Један од највећих стручњака у области аутизма на нашим просторима и редовни професор на Факултету за специјалну едукацију и рехабилитацију, проф. др Ненад Глумбић, говорио је на Симпозијуму логопеда о дигиталном детоксу.
Професор Глумбић је указао на многобројне последице „екранизације“ деце опште популације, а то су: поремећај пажње и хиперактивност, лоше постигнуће у учењу, гојазност, поремећај спавања, проблеми у понашању и социјалним реакцијама, емоционални поремећаји, поремећаји комуникације…
У овом излагању професор је указао на инострана истраживања (Hutton et.al., 2020) која су доказала везу између продуженог „екранског времена“ и ниског микроструктурарног интегритета мијелизованих нервних влакана (развој мозга детета).
Као последица напред наведеног највише су погођени путеви који подржавају развој: говора, егзекутивних функција, визуелне обраде слике и мултимодалне асоцијације.
Деца која су у првој години изложена екранима 1-2 сата дневно имају двоструко већу вероватноћу да добију дијагнозу аутизма у трећој години, у поређењу са неекранизованом децом, истиче проф. др Ненад Глумбић.
Изложеност екранима 2-4 сата дневно повећава ове шансе 3,48 пута!
Ако дете већ има аутизам, што је више изложено екранима симптоми су тежи. Посебно су изражени дефицити у рецептивном и експресивном говору и сензорној обради. Остале последице су: поремећај спавања, селективни унос намирница, дефицит витамина Д.
У таквим ситуацијама препоручујемо дигитални детокс.
Шта је дигитални детокс?
Дигитални детокс је прекид коришћења дигиталних уређаја у потпуности или у појединим областима употребе. Код деце са стањима налик аутизму за свега неколико месеци може да дође до драстичног побољшања социјалних способности.
Мере превенције
Према препорукама Америчке педијатријске асоцијације деца би требала да буду без екрана до 2. године живота. Уколико је неопходно, екране уводити од 15. месеца и то увек у присуству родитеља. Максимално екранско време од друге до пете године је 1 сат, при чему је неопходно да поред детета буде присутна особа која интерпретира, објашњава детету те садржаје. Важно је онемогућити деци приступ садржајима који се брзо мењају, који садрже дистракторе и који приказују сцене насиља.
Дигиталне технологије никако не користити приликом храњења, успављивања и интерактивне игре са децом, упозорава проф. др Ненад Глумбић!
У многим кућама су екрани укључени већи део дана и зато је неопходно обратити пажњу и на пасивну изложеност екранима.
koliko se razlikuje uticaj na primer muzicke igracke koju dete slusa i opcinjeno je njome u odnosu na izlozenost ekranu? Svakako ni od igrackr dete ne dobija povratnu Informaciju, pa da li bi i to trebalo ograniciti? Da li i kratki video pozivi na Viber/what’s up stete detetu?
Uvazeni profesore,interesantna je tema,ali valjalo bi malo cuti sta Svet kaze. Autizam je retka bolest,dakle genetske analize u svetu pokazuju da je problem u mutaciji jednog od 4 gena. Culi ste za foxp1 sindrom??? Molim vas,nemojte ove decije iskaze davati,pa uozbiljimo se najzad! Mozda ekran utice dodatno na poremecaj senzorne.inegracije,ali molim vas,neozbiljno je govoriti na ovaj nacin.
Sto se tice sadržaja, zašto uopšte postoje kada štete, sta ce to nama, tik-tok, itd…
A samim tim i zračenje je veče.
A onda kažu roditelju bori se sa time. Kako? Kada su efikasni u sistemu da njima odgovara, a ne da rade u korist, svrhu ZDRAVLJA GRADJANA!?
Zato ma poremećaj pažnje,jer se slike brzo smenjuju i mozak to prihvati, a mora da se uspori..
Sumnja na autizam kod moje,sada odrasle kćerke,počela je da se javlja rano,u šestoj godini,nedovoljan broj reči,ćutanje,loše spavanje,ne odmerene reakcije u soc.odnosima sa drugom decom,i već u prvom razredu,hiperaktivnost,teškoće u učenju,nerazvijena govorna komunikacija samnom i ostalim odraslim osobama.Uz velike napore je uspela završiti redovnu od.školu i srednju tekstilnu,ali je u tom uzrastu bila i žrtva silovanja uz upotrebu sile i povredjivanja.Desetak god.već pije eftil 2 ili 3 puta dnevno i 1 do 2,5 mg lorazepama za spavanje.Da li moje dete pravilno leče?s poštovanjem
Rođena sam 1953 godine. Ni radio još nije bio prisutan u svim domaćinstvima. Imala sam sve simptome koje ste nabrojali osim problema sa govorom- pričala sam previše. Da nije ipak problem u genetici, antibioticima i poremećenoj bioti?(korisne bakterije)? A možda je problem rano razdvajanje od majke pa dete nema od koga da uči MATERNJI JEZIK? Sada deca perfektno govore Engleski jezik a ne govore dobro maternji! Neko se trudi da nestanemo kao nacija.
Kako bi on to.mogao znati. On je profesor,nije psihijatar.
Imaju šansu da dobiju autizam??
Autizam se ne dobija, sa autizmom se rađa! Isto kao što se daun sindrom ne može dobiti, već se sa njim rađa.
Profesore, profesore …
Браво! ..али се екранизацијом утиче на његов развој
Postoji nešto što se zove Regresivni autizam i profesor priča o tome. Dakle, dete koje je bilo urednog razvoja najčešće u periodu izmedju 2. i 3. godine počinje da pokazuje znake regresije, odnosno da gubi stečene sposobnosti na polju govora, motorike. Okidači su najčešće preterana ekranizacija dece.
Realno, ispravi ga ti. Znas ti bolje o tome sta je autizam i kako se dobija i nasledjuje od profesora… Srbijo medj’ šljivama…….
draga Andrejana , pročitajte više o tome što ste izneli,mislim da ćete videti da nije tako jednostavno niti jednostrano. pozdrav, svakako
Tako je!
Kada bismo čitati znali. Piše jasno: „… da dobiju DIJAGNOZU autizma“, a ne autizam. To su dve različite stvari.
Zbog čega se onda forsira u prvom razredu osnovne škole digitalni svet kao predmet? Zar ne bi i u školama trebalo ograničiti upotrebu različitih tehnologija? I naravno ukinuti taj predmet, jer je potpuno bespotreban, a da ne pominjem koliko su deca već preopterećena raznim predmetima. Npr u sedmom razredu deca imaju predmet preduzetništvo. Potpuno nepotrebno.
Alo znaš li ti skim polemišeš!?