Прво енергетско пиће, какво познајемо и данас, направљено је у Јапану почетком шездесетих година година прошлог века, као лековити тоник који помаже у превазилажењу умора како се рекламира и до данашњих дана. Поред кофеина, садржао је таурин и витамине Б групе, али и велике количине шећера.
Данашња енергетска пића садрже, у просеку (лименка од 250 ml): 80 mg кофеина, 27 g шећера, витамине Б комплекса, глуконолактон и још различитих стимуланса у које спадају гуарана, Л-карнитин и таурин.
Велико европско истраживање из 2011. године (ЕФСА), у коме није учествовала наша земља, показало је да забрињавајући број деце и адолесцената конзумира енергетска пића: 18% деце (40% у Чешкој), 68% адолесцената (82% у Чешкој), са највећом учесталошћу конзумирања у узрасној групи 15-18 година.
Слично истраживање, рађено у Словенији 2022. године (ЊИЗ), показало је да преко 40% деце и младих конзумира енергетска пића: сваки пети једанаестогодишњак и сваки други петнаестогодишњак. Друго, мање истраживање о навикама ученика основних школа је показало да ¼ ученика пије енергетска пића код куће, што говори о томе да ни родитељи не препознају опасност конзумирања превелике количине кофеина, а већина га користи пред или у току бављења спортом.
У нашој земљи не постоје законска ограничења у продаји енергетских пића деци и адолесцентима. Она се, углавном, продају као безалкохолна освежавајућа пића, а рекламирају се као пића која побољшавају спортске перформансе, за повећање концентрације приликом учења, за адреналинске спортске подвиге и као пиће за забаву. Неретко се меша са алкохолом.
Краткорочно, унос већих количина кофеина доводи до поремећааја срчаног ритма (и изненадне срчане смрти), повишења крвног притиска, главобоље, дехидрације, повећане будности, може да проузрукује осећај тескобе и анксиозност, а дугорочно узимање енергетских пића доводи до повећаног лучења хормона стреса и поремећаја сна. Свакодневно конзумирање већих количина може довести до гастритиса, акутног оштећења панкреаса, јетре и бубрега, епи-напада, психотичних епизода, параноје и халуцинација. Велике количине шећера у енерегетским пићима доводе до оштећења зубне глеђи, гојазности и дијабетеса типа 2.
У нашој земљи је потребна широка кампања и упознавање родитеља, професора и тренера о опасностима које носи конзумација енергетских пића, као и забрана рекламирања и продаје малолетницима и у близини школа. Код оних који имају предиспозицију и непрепозната обољења, последице могу бити фаталне.
Напишите одговор