Usvajanje stranog jezika u ranom uzrastu često je tema oko koje se „lome koplja“. Dok jedni tvrde da dete, pre susretanja sa stranim jezikom treba dobro da savlada maternji, neka istraživanja pokazuju da je, čak i u ranom uzrastu, moguće usvajati i do sedam jezika, istovremeno.
Ali, isključivo kroz igru i bez presije. Ipak, ono što je većini roditelja važno jeste da deca na vreme počnu da uče engleski jezik, koji je ipak univerzalno sredstvo sporazumevanja u čitavom svetu.
Opat, važno je da i to učenje bude kroz igru. Materijali koji u tome mogu pomoći treba da budu zabavni, zanimljivi, lepo ilustrovani, da bi deca taj proces usvajanja znanja prihvatila kao igru. Baš jednu takvu radnu svesku kreirala je i Neda Nedić, profesor engleskog jezika sa dugogodišnjim stažom u radu s decom.
S njom razgovaramo o tome kako i kad započeti učenje engleskog jezika s decom, o čemu posebno treba voditi računa, a koje greške valja izbeći.
Kao profesorka engleskog jezika koja već dugo radi s decom, odlučili ste da prva radna sveska čiji ste autor ne bude namenjena starijoj deci već predškolcima. Da li to znači da ovaj uzrast smatrate idealnim za strukturirano učenje stranog jezika?
Nakon što dete uspešno savlada svoj maternji jezik, spremno je za učenje stranog jezika, a to je u uzrastu između treće i šeste godine. Danas deca gledajući crtane filmove i prateći razne multimedijalne sadržaje, dosta rano dolaze u dodir sa engleskim jezikom. Slušajući jezik, prosto ga upijaju. Ovaj period kada deca uče auditivno i učenje shvataju kao igru, pravo je vreme da se započne sa nastavom engleskog jezika. Najbolje bi bilo da to bude u obrazovnoj instituciji predškolskog uzrasta, vrtiću ili školi stranih jezika, jer je poznato da se jezik najuspešnije uči u grupi.
2. Na tržištu se može naći veliki broj izdanja za učenje engleskog jezika. Vi ste odlučili da kreirate malo drugačiji materijal. O čemu je reč?
Easy English 1 je radni materijal namenjen deci uzrasta 5–7 godina za početne korake u učenju engleskog jezika. Zasnovan je na tematskom pristupu učenju i zamišljen istovremeno i kao knjiga i kao radna sveska. Knjiga obuhvata 15 tema (Toys, Colours, Shapes and Numbers, Family, Home, Pets, On a Farm, In the Garden…) kroz koje se uvode i izvežbavaju reči i gramatičke strukture engleskog jezika. Na posebnim stranicama, kojih ima 12, deca se upoznaju sa slovima engleske abecede, što je dobar uvod u prve korake pisanja.
Svaka tema uvodi set novih reči kroz dijalog između naših simpatičnih drugara – mace, mede, lisice i žapca – koji možete s decom više puta poslušati, pročitati i odglumiti, dok raznovrsni zadaci sa spajanjem, crtanjem, bojenjem, ispisivanjem slova, lepljenjem stikera itd. pomažu da se izvežba i zapamti naučeno. U kreiranju radne sveske vodili smo računa o tome da na svaki način bude prilagođena uzrastu kojem je namenjena: veliki format, krupna slova, živopisne ilustracije, podsticajni zadaci, jednostavni dijalozi propraćeni audio-snimcima i dr. U planu je i propratni materijal u vidu kartica (flashcards) sa abecedom, brojevima i vokabularom obuhvaćenim knjigom, kao i dodatni set radnih listova za vežbanje pisanja brojeva i slova i idejama za kreativne projekte vezane za svaku od tema.
Šta smatrate najvažnijim u radu s decom kada je reč o učenju stranog jezika?
U radu s decom mlađeg uzrasta veoma je važno stvoriti prijateljsku atmosferu za učenje. Cilj je da s decom ostvarimo komunikaciju o svemu onome što ih u tom uzrastu interesuje, brine, raduje itd., ali na stranom jeziku. Uvek treba osluškivati i pratiti potrebe i interesovanja dece s kojom radite, obraćati im se jednostavnim jezikom i uz puno ponavljanja, da biste što pre od njih dobili odgovor i podstakli ih da govore. Ono što ne treba raditi jeste stalno ih ispravljati. Treba ih pustiti da greše i usvajaju jezik svojim tempom.
Mogu li Easy English 1 koristiti i roditelji u radu s decom kod kuće?
Radni blok Easy English 1 namenjen je svim onim roditeljima koji znaju engleski jezik dovoljno dobro i imaju želju da samostalno uče svoje dete. Skeniranjem QR koda koji se nalazi na unutrašnjoj korici knjige roditelji mogu pristupiti internet stranici Easy English na sajtu Kreativnog centra, gde će pronaći jednostavna uputstva kako da sa detetom obrade svaku od petnaest tema. Pri tome, od roditelja se očekuje da imaju mnogo strpljenja, a učenje treba da shvate kao igru i uživaju u njoj sa svojim detetom.
Možemo dati i nekoliko korisnih saveta roditeljima kako bi učenje bilo što uspešnije. Kao prvo, potrebno je odrediti vreme za učenje. Na primer, dva puta nedeljno po 45 minuta biće sasvim dovoljno. Predlažemo da napravite plan učenja, u kome će svakoj temi biti posvećeno najmanje dva časa. U svoj plan uključite mnogo ponavljanja. Prvih 15 minuta časa iskoristite za ponavljanje onoga što je naučeno na prethodnim časovima, a poslednjih pet minuta iskoristite da ponovite ono najvažnije što je tog dana naučeno. I, naravno, držite se svog plana!
Od ove godine će predškolci u Beogradu, kako je najavljeno, imati besplatne časove engleskog jezika. Da li je Easy English 1 materijal koji može biti osnova za rad?
Radni blok Easy English 1 se može koristiti kao osnovna knjiga za učenje engleskog, ali i kao dodatni radni materijal uz svaki drugi kurs za decu predškolskog uzrasta. Knjiga pruža dovoljno materijala za nastavu engleskog jezika od dva časa nedeljno, a može se upotpuniti dodatnim materijalima koji će uskoro biti dostupni onlajn.
Šta će sadržati nastavak – Easy English 2 – koji je već u pripremi?
Easy English 2 je zamišljen kao drugi ciklus učenja i donosi nam nove zabavne strane sa daljim avanturama likova iz prve knjige, 12 novih tema (Feelings, School, Time, My Day, My Week, In Town, Weather, Clothes, Wild Animals…) i fonetske strane (Phonics Pages) koje se bave kratkim vokalima i konsonantima. Naravno, i drugu knjigu će pratiti kartice i dodatni materijali za učenje.
Napišite odgovor