Научници су на путу да потврде откриће да је аутизам могуће открити за мање од десет минута, на основу веома једноставног теста који не захтева интелектуалну интеракцију детета
Већина људи удише дубље, кроз нос, када осете пријатан мирис. Наравно, кад осете смрад – задржавају дах.
Научници су међутим утврдили да аутистична деца (без обзира на степен обољења) не праве ту врсту разлике.
„Постоје обрасци о начину на који обична деца и деца са аутизмом миришу. Тако да само уз помоћ реакције на мирисе можемо да установимо да ли дете има аутизам и то за мање од десет минута, уз коришћење потпуно невербалног теста који не захтева никакву интелектуалну интеракцију“, рекла је Ноам Собел из Вајцмановог научног института.
Мала, али веома уверљива студија укључила је 36 малишана, од тога је половина имала аутизам. У обе групе просечна старост била је седам година, а подразумевала је 17 малишана и једну девојчицу.
Свим учесницима у истраживању је дато да помиришу пријатне и непријатне мирисе, док су истраживачи мерили њихову реакцију, брзину реакције и начин мирисања.
Деца без аутизма су реаговала позитивно или негативно на мирисе у року од 305 милисекунди.
Деца са аутизмом нису правила никакву реакцију већ су наставила да удишу.
Интересантно је да ни истраживачи који су бележили реакцију нису знали која деца имају аутизам, али су на основу реакције или њеног одсуства успели да са 81 одсто тачности установе које дете је аутистично.
„Ово буди наду да ћемо моћи да развијемо дијагностичку методу коју ћемо моћи да применимо веома рано, док су деца тек неколико месеци стара“, рекла је Собел. „Ефикасна дијагностика могла би да допринесе ефикаснијем третману те деце“.
(upi.com)
Извор: newsweek.rs
Mislim da biste te testove trebali raditi na nevakcinisanoj deci, samo tako mogu poverovati u ovo sto tvrdite.
Ko o čemu baba o utiscima.Moj ujak je bio autentičan i pre nego što su se deca počela vakcinisan,stoga dosta vise o teorijama zavere.Ko neće da vakciniše svoje dete njegova stvar ali to neće sprečiti da dete bude autentično.
Kaze se „baba o uštipcima“, i „autističan“, a ne autentičan.