OVO je dojenje: Život u ciklusima od 3 sata. Da li nekad poželim da me neko odmeni? O, da…

To što sam uspela da se izborim da dojim svoje dete, za mene je blagoslov. Jasno je da nije svaka majka spremna (da, ima i onih koje ne žele) niti svaka ima podršku koja je potrebna da bi dojila. Ponekad je sačuvati mentalno zdravlje prioritet. Ja sam nekako uspela oboje i zbog toga sam srećna i ponosna. Bio je to neverovatan osećaj, svojim telom hraniti ono što si stvorio i ne stidim se da kažem – srećna sam što sam uspela, iako je bilo teško.

Znala sam da će to biti odgovornost i obaveza. Da će to značiti da dugo neću moći da se odvojim od deteta na duže od dva ili tri sata i da će izlazak u restoran, pozorište, kafu s drugaricama morati da sačekaju neko vreme. Da ću morati da pazim šta i koliko jedem i pijem. Da neće moći niko osim mene da ga nahrani noću. Da ne mogu uvek bez griže savesti da popijem čašu vina ili jaku kafu. Ali, dojenje je i mnogo više od toga.

Dojenje je posao s punim radnim vremenom. I to sa vrlo zahtevnim rasporedom koji ne možete uvek da predvidite. I to je jedna od stvari koja me je najviše iznenadila.

Jer me niko nije pripremio na to da će mi se život svesti na trosatne intervale.

Moji dani i noći bili su poput Dana mrmota, u ciklusima od tri sata. Nekako se dani pretvore u noći, pa onda ponovo u dane, bez ikakvog upozorenja. Sa detetom koje sisa između 8 i 12 puta na dan, život je prilično haotičan.

Samo izlazak iz kuće je ozbiljan poduhvat. Ali u želji i naporima da ne izgubim prisebnost, naučila sam nešto važno – planiranje je ključ.

Sve što radim, svaki izlazak, planiram oko inrervala dojenja.

Ako imam mnogo toga što treba obaviti i treba da izađem iz kuće na malo duže od jednog sata. Planiram tako da se u trenucima kad treba da dojim nađem na mestu na kom to lako mogu. Auto je uvek opcija B, ali nije idealan. Kutak za dojenje postoji u nekim DM radnjama, pa je u tržnom centru relativno jednostavno. Meni, kao ženi kojoj ne prija dojenje u javnosti, to mnogo znači.

Zato, moj dan često izgleda ovako nekako:

Nahranim bebu kod kuće. Dok bebu presvučem, podojim, sačekam da podrigne, prođe otprilike jedan sat. Onda ga smestim u kolica i krenem – u prodavnicu, na pijacu, šetnju, gde god sam namerila. I onda, dok se okrenem, vreme je za hranjenje, opet. Napravim pauzu za to, pa nastavim dalje. Uz to, svako raspakivanje, smeštanje za podoj, pa vraćanje u položaj za pokret – zahteva vreme.

Ista pravila važe i kod kuće.

Podoj, podrigni, presvuci. I sat otkucava. Otprilike dva sata do sledećeg podoja. U najboljem slučaju. Dok on drema, ja mogu da obavim poslove „po kući“ – pripremim ručak, usisam, prostrem veš (koji je verovatno stajao od juče u mašini). Da mi je neko rekao šta sve mogu da stignem za jedan sat, pre nego što sam dobila bebu, nikad ne bih verovala.

I samo što sam trepnula, vreme je za hranjenje. Opet. I tako u krug.

Dakle, da li je dojenje ogromna obaveza? Da. Da li se osećam kao onaj hrčak u točku koji se neprestano vrti u krug? Da. Da li ponekad poželim da postoji još neko u mojoj kući ko može da proizvodi mleko? O, da. Da li čeznem za tim da mogu češće da izađem iz kuće SAMA. I te kako. Ali isto tako shvatam da je OVO roditeljstvo. Da sam se za to opredelila. Jer mu trebam SAD. A kad trepnem nekoliko puta, on će sa svojim malim rancem i patofnicama krenuti u vrtić. I već ću mu biti mnogo manje potrebna. Moći ću da izađem do prodavnice i na kafu ne plašeći se da će plakati i tražiti da jede, a da mu niko sem mene to ne može dati. Ali danas, biram da sam tu. Sve vreme.

Izvor: Mother.ly