ПОКЛАЊАМО: Књигу "Мотивација" – како да помогнемо детету да учи

 
Готово да нема тог родитеља који се, макар у једном тренутку одрастања свог детета, није запитао како да у ту малу главу усади жељу за учењем, за постигнућем, за стварањем. Ипак, многи родитељи нису свесни да су у одгајању мотивисаног и успешног детета они кључни фактор. Не споримо ми да генетика игра своју улогу, али ипак су родитељи ти који могу много тога да промене.
prava-deteta
Ево једног примера о којем многи и не размишљају. Сетите се свог детета када је имало око годину дана, учило да хода, да открива свет, хтело да завири у сваку фиоку, отвори сваку преграду. Колико је само радозналости у тим малим главама, колико жеље да открију свет, науче нешто ново, сазнају шта се крије иза сваке препреке! А где сва та жеља за учењем и самосталношћу нестане када одрасту? Па убијемо је ми, родитељи, сталним понављањем: „Не то да дираш!“, „Не то да отвараш!“, „Не да узимаш мамине ствари!“, „Не то! То је кака!“,“ Не сама да једеш, просућеш!“,“Не, не, не…“. А онда, када године прођу, деца наравно најпре кажу реч НЕ, то свима буде симпатично, а мало ко има јасну слику о погубности свега тога. Од толико пута поновљеног НЕ, деца једноставно почну да мисле да не треба ништа да раде, да не сме ништа да се дира, већ да би требало да сачекају да то мама уради. Јер, ако покушају сами, па нешто покваре, добиће само грдњу.
Ако имате мало дете, покушајте да му не говорите НЕ, већ да једноставно ствари које не би дете требало да дира, склоните из његовог домета (као што сте то сигурно већ урадили с хемијом). Ствари које не можете склонити, као што су утичнице, заштитите на одговарајући начин и дозволите детету да истражује, на безбедан начин!
Ако пак имате већ одрасло, школско дете, постоје начини да му побољшате мотивацију. Најважнија је права мера. И недовољно и претерано улагање напора – неделотворно је. Радозналост и уживање у раду – моћни су унутрашњи покретачи. Али где у детету извире тај унутрашњи подстицај да нешто сазна, чак и кад то захтева већи напор?
Motivacija
Како покренути овај мотор? Шта је мотивација? Шта кочи мотивацију? Шта је важно за јаку мотивацију? Шта родитељи могу да учине? Каква је улога стреса и емоција? Захтева ли учење неке посебне услове?
Одговоре на ова, као и многа друга питања у вези са темом мотивација, заједно с вежбама за јачање мотивације – пронаћи ћете у књизи „Мотивација„, Иште Леман, у издању Лагуне.
Овај приручник нуди јасне и практичне савете и вежбе који могу да помогну родитељима и наставницима да подстакну у деци жељу за учењем. Он нас упућује у тајну шта умањује, а шта покреће мотивацију.
Ми поклањамо један примерак, по старим, добро познатим правилима. Дакле, будите брзи и први тачно одговорите на питање:

„Које је порекло речи мотивација?“

Потребно је да приликом одговарања оставите своје пуно име и презиме, као и имејл адресу у форми за коментарисање, видљиву само администраторима сајта. Ако више пута покушате да одговорите, рачунаћемо само први одговор.
Све коментаре објавићемо у понедељак, 06.04, када ћемо знати име победника. Име ће бити објављено на нашој ФБ страни.
За све оне који не желе да чекају или који у одговарању буду имали мање среће, остаје да књигу потраже у продавницама Лагуне.
Срећно!