Psiholog Džontan Heidt: ”Tri ili četiri tehnološke kompanije praktično su vlasnici detinjstva danas”

Foto: YouTube Screenshot

Jednom kada detetu date telefon i društvene mreže, ostatak porodičnog života pretvoriće se u borbu oko vremena provedenog ispred ekrana, tvrdi Džontan Heidt, američki socijalni psiholog i autor nekoliko bestselera, među kojima poslednji objavljen prošle godine, pod nazivom ”Anksiozna generacija”.

O uticaju upotrebe digitalnih medija na decu ovaj stručnjak razgovarao je sa britanskim princem Harijem, na Svetski dan mentalnog zdravlja.

”Ovo se dešava svuda. Dešava se u Silikonskoj dolini, gde roditelji jako dobro znaju šta se dešava. Zapravo, baš ćete u Siliknskoj dolini naći ogroman broj roditelja koji će reći detetu: ’Ne, ne možeš da dobiješ telefon, jer znamo koliko je to za tebe loše.’ Zašto uopšte dajemo svojim desetogodišnjacima mobilne telefone? Glavni razlog koji ćete najčešće čuti je – zato što svi drugi imaju, a mi ne želimo da naše dete jedino bude izostavljeno” – kaže ovaj psiholog u razgovoru sa britanskim princem.

On tvrdi da sa svojom četrnaestogodišnjom ćerkom upravo vodi takvu ”svi osim mene imaju” borbu oko korišćenja aplikacije Snapchat.

„Tehnološke kompanije nas (roditelje) praktično stavljaju u procep, a onda nas okrivljuju za ono što su oni uradili. Oni, te tri ili četiri tehnološke kompanije, praktično su vlasnici detinjstva danas. Imaju daleko više uticaja na našu decu nego mi, barem kad je reč o vremenu u kom taj uticaj mogu da vrše, a koje daleko premašuje vreme koje s decom mi kao roditelji danas možemo da priuštimo. A onda nam se okrenu i kažu: ’Oh, ali vi ste odgovorni.’ Ne, VI ste odgovorni.” – kazao je Džontan Heidt.

Inače, on je poznat i po svoja četiri pravila korišćenja mobilnih telefona koja predlaže da sve porodice treba da usvoje: