Ovo je 28 deficitarnih zanimanja u Srbiji. Zanatski smerovi ove godine oživeli – u jednoj srednjoj školi se broj prvaka UČETVOROSTRUČIO

Foto: Tehnička škola za dizajn kože

U srednje stručne škole ove godine upisano je više đaka u odnosu na prethodne. Na smerovima gde se školuju zanatlije, koji su danas traženi na tržištu, ove godine ima mnogo više učenika.

U Konkursu za upis učenika u srednju školu objavljena je lista od 28 deficitarnih zanimanja u Srbiji. Na listi su se našli: tehničar za metalurške tehnologije, bravar- zavarivač, operater mašinske obrade rezanjem, auto-električar, operater osnovnih građevinskih radova, polagač obloga, stolar, poslastičar, kuvar, pekar, izrađivač hemijskih proizvoda, obućar, industrijski krojač, modni krojač.

Zatim, tehničar za izradu i održavanje alata, mehaničar motornih vozila, industrijski mehaničar, monter telekomunikacionih mreža, dekorater zidnih površina, operater za izradu nameštaja, trgovac, konobar, mesar, operater u prehrambenoj industriji, vozač motornih vozila, galanterista kože, mehaničar tekstilnih mašina, viniogradar- vinar.

Vlada Srbije donela je odluku da učenike koji upišu te smerove stimuliše sa 5.000 dinara mesečno, odnosno taj iznos primaće devet meseci u godini. Reč je o profilima gde se nastava odvija po dualnom modelu.

Osim stimulativnih mera države, njima pripada i nadoknada koju dobijaju od kompanija po Zakonu o dulnom obrazovanju. Za jedan dan prakse nedeljno u kompaniji (četiri dana mesečno), dobijaju na kraju meseca 4.500 dinara. Stariji razredi koji imaju po dva ili tri dana prakse nedeljno dobijaju po 9.000 dinara, odnosno 13.500 dinara mesečno.

Četiri puta više učenika

Tehnička škola za dizajn kože u Beogradu ovogodišnjim upisom se preporodila. Prošle godine upisali su 27 učenika, da bi ove godine bilo upisano 105 đaka. Branislav Mileski, direktor škole kaže da su prezadovoljni brojem upisanih učenika ove godine.

Upisali su dva odeljenja na smeru Tehničar dizajna proizvoda od kože, jedno odeljenje na smeru Tehničar za zaštitu životne sredine i jedno kombinovano odeljenje gde imaju 14 učenika na smeru za obućara i 14 galanterista.

„Sada smo puni dece. Praktično smo u prvi razred ove godine upisali dece koliko smo do sada imali u celoj školi. Od septembra ćemo imati 105 učenika u prvoj godini, a prošle godine smo upisali 27“, priča Mileski za Euronews Srbija.

Ponosan je što je uspeo sa svojim timom da ponovo oživi školu i višestruko poveća broj upisanih učenika. To se desilo u poslednjoj godini njegovog mandata, jer kormilo u školi preuzima nova direktorka.

Upitan da li je subvencija države od 5.000 dinara motivisala decu da se upišu u velikom broju u srednje stručne škole, on kaže da to nije bio razlog. Navodi da su samo obućari kod njih po dualnom modelu obrazovanja, da su oni deficitarni i da će subvenciju dobijati 14 učenika.

Direktori škola kažu da su se deca ove godine, pri izboru škole, vodila tržištem – birali su smerove koji nude siguran posao i dobru platu.

Kako će se povećanje broja učenika u srednjim stručnim školama odraziti na tržište rada, videćemo već za tri do četiri godine, kada deca koja su sada upisala srednju školu stasaju za rad.

Ceo tekst: Euronews Srbija