Правилник о оцењивању пред Уставним судом – школски педагози и психолози тражили процену уставности

Google Dodaj Zelenu učionicu kao omiljeni izvor na Google-u

Удружење Психолози и педагози у школама Србије предало је Уставном суду иницијативу за оцену уставности и законитости одредби Правилника о оцењивању ученика у основном образовању, које омогућују да се родитељи више од половине ученика из истог одељења жале на рад стручних сарадника (школских психолога и педагога).

Иницијатива удружења психолога и педагога долази након више од две године откако је изменама поменутог правилника унета спорна одредба.

Истим чланом Правилника је, подсетимо, родитељима дата могућност да се жале на рад и оцењивање наставника.

Након негодовања просветних радника, али и шире јавности, председник Србије Александар Вучић је од надлежних затражио да „размисле о одлуци да родитељи оцењују наставнике“, али је Министарство просвете остало при свом.

Психолози и педагози у школама Србије сада поново указују да ставови 11 и 12 у спорном члану пет Правилника нису у складу са Уставом Србије и Законом о основама система образовања и васпитања (ЗОСОВ).

Оспорени став Правилника о оцењивању прописује да „у случају да родитељи више од половине ученика из истог одељења сматрају да стручни сарадник не остварује задатке прописане Законом, школа спроводи процедуру дефинисану у ставу 12, по којој се родитељи дописом најпре обраћају разредном старешини, а он даље обавештава стручног сарадника и директора школе.

Директор врши увид у допис родитеља, прибавља изјашњење стручног сарадника на чији рад је уложена примедба и испитује наводе, а потом са секретаром, односно другим стручним сарадником доноси одлуку о прихватању, односно одбијању примедби родитеља.

„Уколико је примедба била основана директор и секретар, односно други стручни сарадник, израђују план појачаног инструктивно-педагошког увида у рад стручног сарадника, тако што планирају праћење остваривања задатака и предлажу мере за отклањање неправилности и унапређивање рада стручног сарадника на чији рад су родитељи уложили примедбу, имајући у виду најбољи интерес ученика. Уколико подносилац није задовољан одлуком директора, може да се обрати надлежној школској управи, у року од седам радних дана од добијања одлуке, ради предузимања активности из надлежности школске управе”, пише у Правилнику о оцењивању у основном образовању.

У образложењу иницијативе коју су предали Уставном суду чланови Удружења Психолози и педагози у школама Србије подсећа да закон даје надлежност министру просвете да пропише начин, поступак и критеријуме оцењивања успеха из појединачних предмета и владања и друга питања од значаја за оцењивање, али не и евентуалну одговорност стручних сарадника у школама.

„Убацивањем оспорене одредбе министар просвете је прекорачио границе својих овлашћења из ЗОСОВ-а, јер је у подзаконски акт којим се уређује оцењивање ученика уврстио потпуно нову врсту поступка за одговорност стручних сарадника у школи, што представља увођење незаконитог, квази дисциплински поступка и потпуно ново и ван законских оквира предвиђено преиспитивање одговорности стручних сарадника, а која материја се може уредити само законом а не и подзаконским актом“, пише у иницијативи за оцену уставности и законитости.

Из Удружења Психолози и педагози у школама Србије наглашавају да ЗОСОВ у својим одредбама ни на једном месту не делегира овлашћење министру просвете да правилником који уређује оцењивање ученика успоставља механизме колективне и то лаичке контроле (од стране родитеља), над радом стручних сарадника.

Подсећају да закон као стручне сараднике у образовним установама препознаје психолога, педагога и библиотекара и да они не обављају васпитно-образовни рад, већ стручне послове.

Удружење сматра да уврштавање одредби о контроли рада стручних сарадника у поступак оцењивања ученика „представља правно насиље над стручним радом психолога и педагога у школама, а истовремено је учињена и повреда права на достојанство на раду и професионални интегритет“.

Наводе и да су стручни сарадници изложени арбитрерном, колективном, нестручном и веома субјективном притиску родитеља, а који ни на који начин нису компетентни за оцену њиховог рада, чиме се угрожава пре свега професионална независност у раду психолога и педагога, а која им је гарантована и Уставом и законом.

Цео текст: Данас