Једном када детету дате телефон и друштвене мреже, остатак породичног живота претвориће се у борбу око времена проведеног испред екрана, тврди Џонтан Хеидт, амерички социјални психолог и аутор неколико бестселера, међу којима последњи објављен прошле године, под називом ”Анксиозна генерација”.
О утицају употребе дигиталних медија на децу овај стручњак разговарао је са британским принцем Харијем, на Светски дан менталног здравља.
”Ово се дешава свуда. Дешава се у Силиконској долини, где родитељи јако добро знају шта се дешава. Заправо, баш ћете у Силикнској долини наћи огроман број родитеља који ће рећи детету: ’Не, не можеш да добијеш телефон, јер знамо колико је то за тебе лоше.’ Зашто уопште дајемо својим десетогодишњацима мобилне телефоне? Главни разлог који ћете најчешће чути је – зато што сви други имају, а ми не желимо да наше дете једино буде изостављено” – каже овај психолог у разговору са британским принцем.
Он тврди да са својом четрнаестогодишњом ћерком управо води такву ”сви осим мене имају” борбу око коришћења апликације Snapchat.
„Технолошке компаније нас (родитеље) практично стављају у процеп, а онда нас окривљују за оно што су они урадили. Они, те три или четири технолошке компаније, практично су власници детињства данас. Имају далеко више утицаја на нашу децу него ми, барем кад је реч о времену у ком тај утицај могу да врше, а које далеко премашује време које с децом ми као родитељи данас можемо да приуштимо. А онда нам се окрену и кажу: ’Ох, али ви сте одговорни.’ Не, ВИ сте одговорни.” – казао је Џонтан Хеидт.
Иначе, он је познат и по своја четири правила коришћења мобилних телефона која предлаже да све породице треба да усвоје:
Напишите одговор