Strukovno Udruženje sekretara osnovnih i srednjih škola Srbije obratilo se danas medijima saopštenjem, kako bi iskazalo svoj stav o nedavno potpisanom Posebnom kolektivnom ugovoru za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika.
„Kao članovima udruženja pravnika koji rade u obrazovanju neshvatljivo nam je da kolege koje rade u obrazovanju, a predstavnici su sindikata, pokazuju ovoliki stepen neznanja i sebičnosti koji su pokazali potpisivanjem ovog višestruko nezakonitog akta“ – kažu pravnici zaposleni u školama.
Članovi Udruženja kaži da je upitno da li je Ministarstvo prosvete, koje je sa predsednikom Vlade u ostavci, uopšte imalo legitimitet da potpisuje bilo šta, „a kamoli ovakav dokument koji je diskriminatorski, skandalozan, nezakonit i protivustavan.“
Oni naglašavaju da je uloga sekretara u ustanovama obrazovanja i vaspitanja da se stara o poštovanju zakona u radu i da ukazuje na nezakonite i nepravilne odluke nadležnih organa.
„Ovim putem ukazujemo na nezakonitost potpisanog Posebnog kolektivnog ugovora, argumentovano i sa dokazima.“ – kažu sekretari u školama i kao dokaz za svoju tvrdnju se pozivaju se na Ustav Republike Srbije, Zakon o radu i Zakon i zabrani diskriminacije.
Podsetimo, potpisivanjem novog Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, svi prosvetni radnici koji nisu članovi sindikata stavljeni su u nepovoljniji položaj na više načina.
Tako će oni dobijati otpremninu u iznosu od dve prosečne plate, a ako odluče da budu članovi sindikata, biće im isplaćene tri.
Slična je situacija sa isplatom jubilarne nagrade koja se, prema PKU, isplaćuje za 10, 20, 30, 35 i 40 godina radnog staža. Ona će, za sve koji nisu članovi sindikata, biti umanjena za polovinu.
Kako bi ukazali na nezakonitost ovog ugovora, pravnici zaposleni u školama pozivaju se na sledeće odredbe zakona.
„Prilikom tumačenja ovih odredaba pozivamo na Ustav Republike Srbije.“ – kažu iz Udruženja sekretara.
Zabrana diskriminacije
Član 21
Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki.
Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije.
Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta.
Ne smatraju se diskriminacijom posebne mere koje Republika Srbija može uvesti radi postizanja pune ravnopravnosti lica ili grupe lica koja su suštinski u nejednakom položaju sa ostalim građanima.
Dalje
Hijerarhija domaćih i međunarodnih opštih pravnih akata
Član 194
Pravni poredak Republike Srbije je jedinstven.
Ustav je najviši pravni akt Republike Srbije.
Svi zakoni i drugi opšti akti doneti u Republici Srbiji moraju biti saglasni sa Ustavom.
Potvrđeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava deo su pravnog poretka Republike Srbije. Potvrđeni međunarodni ugovori ne smeju biti u suprotnosti sa Ustavom.
Zakoni i drugi opšti akti doneti u Republici Srbiji ne smeju biti u suprotnosti sa potvrđenim međunarodnim ugovorima i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava.
Dalje:
UREDBA
O RATIFIKACIJI KONVENCIJE MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE RADA BR. 111 KOJA SE ODNOSI NA DISKRIMINACIJU U POGLEDU ZAPOŠLJAVANJA I ZANIMANJA
(„Sl. list FNRJ – Međunarodni ugovori i drugi sporazumi”, br. 3/61)
Član 1
1. Za primenu ove konvencije, izraz diskriminacija podrazumeva:
a) svako pravljenje razlike, isključenje ili davanje prvenstva zasnovanog na rasi, boji, polu, veri, političkom mišljenju, nacionalnom ili socijalnom poreklu, koji idu za tim da unište ili naruše jednakost mogućnosti ili postupanja u pogledu zapošljavanja ili zanimanja;
b) svako drugo pravljenje razlike, isključenje ili davanje prvenstva, koje ide za tim da uništi ili naruši jednakost mogućnosti ili postupanja u pogledu upošljavanja ili zanimanja, koje će moći poimence naznačiti zainteresovana država članica nakon konsultovanja predstavničkih organizacija poslodavaca i radnika, ako one postoje, i drugih odgovarajućih organa.
2. Pravljenje razlika, isključenje ili davanje prvenstva koji se zasnivaju na traženim kvalifikacijama za neko određeno zaposlenje nisu smatrani kao diskriminacija.
