Министарство просвете на почетку школске године објавило је план спољашњег вредновања школа за 2023/2024. Према том плану, биће контролисан и вреднован рад 275 образовних установа, од чега 267 основних, средњих и мешовитих школа, као и осам предшколских установа.
У Заводу за вредновање квалитета образовања и васпитања рекли су за Euronews Srbija да свака школа мора проћи процедуру екстерне контроле најмање једном у шест година. А део процедуре је и коначна оцена која, у овом случају, може бити на скали између 1 и 4. Уколико школа добије оцену 1, следећа контрола мора бити извршена након највише три године. У претходном, првом циклусу вредновања, школе су прошле са „слабом тројком“. Тада је вредновано чак шест пута више установа – 1154 основне и 437 средњих школа, а свака трећа оцењена је двојком. Просечна оцена била је 2,8.
Нови циклус вредновања школа почео је у школској 2019/20, али је корона цео процес зауставила на две године. Од прошле школске године процес је поново активиран и настављен ове.
За сваку школску управу формирани су тимови који вреднују школе. Долазак просветних саветника се најављује образовним установама и најчешће остају два или три дана. Прати се како наставници реализују часове, разговара се са директором, стручним сарадницима, наставницима, ученицима, родитељима. Анализира се педагошка документација, годишњи план рада, опремљеност, безбедност школе.
Чим заврше рад, просветни саветници обично усмено упознаје директора установе о прелиминарним налазима о раду установе. Тим за спољашње вредновање припрема извештај и доставља га установи најкасније у року од 60 дана од извршеног прегледа.
Међу школама које ће се ове године оцењивати је и 14. београдска гимназија. Директорка школе Марија Милетић сматра да је спољашње вредновање образовних установа битно за образовни систем у целини.
„Без обзира на самовредновање које је у обавези да обавља свака школа, битно је да постоје екстерни евалуатори због непристрасности при раду. Једно је када сами себе процењујете и оцењујете, а друго када то ради неко са стране. Колико год се трудили се да будете објективни, боље се види када се посматра са стране, када се упореди са радом осталих школа“, каже Милетић за Euronews Srbijа.
Додаје да је важно да свака школа „зна где се налази“ у односу на друге.
Иначе, циклично оцењивање рада школа је стандард и у европским земљама. Индикатори за вредновање су слични као и у Србији – настава, подршка ученицима, организација. Све су то делови мозаика који треба да се сложи да би једна образовна установа добро радила.
Цео текст: Euronews Srbija
Напишите одговор