Od učiteljice iz Slovenije Andreje Čok stiže nam jedna priča o projektu koji je sa svojim đacima realizovala, a tiče se uticaja vode na zdravlje i razvoj svesti o značaju očuvanja izvora čiste vode.
Ideja projekta je, dakle, proučavanje uticaja vode na zdravlje i podsticanje zaštite vodenih resursa. Veliki broj dece pati od prekomerne težine. Pijenje vode preventivno deluje protiv gojaznosti, a većina učenika pije premalo vode što uzrokuje dehidraciju koja može oslabiti kognitivne sposobnosti, prouzrokovati umor i glavobolju.
Područna škola Vreme nekoliko godina uključena je u Mrežu škola parka Škocjanske jame (PŠJ) u kojoj sudeluje sedam domaćih i dve italijanske škole koje se sastaju i deluju u podslivu reke Rijeka.
Na sastanku mentora, početkom školske 2019/2020. godine, predstavljen nam je projekt »Vodna škola«. Budući da nam se činio vrlo primeren za našu područnu školu, odlučili smo da se uključimo u projekat. Tako se naša škola, u oktobru 2019. godine, uključila u projekt Vodna škola i nakon ispunjenih uslova dobila i naziv Vodna škola. Radi se o međunarodnom projektu koji se odvija u 7 evropskih država: Austrija, Bugarska, Češka, Njemačka, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo i Slovenija.
KARTA VODNIH ŠKOLA
Glavna namena Erasmus+ projekat Vodna škola: učenike svakodnevno moramo podsticati da u školi piju vodu iz slavine.
Zašto smo se u našoj školi odlučili da ćemo vodu piti iz slavine? Nekoliko činjenica:
Voda i zdravlje
U EU više od 20 posto dece i mladih pati od prekomerne težine. U zadnjih par decenija taj broj se znatno povećao.
Gojaznost kod dece često je povezana s konzumiranjem slatkih pića. Skoro 40 posto šećera koje deca konzumiraju dolazi iz slatkih pića.
Pokazalo se da podsticanje dece na ispijanje vode u školama preventivno deluje protiv gojaznosti.
U Evropi 20 do 90 posto dece do starosti od 6 godina ima zubne plombe. Deca stara 12 godina, zbog karijesa imaju prosečno oštećenih 0,5 – 3,5 stalnih zuba. Konzumiranje slatkih pića dovodi do truljenja zuba i zubnih plombi, a to možete izbeći ispijanjem nezaslađenih pića.
Voda i efikasnost školaraca u školi
Skoro polovina školaraca ne zadovoljava svoje minimalne potrebe za vodom.
Čak i manja dehidracija može oslabiti kognitivne sposobnosti, prouzrokovati umor i glavobolju što negativno utiče na efikasnost učenja.
Primerena hidracija uslov je za koncentraciju i dobre rezultate u školi.
Voda i okruženje
Važni ciljevi ovog projekta su podsticanje zaštite voda i trajno iskorišćavanje vodnih resursa.
Svakog minute ljudi na svetu kupe do milion plastičnih flaša. Do 2021. godine taj broj će se povećati za 20%.
Jedan od najčešćih plastičnih otpada na evropskim plažama su plastične boce.
Škole koje ne koriste plastične boce doprinose ostvarivanju Evropske strategije za plastiku.
Ciljevi Vodne škole
Smanjiti konzumiranje slatkih pića.
Pomoći pri smanjenju telesne težine dece.
Smanjenje količine plastičnog otpada, prvenstveno plastičnih boca, korišćenjem staklenih boca/čaša za trajnu upotrebu.
Učenicima pomoći u dovoljnoj hidraciji zbog čega imaju i više energije i lakše uče.
GLAVNI DEO
Roditelje učenika, na 1. roditeljskom sastanku, upoznali smo s projektom Vodna škola.
Tokom školskog dana učenike smo upozoravali i podsticali na pijenje vode iz slavine. Uveli smo rituale pijenja vode (ujutro, užina, ručak i posle podne). U školi su tako popili približno 8 decilitara vode. Tokom školske godine dobili su plastične bočice s logotipom vodne škole.
Naravno, učitelji i deca su pili vodu iz slavine.
Šta znači vodna škola?
- učenici piju vodu iz slavine
- učencima je omogućen pristup svežoj pitkoj vodi iz slavine. Imaju i svoje bočice, čaše ili šolje.
- u školi nije moguće kupiti slatka pića i deca ih ne donose sa sobom
- učitelji u razredu piju vodu (služe kao primer)
- učenike podstičemo na ispijanje dovoljnih količina vode (imaju pravila pijenja vode, podsetnike)
Školske aktivnosti
U školu smo uveli rituale ispijanja vode: u tačno određeno vreme decu opominjemo da je potrebno piti vodu i uveli smo vodne pauze. Učenici na popisu ispred učionice označavaju koliko su čaša popili u nedelji dana.
Deca u školi tokom vodnih pauza popiju barem 0,8 l vode (normativ za 7-10 godina staru decu je 970 ml), a ostalo kod kuće. Tokom fizičkih aktivnosti popiju veću količinu.
Učenici su u školu doneli prazne bočice pića koja piju kod kuće. Pogledali smo koliko je šećera u 1 dl i izračunali koliko šećera sadrži cela plastična boca. Količinu šećera prikazali smo u broju kesica šećera. Utvrdili smo da svi sokovi i bezalkoholna pića sadrže šećer u različitim količinama i da učenici konzumiraju previše šećera koji se nalazi u tim pićima. Samo je voda piće koje ne sadrži šećer, što je jako važno za zdrav život.
Učenici su bili iznenađeni činjenicom koliko šećera konzumiraju dok pokušavaju da utole žeđ slatkim pićima. Izradili su edukativni plakat o slatkim pićima.
Učenici su dobili bočice koje uvek nose sa sobom, kako bi mogli da piju vodu.
ZAKLJUČAK
Učenici su pijenje vode prihvatili kao nešto samo po sebi razumljivo. Tokom vodnih odmora crticama su marljivo označili broj popijenih čaša.
Cilj projekta Vodna škola je učenike osvestiti o važnosti pitke vode iz slavine za njihovo zdravlje, dobro raspoloženje i očuvanje okoliša.
Autor: Andreja Cok
Napišite odgovor