POKLANJAMO: Knjigu "Motivacija" – kako da pomognemo detetu da uči

 
Gotovo da nema tog roditelja koji se, makar u jednom trenutku odrastanja svog deteta, nije zapitao kako da u tu malu glavu usadi želju za učenjem, za postignućem, za stvaranjem. Ipak, mnogi roditelji nisu svesni da su u odgajanju motivisanog i uspešnog deteta oni ključni faktor. Ne sporimo mi da genetika igra svoju ulogu, ali ipak su roditelji ti koji mogu mnogo toga da promene.
prava-deteta
Evo jednog primera o kojem mnogi i ne razmišljaju. Setite se svog deteta kada je imalo oko godinu dana, učilo da hoda, da otkriva svet, htelo da zaviri u svaku fioku, otvori svaku pregradu. Koliko je samo radoznalosti u tim malim glavama, koliko želje da otkriju svet, nauče nešto novo, saznaju šta se krije iza svake prepreke! A gde sva ta želja za učenjem i samostalnošću nestane kada odrastu? Pa ubijemo je mi, roditelji, stalnim ponavljanjem: “Ne to da diraš!”, “Ne to da otvaraš!”, “Ne da uzimaš mamine stvari!”, “Ne to! To je kaka!”,” Ne sama da jedeš, prosućeš!”,”Ne, ne, ne…”. A onda, kada godine prođu, deca naravno najpre kažu reč NE, to svima bude simpatično, a malo ko ima jasnu sliku o pogubnosti svega toga. Od toliko puta ponovljenog NE, deca jednostavno počnu da misle da ne treba ništa da rade, da ne sme ništa da se dira, već da bi trebalo da sačekaju da to mama uradi. Jer, ako pokušaju sami, pa nešto pokvare, dobiće samo grdnju.
Ako imate malo dete, pokušajte da mu ne govorite NE, već da jednostavno stvari koje ne bi dete trebalo da dira, sklonite iz njegovog dometa (kao što ste to sigurno već uradili s hemijom). Stvari koje ne možete skloniti, kao što su utičnice, zaštitite na odgovarajući način i dozvolite detetu da istražuje, na bezbedan način!
Ako pak imate već odraslo, školsko dete, postoje načini da mu poboljšate motivaciju. Najvažnija je prava mera. I nedovoljno i preterano ulaganje napora – nedelotvorno je. Radoznalost i uživanje u radu – moćni su unutrašnji pokretači. Ali gde u detetu izvire taj unutrašnji podsticaj da nešto sazna, čak i kad to zahteva veći napor?
Motivacija
Kako pokrenuti ovaj motor? Šta je motivacija? Šta koči motivaciju? Šta je važno za jaku motivaciju? Šta roditelji mogu da učine? Kakva je uloga stresa i emocija? Zahteva li učenje neke posebne uslove?
Odgovore na ova, kao i mnoga druga pitanja u vezi sa temom motivacija, zajedno s vežbama za jačanje motivacije – pronaći ćete u knjizi “Motivacija“, Ište Leman, u izdanju Lagune.
Ovaj priručnik nudi jasne i praktične savete i vežbe koji mogu da pomognu roditeljima i nastavnicima da podstaknu u deci želju za učenjem. On nas upućuje u tajnu šta umanjuje, a šta pokreće motivaciju.
Mi poklanjamo jedan primerak, po starim, dobro poznatim pravilima. Dakle, budite brzi i prvi tačno odgovorite na pitanje:

“Koje je poreklo reči motivacija?”

Potrebno je da prilikom odgovaranja ostavite svoje puno ime i prezime, kao i imejl adresu u formi za komentarisanje, vidljivu samo administratorima sajta. Ako više puta pokušate da odgovorite, računaćemo samo prvi odgovor.
Sve komentare objavićemo u ponedeljak, 06.04, kada ćemo znati ime pobednika. Ime će biti objavljeno na našoj FB strani.
Za sve one koji ne žele da čekaju ili koji u odgovaranju budu imali manje sreće, ostaje da knjigu potraže u prodavnicama Lagune.
Srećno!