„Nemojte dete učiti da hoda. Znači, dete mora da puzi. Da je to lak oblik života mi bismo onda čitav život puzali, ne bismo hodali. Ali to je vrlo teško. A pošto je teško, to je odlično za dete.“ – kazao je u podkastu MMA instituta prof. dr Vladimir Koprivica, jedno od najistaknutijih lica srpskog sporta.
Prof. Koprivica je na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje u Beogradu od 1976. godine radio na predmetima Teorija sportskog treninga, Metodika sportskog treninga, Osnove sportskog treninga, Teorija i metodika elementarnih igara, Upravljanje pripremom i takmičenjem i Šah. Bio je prodekan za nastavu, a potom i dekan Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu.
On tvrdi da je puzanje izuzetno važna faza u razvoju svakog deteta i da ne bi trebalo da je preskočimo tako što žurimo da dete prohoda.
Vrlo često, deca „preskoče“ period puzanja i zbog toga što nedovoljno vremena u ranom uzrastu provedu na stomaku, na podu. Vreme na podu izuzetno je značajno već od prvih meseci života, iako isto tako teško i naporno za dete.
„Puzanje jača muskulaturu preko tog teškog kretanja. Jača stomak, leđa, grudne mišiće tim pokretima privlačenja. Svako dete ima čak i svoj sopstveni stil puzanja. A dete kad ojača i vestibularni aparat mu kaže da je spreman da održava ravnotežu, dete će se ispraviti i zahvaljujući tome što je ojačalo leđa, zaštitiće kičmeni stub koji je savremenoj deci ograničen“ – objasnio je dr Koprivica.
Profesor je dodao da je važno da dete hoda po nečemu što je neravno, po blagim uzvišicama, da pravi okrete, sve to radi ravnoteže.
„Dete treba i okretati, po uzdužnoj osi, po horizontalnoj osi, po dijagonali, ono u tome i uživa. Treba i da pliva, da oseti vodu. Sve je to važno jer razvoj koordinacije utiče, u velikoj meri, na razvoj inteligencije.“ – kazao je ovaj cenjeni profesor.
Napišite odgovor