Društvo i okolina vrlo često podsećaju mame na to da su one centar svoje porodice, te da njihovo raspoloženje mnogo utiče na decu. To je odgovornost koju većina mama shvata veoma ozbiljno. Svakodnevno razmišljaju o tome na koji način njihovo mentalno zdravlje utiče na decu. To je na neki način postala njihova pokretačka snaga.
Međutim, istraživanje sa Michigan State University-a objavljeno u časopisu “Rani razvoj deteta”, nalazi jaku vezu između raspoloženja oca i mentalnog zdravlja i razvoja dece. Istraživanje je rađeno sa 730 porodica, uglavnom sa niskim primanjima i stresom vezanim za roditeljstvo. Koristeći upitnike koji su tražili od učesnika da ocenjuju izjave poput: “Osećam se zarobljenim odgovornostima koje imam kao roditelj” ili “Ponekad smatram da me moje dete ne voli”, istraživači su utvrdili da nervoza očeva ima veliki uticaj na decu.
Kada su očevi nervozni i depresivni to uveliko utiče na dečiji govorni razvoj. Konkretno, deca starosti tri godine čiji su očevi pokazivali veći stepen stresa i nervoze su imala lošije govorne veštine. Čak i onda kada se u obzir uzme pozitivan uticaj mame, očevo raspoloženje i dalje ima veliki uticaj na decu. Iako su i devojčice i dečaci postigli niske rezultate na testovima vezanim za kognitivni (mentalni) razvoj, zanimljivo je to da očev stres i psihičko zdravlje više utiču na razvoj govora kod sinova, nego kod kćerki.
Istraživanje je takođe pokazalo da mentalno zdravlje očeva i majki imaju sličan uticaj na probleme u ponašanju među mališanima. Interesantno je to da stres očeva u odnosu na stres majki više utiče i na dečje socijalne veštine u kasnijoj dobi.
Napišite odgovor