovanje ne ulazi u obračun naknade za porodiljsko odsustvo i odsustvo sa posla radi nege deteta. Kada bi joj trudničko bolovanje ulazilo u prosek za obračun naknade zarade, primala bi 15.000 dinara – računa Tatjana Macura iz inicijative „Mame su zakon”.
Naša sagovornica ističe da ne može da se otme utisku da je namera vlade da smanji sva socijalna davanja i podseća da je Srbija potpisnica međunarodne Konvencije o zaštiti materinstva, prema kojoj porodilja ne sme da prima zaradu koja iznosi manje od dve trećine njene plate.
– Iako su našim političarima puna usta priče o natalitetu, zakoni koje donose ne govore o njihovim dobrim namerama. Novousvojeni zakon trudnice praktično primorava da rade sve do porođaja, bez obzira da li imaju normalnu ili rizičnu trudnoću – dodaje ova poslanica.
Tatjana Macura podseća da su predstavnici Inicijative „Mame su zakon” krajem februara podneli Ustavnom sudu Srbije predlog za ocenu ustavnosti Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, jer država svojim najvišim zakonodavnom aktom garantuje posebnu zaštitu trudnicama i porodiljama. S obzirom na to da je taj predlog podržao 31 narodni poslanik, Ustavni sud mora da da ocenu ustavnosti.
I poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković podnela je prošle jeseni Ustavnom sudu Srbije predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti nekoliko odredaba Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom. U Predlogu za ocenu ustavnosti, između ostalog, ukazuje se na nejednak položaj poljoprivrednica, jer za ostvarivanje naknade za porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta moraju da imaju osiguranje dve godine, a ne 18 meseci, kao porodilje osigurane po drugim osnovama.
U predlogu se navodi i da su žene sa višim primanjima neopravdano stavljene u nejednak položaj u odnosu na žene koje su do otpočinjanja porodiljskog odsustva ostvarivale manja primanja, tako što im se naknada zarade isplaćuje u manjim iznosima od visine primanja na koju su plaćale poreze i doprinose. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti tom prilikom je istekla da se nakon donošenja Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom njenoj kancelariji obratilo nekoliko stotina žena oštećenih novim zakonskim aktom.
– Uprkos činjenici da je dr Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja za demografiju i populacionu politiku, u decembru najavila da će se izmene Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom pred poslanicima naći u prvom kvartalu ove godine, to se nije desilo. Nismo dobili ni rezultate analize radne grupe koju je osnovalo to ministarstvo i koja je trebalo da analizira efekte primene tog zakona – zaključuje Tatjana Macura.
Autor: Katarina Đorđević
Izvor: Politika
Napišite odgovor