Odrastanje, samo po sebi, veoma je složen proces. I na tom putu prepunom izazova, sklapanje prijateljstava i izgradnja deteta kao socijalnog bića sasvim sigurno je jedan od najvažnijih zadataka.
Ljudska bića, u svojoj prirodi, imaju potrebu za društvom drugih ljudi. Mi smo, kao što ste sigurno mnogo puta čuli, socijalna bića. A potreba deteta da se uklopi i da u svom okruženju pronađe mesto, da bude prihvaćeno i poštovano, visoko je u hijerarhiji potreba. Dok pokušava da se uklopi, svako od nas nužno će praviti kompromise jer je to deo prilagođavanja. Međutim, jako je važno da u tom procesu ne izgubimo sebe i da sačuvamo samopoštovanje.
Zato je naš zadatak, kao roditelja, da decu naučimo da nađu sredinu, stvore zdrava prijateljstva, a ujedno da sačuvaj sebe.
Ovo su najvažnije lekcije.
1. Nećeš se svakom dopasti i to je u redu
Važno je da deca ne nose sa sobom teret potrebe da ugode svima. To se, najčešće, stvara u porodici, kada od dece očekujemo da nam se ne suprotstavljaju, budu poslušni i tihi. Deca tako uče da je važno ugoditi drugima, jer ćeš im se tako dopasti. Ali, mnogo je bitnije da dete naučimo da je potpuno u redu to što će postojati neka deca koja s njima ne žele da se druže. Jer upravo onda, kada smo svima dobri i sa svakim se dobro slažemo, postoji šansa da smo zapravo izgubili sebe.
2. Dobri prijatelji uvek će poštovati kad im kažeš NE.
„Nisi mi drugarica, ako nećeš danas kod mene“, „Ako se budeš igrao s njim, nismo više drugari“. Objasnite deci zbog čega im oni koji im govore ovakve stvari, NISU prijatelji. Reći NE je veština koja se uči i počnite tako što će dete u svom domu imati pravo da kaže NE.
3. NIKAD se ne menjaj da bi se uklopio. Pronađi prijatelje koji vole pravog tebe
Ovo, možda, zvuči kao još jedna fraza, ali naučiti da volite sebe i da istrajete u tome da ostanete dosledni sebi, znači postići najviši nivo samopoštovanja i zdravog samopouzdanja. To znači da ste svesni sebe i svojih vrednosti i da, ako se menjate, to činite jer ste VI prepoznali potrebu za tim, a ne zbog toga što to neko drugi od vas očekuje.
Bilo da je u pitanju način govora, stil oblačenja, frizura, izbor muzike, objasnite svom detetu da će ga samo iskrenost prema sebi i učiniti osobom koju će svi poštovati.
4. Ne moraš biti prijatelj nekom ko se ne ponaša kao prijatelj
Skloni smo da govorimo deci da prema svima treba da budu ljubazni i da svakom pruže šansu. I to je apsolutno tačno. Međutim, kao ni odrasli, ni deca ne moraju da budu drugari sa onima čije im društvo ne prija. Možda je neko velika pričalica, neko voli grubo da se igra, a neko gleda druge sa visine. Decu bi trebalo da učimo da prema svima budu pristojni, ali da ne moraju sa svima biti drugari.
5. Za sticanje prijatelja potrebno je vreme i trud. Ali kad jednom uspeš, videćeš da se isplatilo.
Ono što važi i za sve dobre stvari u životu, važi i za iskrena prijateljstva. Ne možemo ih uzimati zdravo za gotov i ne mogu opstati bez mnogo truda.
Napišite odgovor