Психотерапеут: „Када дете фрустрирано разбије телефон, за то је одговоран РОДИТЕЉ који није поставио границе како треба“

Ниједан садржај на интернету није много опасан по децу уколико родитељи разговарају са њима, негујући њихово критичко мишљење, док се у супротном могу појавити бројни проблеми, у првом реду – зависност од интернета, каже психотерапеут Биљана Ћулафић.

„Онда је све остало досадно и неинтересантно. Ми заправо упадамо у матрикс, а овде је највећи проблем то што родитељи заборављају на дечију потребу да им буду постављене границе“, рекла је Ћулафић.

Говорећи о бесу који је последица фрустрације, попут разбијања телефона, Ћулафић је рекла да је за њега одговорна одрасла особа која није поставила границе како треба.

„Не желимо да фрустрирамо децу, јер нас то нервира, па нам је лакше да кажемо – ма, добро, нека се игра“, објашњава она.

Она је навела да родитељи имају обичај да током лета запусте децу и да онда с јесени морају да долазе код психотерапеута јер деца нису у стању да прате наставу и обављају своје обавезе.

Ћулафић је напоменула да не треба искључити коришћење интернета код деце, али да треба увести меру, имајући у виду и чињеницу да телефон зрачи дневну светлост, због чега дете не може да заспи на време.

Као још једну од опасности на интернету, Ћулафић је истакла изложеност деце фотошопираним фотографијама познатих са којима се идентификују.

„Они себе пореде са њима. Ружни су сами себи у односу на оно што виде, што доводи до пада самопоуздања и депресивности. Стално виде успешне и насмејане људе, а не схватају да су то само секвенце из живота тих успешних људи, при чему је чак упитно колико су они заиста срећни, јер данас имамо тиранију среће“, упозорила је Ћулафић.

Она је навела да је овакав утицај интернета веома опасан по децу узраста од 13 до 20 година, због чега је битно да се родитељи позабаве садржајима које деца прате, као и да им објасне да је много тога измонтирано и да код њих развијају критичко мишљење.

„Ниједан садржај није толико опасан ако ми причамо са децом. Ако ми децу пустимо да гледају и ријалити и остале садржаје без објашњења шта је то и да то не ваља, наравно да ће то негативно утицати на њих“, напоменула је она.

Говорећи о породици, Ћулафић је подвукла да су важне потребе свих чланова породице, а не само деце, чега и она треба да буду свесна.

„Ја имам сина од 11 година и учим га како да укључи машину, да извади веш и окачи га да се добро осуши, јер треба да их припремамо за реалан живот“, нагласила је она.

Извор: Танјуг