Promene nesporne od 1. septembra

Novi nastavni plan i program za peti razred, čiji je predlog pripremio Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, ne predstavlja dodatno opterećenje za učenike već rasterećenje.

Od petog razreda predviđeno je uvođenje samo jednog novog predmeta – informatike i računarstva, o čemu je Danas prvi pisao. Pojedini mediji objavili su da će učenici petog razreda od iduće školske godine imati tri nova predmeta, što Ministarstvo prosvete demantuje.
Kako je naš list već izvestio, dva postojeća predmeta će promeniti ime, uz manje izmene u programima: tehničko i informatičko obrazovanje ubuduće trebalo da se zove tehnika i tehnologija, a iz njega će biti izbačeni informatički sadržaji, dok će fizičko postati fizičko i zdravstveno vaspitanje, s obzirom da će u njega biti “ugrađene” teme o uticaju fizičkog vežbanja na zdravlje i razvijanje zdravih životnih navika kod učenika.
Predlog novog nastavnog plana predviđa da đaci u petom razredu imaju 24 časa obaveznih predmeta: pet časova srpskog jezika, četiri matematike, po dva stranog jezika, likovnog, muzičkog, fizičkog, biologije i tehnike i tehnologije, a po jedan istorije, geografije i informatike i računarstva. Postojeći obavezni izborni predmeti drugi strani jezik i građansko vaspitanje i veronauka u novom planu imaju status izbornih, ali je zadržano pravilo da su obavezni za svakog đaka.
U predlogu novog nastavnog plana sadašnji treći čas fizičkog vaspitanja – izabrani sport se ne nalazi u tabeli obaveznih predmeta. Umesto njega se uvodi 1,5 čas nedeljno obaveznih vannastavnih fizičkih aktivnosti, kojima “pripada” 54 časa na godišnjem nivou. Te aktivnosti će dakle biti obavezne za sve učenike, a školama je ostavljena mogućnost da svoji školskim programom i godišnjim planom rada definišu na koji način će se realizovati. To može da bude jedan čas nedeljno, plus još jedan svake druge nedelje ili plus dva časa mesečno (ako se pomenutih pola časa računa kumulativno). U grupi obaveznih vannastavnih aktivnosti je i čas odeljenskog starešine, koji se održava jednom nedeljno.
Predloženi nastavni plan za peti razred razlikuje se od aktuelnog i po tome što su izbačeni izborni predmeti šah, svakodnevni život u prošlosti, crtanje, slikanje, vajanje, hor i orkestar… Zadržan je samo maternji jezik sa elementima nacionalne kulture, koji učenik pripadnik nacionalne manjine koji sluša nastavu na srpskom može da izabere, ali nije u obavezi.
Pomenute izborne predmete škole će ubuduće ponuditi kao slobodne aktivnosti, što praktično znači da će ih učenici birati ako žele. Za njih je predviđeno između 36 i 72 časova godišnje, odnosno u proseku jedan do dva časa nedeljno, s tim što škole imaju slobodu da planiraju njihovu realizaciju u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima.
Upravo ova novina otvorila je pitanje da li će nastavnici koji sada predaju izborne predmete ostati bez fonda časova, ali nadležni iz Ministarstva prosvete uveravaju da se to neće desiti.
U Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja podsećaju da su slobodne aktivnosti i sada predviđene školskim programom, koji je širi dokument od nastavnog plana i programa, te da angažovanje nastavnika u tim aktivnostima ulazi u 40-časovnu radnu nedelju, a ne samo broj časova neposrednog rada sa učenicima. Postojeći pravilnik o pedagoškoj normi nastavnika datira još z 90-ih godina, a izmenama tog dokumenta koji donosi Ministarstvo prosvete moguće je rešiti sve nedoumice, navode za Danas u Zavodu. Ukazuju i da sadržaji predmeta, njihov definisani broj časova (nedeljni i godišnji) i način realizacije nastave mora biti u skladu sa potrebama učenika, a ne svakog stručnog društva pojedinačno. Ministar prosvete Mladen Šarčević više puta je govorio da će “uskoro otvoriti nepopularnu temu 40-časovne radne nedelje”, upravo zbog sadašnje prakse po školama da mnogi nastavnici radni dan završavaju kada ispune normu iz rasporeda časova.
Promene nesporne od 1. septembra
Članovi Nacionalnog prosvetnog saveta će se o predlogu novog plana i programa za peti razred izjašnjavati 11. aprila, s obzirom da je donošenje tih dokumenata u njihovoj nadležnosti. Ako predlog ne dobije zeleno svetlo, ministar prosvete Mladen Šarčević je najavio da će iskoristiti zakonsko pravo i sam ih usvojiti, kako bi promene startovale od 1. septembra. Đaci koji su sada peti, šesti i sedmi razred završavaju školovanje po sadašnjem programu.
Piše: V. Andrić
Izvor: Danas