Dalje:
ZAKON O RADU
(„Sl. glasnik RS“, br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 – odluka US, 113/2017 i 95/2018 – autentično tumačenje)
Član 20
Diskriminacija iz člana 18. ovog zakona zabranjena je u odnosu na:
1) uslove za zapošljavanje i izbor kandidata za obavljanje određenog posla;
2) uslove rada i sva prava iz radnog odnosa;
3) obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje;
4) napredovanje na poslu;
5) otkaz ugovora o radu.
Odredbe ugovora o radu kojima se utvrđuje diskriminacija po nekom od osnova iz člana 18. ovog zakona ništavne su.
Dalje:
ZAKONA O ZABRANI DISKRIMINACIJE
(„Sl. glasnik RS“, br. 22/2009 i 52/2021)
Član 2
Izrazi „diskriminacija“ i „diskriminatorsko postupanje“ označavaju svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje, odnosno propuštanje (isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva), u odnosu na lica ili grupe kao i na članove njihovih porodica, ili njima bliska lica, na otvoren ili prikriven način, a koji se zasniva na rasi, boji kože, precima, državljanstvu, nacionalnoj pripadnosti ili etničkom poreklu, jeziku, verskim ili političkim ubeđenjima, polu, rodu, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji, polnim karakteristikama, nivoom prihoda, imovnom stanju, rođenju, genetskim osobenostima, zdravstvenom stanju, invaliditetu, bračnom i porodičnom statusu, osuđivanosti, starosnom dobu, izgledu, članstvu u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugim stvarnim, odnosno pretpostavljenim ličnim svojstvima (u daljem tekstu: lična svojstva);
Diskriminacija zbog političke ili sindikalne pripadnosti
Član 25
Zabranjena je diskriminacija zbog političkih ubeđenja lica ili grupe lica, odnosno pripadnosti ili nepripadnosti političkoj stranci odnosno sindikalnoj organizaciji.
Diskriminacijom iz stava 1. ovog člana ne smatraju se ograničenja koja se odnose na vršioce određenih državnih funkcija, kao i ograničenja neophodna radi sprečavanja zagovaranja i vršenja fašističkih, nacističkih i rasističkih aktivnosti, propisana u skladu sa zakonom.
„Mišljenja smo da je neznanje naših nazovi kolega koji su sindikalni predstavnici i alavost u zaštiti sindikalnih interesa preovladali u konkretnom slučaju, a da je tehnička funkcija rukovodioca Ministarstva prosvete sa druge strane i neznanje i nezainteresovanost proizvela ovakav „nakaradan“ Poseban kolektivni ugovor koji bi trebalo da štiti interese zaposlenih u obrazovanju, a u stvari je po odredbama višestruko nezakonit, protivustavan i diskriminatorski.“ – pojasnili su pravnici zaposleni u školama.
Oni su pozvali sve ljude od struke i kolege iz obrazovanja da javno zatraže odgovornost svih potpisnika ovog i ovakvog Kolektivnog ugovora.
Nisam član sindikata, ali sam na nagovor kolega podržala štrajk. Da se ne odvajam od kolega. Sad kada vidim ovaj Kolektivni ugovor pljunula bih sama sebe. Nikad više podržati neću sindikate! Od danas radim 45 minuta.
Svrha obustave rada nije bila da se podrze sindikati, barem ne u drugom polugodistu ove skolske godine. Naprotiv svrha je bila da se podrze studenti i njihova borba protiv korupcije i za postovanje potpisanih i propisabih zakona i uredbi. Nema te nijedan razlog da se povlacite iz te borbe, jer to samo ide na ruku sada nezakonitim sindikatima i strukturama vlasti koje ne postuju ni ono sto su same propisale.
Aleksandra,svi smo bili solidarni za povećanje plata od 11% (bio predlog 12),nismo pisali ocene, obustava po “ nalogu sindikalne centrale“ a kolektivni ugovor je PRAVO LICE SINDIKATA- egoizam,grabež ali i neznanje. Ko obezbeđuje sredstva?Ko se finansira od članarine(proslave i 8.mart!)
Kod mene u skoli pored 78 nastavnika domar preCednik sindikata.
Aleksandea, šta vam je to palo na pamet da su sindikati sada nezakoniti? Odakle vam to? Možete izraziti neslaganje sa ugovorima koje sindikati sklapaju sa poslodavcem tj. državom, ali to ne znači da su sindikati „sada nezakoniti“.
HVALA BOGU!
NAJZAD!
Sramota mi je kad čitam da odbijanje naknade za NERAD po tako pametnom strukovnom udruženju protivpravno, da ako lično imenom I prezimenom se ne izjašnjavaju niko ne može im ništa, da je sasvim u redu da blokiraju tuđu imovinu, da navodno slušaju volju maloletne dece ,itd. Samo da ne rade svoj posao, da prave cirkus .
Ne mogu da verujem da ovako rezonujete. Jeste li se Vi solidarisali sa kolegama u štrajku ili sa ovim dupeuvlakačima od predstavnika sindikata?!
