Можда нисте знали, али НТЦ програм полако улази у српске школе. Малим, али важним корацима. Ове школске године, у сарадњи са Министарством просвете, НТЦ тим покренуо је пилот пројекат у укупно 50 одељења основних школа. Једна од учитељица која је део овог пројекта је и Нела Максимовић, која већ двадесет и две године ради у ОШ „Јован Миодраговић“ у Београду.
„Пилот пројекат НТЦ система учења подразумева едукацију учитеља за примену техника НТЦ учења у редовној настави. Реализован је у току првог и другог полугодишта ове школске године. Сваке среде су одржаване радионице на којима смо имали обуку, мењали искуства, идеје, запажања…“ – каже учитељица Нела за Зелену учионицу.
Пре него што је пројекат почео, она је већ много тога знала о НТЦ систему рада. Завршила је НТЦ семинар, води секцију у својој школи по истом програму, а прошле године припремала је ђаке за НТЦ квиз. ЗА њу је учешће у пројекту било наставак нечега на чему је већ радила.
А како је изгледала обука наставника у склопу пилот пројекта?
„Први део обуке је подразумевао упознавање са НТЦ техникама. Након завршене радионице, сваки учитељ је имао задатак да примени научену технику у настави, а затим да материјал и радове ученика са запажањима пошаље НТЦ предавачима. На свакој следећој радионици се прво дискутовало о радовима који су послати, а онда би уследила радионица са новом техником.
Други део обуке је подразумевао да сваки учитељ по избору примени три технике НТЦ учења на часу из било ког предмета, пошаље материјал, радове и цртеже ученика и своја запажања о одржаном часу, да би у заказаном термину презентовао свој рад (online), након чега су предавачи анализирали и коментарисали час. У дискусији су учествовали и остали полазници обуке.“ – објашњава Нела Максимовић како је текао пројекат који се сада већ приводи крају.
Како каже, након осам месеци интензивног рада са ученицима првог разреда, утисци су фантастични, а резултати изнад очекиваних.
„Ђаци су веома активни, фокусирани на рад и мотивисани. Свакодневно користе неку од техника за које су већ оспособљени. Самостално креирају своје идеје (НТЦ шифре, ребусе, Сликовно-асоцијативни приказ, Скривене речи, Дан и ноћ и многе друге). Интензивно размишљају, брзо памте и што је најважније уживају док стичу нова знања. Помоћу научених НТЦ техника, прво учитељ, а потом и деца користе градиво као средство за игру, ангажујући мисаоне процесе, креативност и покрет .“ – истиче ова искусна учитељица.
А шта деца мисле о НТЦ систему учења?
Како је испричала наша саговорница, деца у овом начину рада уживају.
„После оволико година рада била сам фасцинирана више пута идејама које су деци на часовима падале на памет. Сматрам да је овај начин учења веома користан у доба информатичке ере када су деца демотивисана и незаинтересована.“ – истиче Максимовић.
На питање који део пројекта јој се највише допао, каже да су то они часови на којима је гостовала педагог школе Марија Јовановић и радила са децом задатке по НТЦ методи учења. Тада је, каже, као посматрач била презадовољна јер су деца показала да су добро припремљена и владају техникама.
„Настављам са радом по НТЦ систему учења и даљим усавршавањем јер сматрам да је квалитет применом НТЦ техника непроцењив.“ – закључује учитељица Нела.
Почетком септембра ове године је планиран наставак обуке за нове учитеље који желе да се усаврше и стекну звање НТЦ учитељ. Учитељи из овог циклуса који су стигли до краја, биће ментори својим колегама који почињу.
Програм НТЦ учења је састављен из различитих активности и игара за децу, које се темеље на сазнањима о развоју и раду мозга и које, како многа истраживања показују, имају позитиван ефекат на развој мозга у периоду када је то најважније, у периоду најинтензивнијег раста и развоја, од рођења, па до приближно десете године старости. Игра као унутрашња мотивација детета је кључни фактор НТЦ програма.
