У средње стручне школе ове године уписано је више ђака у односу на претходне. На смеровима где се школују занатлије, који су данас тражени на тржишту, ове године има много више ученика.
У Конкурсу за упис ученика у средњу школу објављена је листа од 28 дефицитарних занимања у Србији. На листи су се нашли: техничар за металуршке технологије, бравар- заваривач, оператер машинске обраде резањем, ауто-електричар, оператер основних грађевинских радова, полагач облога, столар, посластичар, кувар, пекар, израђивач хемијских производа, обућар, индустријски кројач, модни кројач.
Затим, техничар за израду и одржавање алата, механичар моторних возила, индустријски механичар, монтер телекомуникационих мрежа, декоратер зидних површина, оператер за израду намештаја, трговац, конобар, месар, оператер у прехрамбеној индустрији, возач моторних возила, галантериста коже, механичар текстилних машина, виниоградар- винар.
Влада Србије донела је одлуку да ученике који упишу те смерове стимулише са 5.000 динара месечно, односно тај износ примаће девет месеци у години. Реч је о профилима где се настава одвија по дуалном моделу.
Осим стимулативних мера државе, њима припада и надокнада коју добијају од компанија по Закону о дулном образовању. За један дан праксе недељно у компанији (четири дана месечно), добијају на крају месеца 4.500 динара. Старији разреди који имају по два или три дана праксе недељно добијају по 9.000 динара, односно 13.500 динара месечно.
Четири пута више ученика
Техничка школа за дизајн коже у Београду овогодишњим уписом се препородила. Прошле године уписали су 27 ученика, да би ове године било уписано 105 ђака. Бранислав Милески, директор школе каже да су презадовољни бројем уписаних ученика ове године.
Уписали су два одељења на смеру Техничар дизајна производа од коже, једно одељење на смеру Техничар за заштиту животне средине и једно комбиновано одељење где имају 14 ученика на смеру за обућара и 14 галантериста.
„Сада смо пуни деце. Практично смо у први разред ове године уписали деце колико смо до сада имали у целој школи. Од септембра ћемо имати 105 ученика у првој години, а прошле године смо уписали 27“, прича Милески за Еуронеwс Србија.
Поносан је што је успео са својим тимом да поново оживи школу и вишеструко повећа број уписаних ученика. То се десило у последњој години његовог мандата, јер кормило у школи преузима нова директорка.
Упитан да ли је субвенција државе од 5.000 динара мотивисала децу да се упишу у великом броју у средње стручне школе, он каже да то није био разлог. Наводи да су само обућари код њих по дуалном моделу образовања, да су они дефицитарни и да ће субвенцију добијати 14 ученика.
Директори школа кажу да су се деца ове године, при избору школе, водила тржиштем – бирали су смерове који нуде сигуран посао и добру плату.
Како ће се повећање броја ученика у средњим стручним школама одразити на тржиште рада, видећемо већ за три до четири године, када деца која су сада уписала средњу школу стасају за рад.
Цео текст: Euronews Srbija
Напишите одговор