Neverovatno otkrili ste Ameriku 😁😁😁😁
Komentare nastavnika koji su protiv štrajka ne objavljujete.
Ma nemoj!
Vrati diploma!
Ne objavljivanje suprotnog mišljenja po tebi pametne profesore nije diskriminacija?
Sva sreća ja sam imala profesore koji su bili za vaspitanje, za prenošenje znanja.
e pravnici pravnici, ko vas placa – Dzava, dakle radite za drzavu. Danas pricate jedno, sutra drugo a mislite trece. Sad kao podrzavate nadtavnike p rotiv sindikata, ko placa sindikat-Drzava dakle ko jos veruje u to sto pricate, da li neki pravnik strajkuje??? Mozda po neki predsednik sindikata??? Ajte molim vas, da necete braniti prosvetne radnike na sudu???
Uvek je bilo i biće … nekada je članstvo bilo prednost, pa jedno vreme nije, sad će opet i tako u krug…
Da može prednost, ali ako se sindikati ne finansiraju iz državnog budzeta i ako od njihove članarine izdvoje za još po 1 platu za jubilarne i otpremnine.
Ovo je tako užasno, koju poruku prosvetari šalju učenicima, nije bitna situacija i državi, nije bitno podržati studente u borbi za pravnu državu, bitno ke samo da vođa poveća platu i nastavnicima i profesorima ništa ne smeta više, odjednom proradila pravna država kad su nastavnici dobili malo novca…. TUGA, SRAMOTA, DA JA IMAM DECU ZABRANIO BI IM DA IDU U ŠKOLU OVAKVU
Pa najbolje da nam vrate platu na staro i stare nakaradne liberaške agende u škole.
Izgleda mi da mi nećemo ni kako hoćemo. Inače šta je sa diskriminacijom kolega koji rade od ovih koji tobože ne rade?! Naravno ne rade u državnim školama a privatno drže časove kući… Etika+moral = … bodova
PODRŠKA???
ZNA SE KO ĆE PROFITIRATI…..
A KO STRADATI….
VRANE SU TOO…IZ PROŠLOSTI KOJA NIJE BILA UOPSTE LEPA..CCCC
ZA PROSVETU,DJAKE..SVE IH BAŠ ZABOLE..DZEPOVI SU DUBOKI,A TREBA IH NAPUNITI,OOODAVVNOO NISUU!!!
Sve me je češće sramota što pripadam grupi prosvetnih radnika. Nekada je to služilo za ponos. Profesor, humanista, vaspitač, pravda, jednakost, socijalna odgovornost…
Sada se osećam kao da sam pao u čopor gladnih primitivnih bića…
Poštovanje i status se ne osvajaju, ne kupuju, ne dobijaju… To se STIČE načinom života.
Ubi nas Bolonja, kupovni fakulteti, snalaženje,…
To su sada stasale KOLEGE SA VISOKIM MIŠLJENJEM O SEBI SAMIMA. TO JE DOVOLJNO DA SE OSEĆAJU DOBRO, VAŽNO…
Nek nam je Bog na pomoći.
Uspeli smo da odgajamo, po prvi put od nastanka sveta, neuspešnije potomke od roditelja.
Imam preko 30 godina staža u prosveti. Ove godine odlazim u penziju. Bila sam član sindikata do momenta kada mi je postalo sasvim jasno da predstavnici u vrhu sindikata rade da bi se nešto radilo kako bi opravdali privilegije koje imaju. U totalnoj sam obustavi ne zbog sindikata, ova borba prevazilazi sindikalnu borbu za položaj prosvetnih radnika. Većina kolega u mom kolektivu nisu članovi sindikata, a takođe je u totalnoj obustavi. Sindikalne vođe trebalo je davno da se zapitaju zašto se članstvo osipa, a ne da sada ucenama pokušavaju da ljude uteraju (kao u tor) u sindikat. Jasno je: nema članova- nema reprezentativnosti- nema privilegija za vođe. Sramno je na šta su sve spremni! Što se mene tiče, neću pristati na ovu ucenu. Svoja prava, kao i mnoge druge kolege, tražiću na sudu, pa i međunarodnom ako bude trebalo. Nisam u obustavi ni zbog plate, ni zbog otpremnine, već zbog zločina nad mojim narodom i zato što verujem u snagu i pamet mladosti koja se hrabro pobunila. Pa smemo li mi, onda, da ćutimo?
Slažem se sa svim što ste rekli u svom komentaru. Ali problem je kako ostvariti svoja prava u obespravljenoj državi gde sve zavisi od volje nekog pojedinca a ne od slova zakona.
Kako onda objasniti da je i sam PKU u suprotnosti sa zakonom. Sve se svelo na to „pa šta“ može im se.