Председник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је вечерас, поводом захтева просветних радника, да се нико са њима не инати, већ да за свако повећање зарада мора да постоји економско покриће и да буде у оквиру државног буџета.
„Нема тог притиска који може да доведе до већег издвајања, зато што нема простора за већа издвајања. Растурићемо државу, растурићемо економију државе. Како да кажемо да нам не треба војска, здравство или инфраструктура? Да од тога треба да одустанемо? На тај начин ћемо да зауставимо раст БДП, из тога вам расту плате и пензије и направићемо дупли проблем“, рекао је Вучевић гостујући на Euronews Srbija, а преноси Данас.
Додао је да је до сада водио четири или пет рунди разговора са синдикатима у просвети, да је Влада Србије показала бригу за просвету и да му није драго да чује да имају негативан однос према просвети.
„Ако кажемо да ће свуда у јавном сектору плате да расту осам одсто у 2025. години, а да предвиђамо раст за учитељице, наставнике, професоре и васпитачице у вртићима и жене и медицинске сестре, које раде у јасним групама, од 12 одсто, не бих рекао да је то некоректно. Не бих могао да кажем и да то није знак пажње или бриге државе према просвети. Такође, ту постоји и идеја измене Кривичног закона где ће посебно да се третира, инкриминише, кривично дело напада на просветне и здравствене раднике. То нешто значи’“, рекао је Вучевић.
На овај начин, како је објаснио, решава се статус учитељице и разредног старешине у погледу коефицијента, као и питање људи који су до сада радили на одређено време а имали су довољан фонд часова.
„Ми нисмо само дошли до тога да у овом тренутку држава може, а да не угрозимо економски државу, да почетна плата у просвети буде просечна зарада у Републици. Међутим, можемо да почетна плата у просвети буде 97.000 динара у јануару 2025. године, што је негде 0,93-0,94 процената од просечне зараде. Не говоримо о просечној заради у просвети, она је већа. Говорим да први дан када се неко запосли на пример као васпитачица у вртићу, учитељица или наставник, креће са платом од 97.000 динара“, објашњава Вучевић.
Рекао је и да је након разговора са председником Србије и министром финансија, спреман да у преговорима са ММФ-ом преговара за још једно једнократно новчано повећање за све запослене у просвети. Међутим, како додаје, то је оно што се не поклапа са захтевима синдиката.
„Када ја изађем с тим предлогом и кажем то, они ће да поруче да је то нешто што њих не тангира и да сутра свакако имају нулу. Онда на тај начин шаљете поруку Влади Србије да вас не интересују предлози. То онда није социјално-економски дијалог, то је онда наметање услова или ултиматума“, рекао је Вучевић.
Извор: Данас
A ekonomija nam je uuuu bas extra.
Najbolje zatvoriti skole, sta ce nam? Otvoriti trafike i ko voli nek izvoli – kupi diplomu. I ovako je najteže završiti osnovnu školu, najduže traje, srednja i faxs se lako kupe.