Ministarstvo prosvete na početku školske godine objavilo je plan spoljašnjeg vrednovanja škola za 2023/2024. Prema tom planu, biće kontrolisan i vrednovan rad 275 obrazovnih ustanova, od čega 267 osnovnih, srednjih i mešovitih škola, kao i osam predškolskih ustanova.
U Zavodu za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja rekli su za Euronews Srbija da svaka škola mora proći proceduru eksterne kontrole najmanje jednom u šest godina. A deo procedure je i konačna ocena koja, u ovom slučaju, može biti na skali između 1 i 4. Ukoliko škola dobije ocenu 1, sledeća kontrola mora biti izvršena nakon najviše tri godine. U prethodnom, prvom ciklusu vrednovanja, škole su prošle sa „slabom trojkom“. Tada je vrednovano čak šest puta više ustanova – 1154 osnovne i 437 srednjih škola, a svaka treća ocenjena je dvojkom. Prosečna ocena bila je 2,8.
Novi ciklus vrednovanja škola počeo je u školskoj 2019/20, ali je korona ceo proces zaustavila na dve godine. Od prošle školske godine proces je ponovo aktiviran i nastavljen ove.
Za svaku školsku upravu formirani su timovi koji vrednuju škole. Dolazak prosvetnih savetnika se najavljuje obrazovnim ustanovama i najčešće ostaju dva ili tri dana. Prati se kako nastavnici realizuju časove, razgovara se sa direktorom, stručnim saradnicima, nastavnicima, učenicima, roditeljima. Analizira se pedagoška dokumentacija, godišnji plan rada, opremljenost, bezbednost škole.
Čim završe rad, prosvetni savetnici obično usmeno upoznaje direktora ustanove o preliminarnim nalazima o radu ustanove. Tim za spoljašnje vrednovanje priprema izveštaj i dostavlja ga ustanovi najkasnije u roku od 60 dana od izvršenog pregleda.
Među školama koje će se ove godine ocenjivati je i 14. beogradska gimnazija. Direktorka škole Marija Miletić smatra da je spoljašnje vrednovanje obrazovnih ustanova bitno za obrazovni sistem u celini.
„Bez obzira na samovrednovanje koje je u obavezi da obavlja svaka škola, bitno je da postoje eksterni evaluatori zbog nepristrasnosti pri radu. Jedno je kada sami sebe procenjujete i ocenjujete, a drugo kada to radi neko sa strane. Koliko god se trudili se da budete objektivni, bolje se vidi kada se posmatra sa strane, kada se uporedi sa radom ostalih škola“, kaže Miletić za Euronews Srbija.
Dodaje da je važno da svaka škola „zna gde se nalazi“ u odnosu na druge.
Inače, ciklično ocenjivanje rada škola je standard i u evropskim zemljama. Indikatori za vrednovanje su slični kao i u Srbiji – nastava, podrška učenicima, organizacija. Sve su to delovi mozaika koji treba da se složi da bi jedna obrazovna ustanova dobro radila.
Ceo tekst: Euronews Srbija
Napišite odgovor