Roditeljima sa narcisoidnim karakteristikama ličnosti obično nedostaju neke osnovne veštine, neophodne da bi bili dobri roditelji, poput saosećanja, strpljenja i empatije.
Profesor psihologije na Univerzitetu Kalifornija u Los Anđelesu i psiholog koji istražuje upravo narcizam, dr Ramani Durvasula, tvrdi da deca narcisoidnih roditelja mogu odrasti u ljude koji se bore sa samoprekorom, niskim samopoštovanjem i osećajem da ništa što urade nije dovoljno dobro.
I premda se ne ponašaju svi roditelji narcisi na isti način, postoji nekoliko univerzalnih obrazaca koji ih povezuju, kaže ovaj profesor.
1. Puni su podrške pred drugima, a izrazito kritični prema deci nasamo
Verovatno će biti u prvim redovima na tribinama i najglasniji na fudbalskoj utakmici u kojoj igra njihovo dete. Ali na putu do kuće i kod kuće ukazivaće mu na sve ono što je propustilo i nije postiglo na toj istoj utakmici: “Zašto nisi trčao kad su uzeli loptu? Kako je Marko postigao tri gola a ti samo jedan? Tako se ne postaje najbolji!“
Dete će skoro sigurno osećati da nije dovoljno vredno, a velika je šansa i da prema tom istom Marku razvije negativna osećanja i bes.
2. Stvaraju atmosferu nepoverenja
Da bi uspostavili nekakav bliži kontakt i zadobili neku vrstu nadmoći u porodičnoj dinamici, roditelji narcisi verovatno će praviti razdor među ostalim članovima, ali na vrlo suptilan način. „Nemoj da kažeš sestri, ali čula sam da je ujna dobila otkaz na poslu.“ Tako se gaji atmosfera neprestane tenzije, gde roditelj narcis ima neku vrstu nadmoći.
Jer to dete s kojim je mama podelila tajnu osećaće se posebno, gotovo važnije od svoje braće i sestara. Time se stvara nezdrava konkurencija među decom i upravo tako nastaju one veze između braće i sestara koje se završe prekinutim kontaktima i međusobnom mržnjom.
3. Tretiraju decu različito
Narcisoidni roditelji će imati omiljeno dete. Bez problema će favorizovati ono dete koje, recimo, ima bolji uspeh u školi u odnosu na njegovog brata ili sestru koje je slabiji đak. Verovatno neće otvoreno reći da je odlikaš bolji i vredniji roditeljske ljubavi, ali će kroz svoju pažnju, pa i materijalne poklone, to pokazati.
Pogađate, još jedan način da se stvori mržnja i netrpeljivost među decom. A pored toga, roditelj narcis možda postigne još jedan cilj – deca počinju da se bore za njegovu naklonost.
4. Decu vide kao produžetak sebe
Ako dete radi ono što roditelj od njega traži, onda će biti pohvaljeno i prihvaćeno. Ako ne, verovatno će biti ignorisano ili kritikovano.
A mnoga deca, u očajničkoj želji da pridobiju naklonost svojih roditelja, svesno pristaju da se odreknu sebe, da žrtvuju svoja interesovanja i želje, kako bi ih roditelji uvažili i pohvalili.
5. Očekuju od deteta da bude ogledalo njihovih osećanja
U zdravom roditeljskom odnosu roditelj je taj koji posmatra i analizira detetova osećanja i pokušava da se poistoveti s njima i da svoje dete razume. Kada primeti da je dete uznemireno, emocionalno zreo roditelj uskladi i svoj ton i pokušava da spusti tenziju, umesto da je dodatno podiže.
Ali za roditelja narcisa, detetovo raspoloženje je na listi prioriteta znatno ispod njegovog. Pa tako, ako roditelj ima neki razlog da se raduje, ali je dete iz svojih razloga tužno, roditelj će to lako tumačiti kao neku vrstu nelojalnosti porodici. S vremenom, dete će jednostavno prestati da veruje svojim osećanjima i instinktima i smatraće da nema pravo na njih.
6. Posramljuju dete jer ima i pokazuje osećanja
Roditelji narcisi neretko potpuno zanemaruju nade, verovanja i težnje svoje dece.
Od njih ćete verovatno čuti komentare poput: „Zapravo ti se baš toliko i ne ide u park, zar ne?“ ili „Otkud sad da hoćeš na odbojku? Zašto misliš da je to za tebe?“
Imati narcisoidnog roditelja nije nimalo lako. Verovatno osećate nedostatak samopouzdanja, pa i samopoštovanja. A možda se bojite i da ćete sami grešiti u odnosu sa svojom decom.
Ali, istina je da mnogi odrasli ljudi koji su imali roditelje narcise budu veoma empatični i motivisani da sa svojom decom stvari rade na pravi način, tvrdi doktor Ramani Durvasula.
Napišite odgovor