НТЦ програм карактеришу три фазе спровођења. Саставни део прве фазе су еволутивно подржавајуће активности које подразумевају комплексне моторичке активности укључујући фину моторику, динамичку акомодацију ока, ротацију, равнотежу, и кретање. Другу фазу НТЦ програма карактеришу мисаоне класификације, мисаоне серијације и асоцијације, док трећа фаза представља рад на развоју дивергентног и конвергентног мишљења, као и функционалног знања. Све три фазе НТЦ програма се спроводе кроз игру, која као интринзична потреба детета представља кључни фактор спровођења НТЦ програма. Ове три фазе сједињују сензо-моторни и когнитивни развој детета.
Kako i koliko ranije je potrebno zakazati obuku za NTC učitelje.
Da li zakazivanje vrši direktor ili može i neko iz kolektiva.
Hvala unapred na odgovoru🥰
Snežana Ristić, učiteljica u OŠ „17.oktobar“, u Jagodini
Kontakt 064 309 36 01
Ranko Rajovic je svoj doktorat stekao na Niskom univerzitetu, na fakultetu za sport pre nekoliko godina, na temi o rukometu, ako se ne varam, a po struci je lekar opste prakse. Master (ne magistarske) studije je zavrsio sa preko 40 godina starosti. Njegove arhaicne ideje poput toga da se inteligencija razvija i skakanjem po polju ii veranjem po drvecu, nema ama bas nikakvo naucno utemeljenje. Primera radi romska deca zive u skladu sa njegovim preporukama, a kao dugogodisnji radnik u prosveti primecujem da upravo ta deca imaju najvece poteskoce u savladavanju gradiva i da u najvecem broju slucajeva rade po IOPu. Primera i protivteza njegovom pseudonaucnim teorijama ima bezbroj, ali iz nekog razloga u nasim medijima su pored raznih vracara, travara, baba Vangi, priliku za oglasavanje dobijuju kvaziprosvetari bez dana provedeneg u ucionici.
Romska deca skaču i trče, veru se i padaju, ali toliko su mnogobrojni drugi problemi sa kojima se suočavaju, glad, prljavština, nemar, transgeneracijsko prenošenje obrazaca i trauma. Površan vam je argument.
Dva puta procitah CEO tekst i neznam sta znače slova NTC? Ali Vi zato znate šta znači : „IPM“
Волим те скраћенице у нашем образовању, кад више нема потребе ни да знамо шта значе.
Uvesti NTC obrazovanje kolko juce.Deca treba da budu licnosti koja ce sutra da budu nasa buducnost.Zaboravite bubalice jer ce tako nauceno biti ,brzo zabora
vljeno i bezvredno.Fakultet sam ucio uz redovan rad i imam zelju da i deca vide deo svog obrazovanja.
НТЦ? Претпостављам да овај нови начин учења доноси нешто добро али судећи по написаном тексту то не треба очекивати. Осим што се по правилима српског језика скраћенице не користе у наслову, обавеза је писца да у тексту каже шта та скраћеница значи. Такође, текст је препуњен непотребним туђицама које звуче ружно и накарадно. Несхватљиво је да учитељица у место речи учење користи реч едукација. Треба ли већ сутра да чујемо како каже да она није учитељица него едукаторка? Срамота је шта неки радите са језиком!
Bravo za komentar. pročitah ceo tekst i na kraju ne znam o čemu se radi.
Рашо, едукација не значи учење, већ образовање.
За нас са маргине друштва, слабије информисане и релативно заинтересоване за добробит своје деце,молим Вас за појашњење скраћенице НТЦ , као и шта је то толико револуционарно у свему томе и какве импликације има у смислу едукације и образовања долазећих нараштаја.
Волео бих да добијем одговор на ово питање а не да га тражим на интернету. Унапред захвалан, Кристијан Апић.
napokon
Tražim i tražim i gotovo sam sigurna da ovaj tekst ne kaže šta znači NTC. 🙂
Neverovatno je da se nigde u tekstu ne kaze sta znaci skracenica NTC, niti se objasnjava sustina ovakvog nacina ucenja., uz bar jedan primer.
NTC znaci ? ? ?
NTC je skraćenica za Nikola Tesla Centar
Uroš Petrović i Ranko Rajović su renomirani začetnici NTC sistema.
O njima potražite podatke pre nego li pišete komentare.
Prosvetni radnik koji radi na unapređenju svog rada trebalo bi da prisustvuje za početak barem jednom predavanju NTC, kako bi mogao pratiti napredovanje pedagoške prakse u svetu i kod nas.
NTC je naučno zasnovan i opravdan, posebno sa neurološkog stanovišta.